reklama
| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Dom > Ogród i kwiaty > Ogród > Dlaczego tuje nadmiernie szyszkują?

Dlaczego tuje nadmiernie szyszkują?

Popularne tuje są roślinami, które wybieramy głownie na zimozielone żywopłoty. Czasem zdarzają się lata, kiedy żywo zielona dotąd tuja pokrywa się w krótkim czasie masą brązowych szyszek szpecących krzewy. Różne gatunki i odmiany mają większe lub mniejsze skłonności do wytwarzania szyszek, ale trzeba pamiętać, że szyszki to naturalna część rośliny drzewiastej i z wiekiem może pojawiać się ich więcej. Od czego zależy obfite wytwarzanie szyszek?

Gdy sadzimy tuje w ogrodzie lub w żywopłotach, chcemy aby stale cieszyły nas intensywną barwą igieł. Przy wyborze odmian żywotników warto sprawdzić ich skłonności do wytwarzania szyszek. Niektóre odmiany szyszkują bardziej obficie (`np. `Brabant`, `Holmstrup`) – inne mniej (np. `Smaragd`).

Z czasem jednak, każda odmiana tui może wytworzyć znaczną ilość szyszek. Nadmierne szyszkowanie może mieć wiele przyczyn. Jedną z nich może być sposób rozmnażania odmian. Rośliny rozmnażane z sadzonek najczęściej powtarzają cechy rośliny matecznej. Jeśli jednak rośliny rozmnażano z siewu mogą one nie powtarzać cech i różnic się pod różnymi względami od roślin matecznych. Najczęstszą przyczyną nadmiernej ilości szyszek są jednak niekorzystne dla żywotników warunki uprawy.

Zobacz także: Sadzonkowanie iglaków krok po kroku

Kiedy tuje mogą wytwarzać zbyt dużo szyszek?

Niekorzystne warunki uprawy dla żywotników mogą stanowić m. in. upalne i gorące lata z długimi okresami suszy, brak właściwego nawadniania, niedobór określonych składników pokarmowych,  przesadzenie na nowe miejsce, uprawa w zbyt małej doniczce, czy zbyt duży cień. Wiele roślin (nie tylko żywotniki) poprzez nadmierne wytwarzanie owoców uruchamia system obronny w niekorzystnych dla siebie warunkach.

Zobacz także: Jak przycinać iglaki

Jak pozbyć się szyszek?

Najlepszym sposobem jest profilaktyka (zapewnienie roślinom odpowiednich warunków uprawy) i kupowanie odpowiednich, wyselekcjonowanych odmian. Odmiany, które nadmiernie szyszkują można też strzyc wiosną lub pod koniec lata. Dzięki temu poprawiamy pokrój rośliny i pozbawiamy ją szyszek. Jednym ze sposobów jest też ręczne obrywanie szyszek ale jest to bardzo pracochłonne. Wytwarzanie szyszek niepotrzebnie obciąża roślinę i zabiera energię potrzebną na wytwarzanie nowych pędów i igieł. 

reklama

Czytaj także

Data publikacji:

Ekspert:

Maciej Aleksandrowicz

Ekspert w dziedzinie ogrodów

Źródło:

INFOR

Zdjęcia

Popularne tuje są roślinami, które wybieramy głownie na zimozielone żywopłoty. Czasem zdarzają się lata, kiedy żywo zielona dotąd tuja pokrywa się w krótkim czasie masą brązowych szyszek szpecących krzewy.
Popularne tuje są roślinami, które wybieramy głownie na zimozielone żywopłoty. Czasem zdarzają się lata, kiedy żywo zielona dotąd tuja pokrywa się w krótkim czasie masą brązowych szyszek szpecących krzewy.

Nowy JPK_VAT z deklaracją i ewidencją (PDF)39.00 zł
reklama

Narzędzia przedsiębiorcy

reklama
reklama
reklama

POLECANE

reklama

Ostatnio na forum

reklama
reklama

Eksperci portalu infor.pl

Łukasz Warchoł

Prawnik, ekspert w dziedzinie postępowania egzekucyjnego.

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
reklama
reklama
reklama