reklama
| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Dom > Ogród i kwiaty > Ogród > Przyczyny słabego kwitnienia roślin ogrodowych

Przyczyny słabego kwitnienia roślin ogrodowych

Powodów słabego kwitnienia roślin jest wiele. Kiedy kupujemy upragnione krzewy lub drzewa do ogrodu, chcielibyśmy aby szybko zakwitły. Czasem jednak zdarza się, że na kwitnienie trzeba czekać kilka sezonów bądź rośliny kwitną słabo lub wcale. Niektóre gatunki (np. juka, magnolia czy glicynia) z reguły zakwitają kilka sezonów po posadzeniu i wtedy potrzebna jest po prostu cierpliwość. Najczęściej jednak brak kwitnienia może mieć inne przyczyny. Zobacz co może mieć wpływ na słabe kwitnienie roślin w ogrodzie?

Brak światła

Większość kwitnących drzew i krzewów potrzebuje sporo słońca aby zakwitnąć. Posadzone w cieniu nie będą kwitły lub kwitnienie będzie bardzo słabe. Zanim posadzimy rośliny warto upewnić się, jakiego wymagają stanowiska. Kiedy już posadziliśmy rośliny w złym miejscu i będą mieć one za mało światła, najlepiej będzie je przesadzić lub przyciąć drzewo lub krzew, który zacienia posadzoną roślinę.

Przemarznięcie pąków

Gatunki i odmiany roślin bardziej wrażliwych na niskie temperatury mogą ulec przemarznięciu. Najczęściej przemarzają wówczas także pąki kwiatowe, które mają zakwitnąć wiosną. Dotyczy to głównie roślin zawiązujących pąki przed zimą (np. Różaneczników, Azalii lub Hortensji Ogrodowych).

Błędy w przycinaniu roślin

Jeśli przytniemy rośliny zbyt mocno a także w złym terminie, możemy ściąć pędy z pąkami (jest to częsty błąd popełniany w przypadku Hortensji Ogrodowej). Warto zawsze sprawdzić kiedy jaki gatunek kwitnie i kiedy najlepiej przeprowadzać cięcie.

Zobacz także: Jak przycinać leszczynę?

Susza

Długie okresy suszy mogą opóźniać kwitnienie oraz powodować opadanie pąków kwiatowych oraz kwiatów. Mają też wpływ na osłabienie owocowania. Poza tym po długiej suszy letniej rośliny mogą gorzej kwitnąć w kolejnym sezonie.

Zobacz także: Podlewanie roślin doniczkowych

Niedobór potasu

Właściwe zasilanie roślin potasem wzmaga kwitnienie. Należy tak dobierać nawozy aby zrównoważone były proporcje zawartych w nich głównych makroskładników (azot, fosfor, potas). Przewaga azotu (i mała zawartość potasu) powoduje, że roślina ma silny przyrost i ładną barwę liści ale słabiej kwitnie. 

Zobacz także: Nawożenie kwiatów w mieszkaniu

Nieodpowiednie pH gleby

Zbyt kwaśna lub za mało zasadowa gleba może mieć duży wpływ na kondycję rośliny i jej kwitnienie. Zły poziom pH uniemożliwia roślinom przyswajanie składników pokarmowych zawartych w nawozach. Jeśli więc posadziliśmy roślinę wybitnie kwaśnolubną (np. Różanecznik, Azalię, Wrzos, Iglaki) na glebie wapiennej, to nie liczmy, nie tylko na kwitnienie ale również na zdrowy i ładny wygląd rośliny. Podobnie jest z roślinami lubiącymi podłoże wapienne (np. Perukowiec Podolski) – posadzone na nieodpowiedniej glebie nie będą kwitnąć i ładnie wybarwiać liści. Można zastosować wtedy nawozy zmieniające pH podłoża (zakwaszające lub odkwaszające) ale jest to proces długotrwały i wymagający powtarzania.

reklama

Czytaj także

Data publikacji:

Ekspert:

Maciej Aleksandrowicz

Ekspert w dziedzinie ogrodów

Źródło:

Własne

Zdjęcia

Kwiaty w ogrodzie.
Kwiaty w ogrodzie.

Uprawnienia rodziców w pracy. Poradnik pracodawcy59.00 zł
reklama

Narzędzia przedsiębiorcy

reklama
reklama
reklama

POLECANE

reklama

Ostatnio na forum

reklama
reklama

Eksperci portalu infor.pl

Sławomir Wnuczek

Jestem aplikantem adwokackim Okręgowej Rady Adwokackiej w Warszawie. W swojej pracy wspierałem klientów w obszarze prawa podatkowego i postępowań.

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
reklama
reklama
reklama