reklama
| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Dom > Ogród i kwiaty > Ogród > Renowacja starego nagrobka

Renowacja starego nagrobka

Nagrobki to budowle, o które dbamy latami. Wielu z nas posiada nagrobki krewnych z ubiegłego wieku, a także starsze. Większość nagrobków, z XIX wieku oraz te z wcześniejszego okresu, wykonywana była z piaskowca. Z biegiem lat nagrobki uległy uszkodzeniom. Niestety większości z nich nie da się naprawić w taki sposób, jak są naprawiane współczesne nagrobki. Zobacz jak poddać renowacji stary nagrobek.

Z biegiem lat w nagrobkach z XIX wieku pojawiają się różne uszkodzenia. Wypłukuje się spoina, a także pojawiają się pęknięcie oraz ubytki. Poza uszkodzeniami mechanicznymi na nagrobkach często możemy spotkać też mech i grzyby. Wszystkie te czynniki negatywnie wpływają na stan nagrobka prowadząc do jego destrukcji.

Chcąc naprawić stary nagrobek, w zależności od stopnia jego uszkodzenia i stopnia zanieczyszczenia, musimy zdecydować się na konkretny rodzaj prac i ich zakres. Jeśli nagrobek posiadał wcześniej jakieś powłoki malarskie – należy je usunąć. Można do tego celu stosować specjalne pasty. Do czyszczenia pomnika możemy użyć też myjki ciśnieniowej. Z pomocą wody pod ciśnieniem wypłuczemy i zmyjemy wszelkie zanieczyszczenia.

Zobacz także:  Jak dbać o nagrobek z lastryko?

Pęknięcia kamienia cokołu lub płyty możemy wypełnić specjalną żywicą epoksydową lub zaprawą renowacyjną. Wielu producentów np. chemii budowlanej ma w swojej ofercie ego rodzaju preparaty.

W celu dłuższej ochrony nagrobka przed działaniem zewnętrznych czynników atmosferycznym, możemy wykorzystać specjalny środek zabezpieczający przed rozwojem mchu lub grzybów.

Zobacz także: Jak dbać o nagrobki?

Brakujące elementy z mosiądzu oraz okucia można wymienić na nowe. Elementy wykonane z piaskowca można chemicznie odkazić i wzmocnić specjalnymi estrami kwasu krzemowego.

Jeśli nie mamy czasu lub nie wiemy od czego powinniśmy zacząć renowację nagrobka, zawsze możemy zwrócić się  o pomoc do specjalnej firmy, która specjalizuje się w tego typu pracach.

reklama

Czytaj także

Data publikacji:

Autor:

Źródło:

Własne

Zdjęcia

Chcąc naprawić stary nagrobek, w zależności od stopnia jego uszkodzenia i stopnia zanieczyszczenia, musimy zdecydować się na konkretny rodzaj prac i ich zakres. Fot. Fotolia
Chcąc naprawić stary nagrobek, w zależności od stopnia jego uszkodzenia i stopnia zanieczyszczenia, musimy zdecydować się na konkretny rodzaj prac i ich zakres. Fot. Fotolia

Uprawnienia rodziców w pracy. Poradnik pracodawcy59.00 zł
reklama

Narzędzia przedsiębiorcy

reklama
reklama
reklama

POLECANE

reklama

Ostatnio na forum

reklama
reklama

Eksperci portalu infor.pl

Comarch

Producent i dostawca nowoczesnych systemów informatycznych

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
reklama
reklama
reklama