REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.
Porada Infor.pl

Porządki w domu i ogrodzie

Michal Jalovecky
Drzewa, które nie przekroczyły 10 lat, możemy na naszej działce dowolnie przesadzać i wycinać, natomiast te starsze, nawet, jeśli usychają, wymagają zgody urzędnika.
Drzewa, które nie przekroczyły 10 lat, możemy na naszej działce dowolnie przesadzać i wycinać, natomiast te starsze, nawet, jeśli usychają, wymagają zgody urzędnika.
Media

REKLAMA

REKLAMA

Wiosna to właściwy moment aby wyremontować dom i zrobić porządki na działce. Po zimie warto sprawdzić, czy niskie temperatury nie uszkodziły elewacji, chodników czy podjazdu. Okres wiosenny to także czas, kiedy rozpoczynamy prace w ogrodzie. Jeśli planując np. wycinkę drzewa, sprawdźmy jak zrobić to zgodnie z prawem.

Nadchodząca wiosna to idealny czas na remont i przywrócenie świeżości domowi i przyległym do niego terenom zielonym. Zaplanujmy harmonogram prac i do dzieła!

REKLAMA

Sprawdźmy, w jakim stanie jest elewacja

REKLAMA

Niekorzystne warunki atmosferyczne, panujące podczas mroźnej zimy, mogły negatywnie wpłynąć na stan elewacji domu. Zobaczmy, czy mrozy nie wyrządziły szkód w strefach przycokołowych i cokołowych, czy na ścianach i tynkach nie ma pęknięć, śladów złuszczania i zawilgocenia. Przyjrzyjmy się także, czy nie doszło do rozwarstwienia poszczególnych elementów ocieplenia.

- Jeżeli zauważymy jakieś niepokojące zmiany, postarajmy się jak najszybciej wyeliminować usterki. Zignorowanie małych uszkodzeń może spowodować duże problemy, z którymi wiążą się spore wydatki finansowe. Nie zapominajmy o tym, że elewacja oprócz funkcji estetycznej, powinna chronić budynek przed deszczem, śniegiem, mrozem, a także słońcem i zanieczyszczeniami chemicznymi mówi Michal Jalovecky, prezes ES Polska.

Elewację warto co jakiś czas umyć wodą pod ciśnieniem, wymieszaną z lekkimi detergentami. Należy przy tym uważać, by nie uszkodzić powierzchni poprzez zbyt mocne tarcie. Tynki ze strukturą najlepiej czyścić przy pomocy urządzeń ciśnieniowych. Ściany powinno się odmalować co 5–10 lat.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Zobacz także: Jak dbać o elewację, aby przetrwała lata?

Kontrola dachu i rynien

Konserwację rynien należy przeprowadzać wiosną i jesienią.

REKLAMA

- Usuńmy z nich wszelkie zanieczyszczenia, piach, liście lub gałęzie, by nie blokowały odpływu wody opadowej. Niedrożny lub rozszczelniony system rynnowy uniemożliwia prawidłowe odprowadzanie wody z połaci. Przeciekające rynny nie będą prawidłowo chronić ścian zewnętrznych budynku i może dojść do spływania wody po nich wody. A skutkiem tego są grzyby i zawilgocenie, które mogą naruszyć konstrukcję murów – mówi Michal Jalovecky.

Podczas kontroli orynnowania, trzeba także przyjrzeć się newralgicznym miejscom w połaci dachowej. Zaliczamy do nich wszelkie połączenia dachu z innymi elementami: kominami, murami, koszami i zlewniami dachowymi. Powstałe w wyniku mrozu i śniegu usterki trzeba jak najszybciej wyeliminować, ponieważ mogą prowadzić do rozszczelnienia.

Zobacz także: Kiedy wyremontować dach?

Ścieżki ogrodowe i podjazd

Mroźna zima, obfitująca w opady śniegu, mogła przyczynić się do zdeformowania powierzchni podjazdów i chodników. Przyjrzyjmy się, okolicom studzienek i przykryciom zaworów instalacji zewnętrznych i sprawdźmy czy nie doszło do wymycia podbudowy i zapadania się powierzchni.

W przypadku, gdy nastąpiło duże uszkodzenie nawierzchni, konieczna jest naprawa na jak największej powierzchni i głębokości. Trzeba wówczas odbudować poszczególne warstwy, ponownie zagęścić i przykryć nową wierzchnią warstwą. Małe podmycia można naprawiać niewielkimi kawałkami, uzupełniając wierzchnią warstwę podbudowy. Natomiast, jeśli chodzi o chodniki, musimy sprawdzić, czy nie doszło do wymycia podbudowy i spoin pomiędzy kostkami. Na szczęście ich remont nie powinien nadszarpnąć naszego budżetu mówi Michal Jalovecky.


Porządki ogrodowe

Ogród po zimie wymaga odświeżenia i uporządkowania. Prace rozpocznijmy od dokładnego wygrabienia trawnika – w ten sposób usuniemy liście, suchą trawę i śmieci.

Zobacz także: Jak wykorzystać nierówności terenu w ogrodzie?

Do tego celu najlepiej użyć grabi o płaskich zębach, a na koniec zamieść trawnik sztywną miotłą. Podczas prac, należy uważać, by nie uszkodzić kiełkujących na wiosnę roślin. Przeprowadźmy również wertykulację trawnika, która polega na płytkim pionowym nacinaniu darni. Ten zabieg pozwoli pozbyć się chwastów, mchu i martwych roślin, a oprócz tego ułatwi przenikanie wody, tlenu i składników pokarmowych do korzenimówi Michal Jalovecky.

Następny krok to odpowiednie przygotowanie do wiosny drzew i krzewów. Zacznijmy od usunięcia suchych, uszkodzonych gałęzi. Pozostałe warto odpowiednio skrócić, aby wypuściły młode pędy i pączki. Sprawa bardziej się komplikuje, kiedy chcemy usunąć z działki jakieś drzewo lub krzew. Zgodnie z ubiegłorocznymi zmianami w ustawie o ochronie przyrody (z dnia 20 lipca 2010r.), jeśli na gruncie rosną drzewa mające ponad 10 lat, musimy złożyć wniosek o pozwolenie na wycinkę.

Drzewa, które nie przekroczyły 10 lat, możemy na naszej działce dowolnie przesadzać i wycinać, natomiast te starsze, nawet, jeśli usychają, wymagają zgody urzędnika. Jedynie usuwanie drzew owocowych nie grozi konsekwencjami prawnymi i nie wymaga zezwolenia. Może to być niemożliwe, tylko w wypadku, kiedy nieruchomość wpisana jest do rejestru zabytków, leży w granicach parku narodowego lub rezerwatu przyrody. Przestrzegam przed bezprawną wycinką, która może być bardzo nieprzyjemna w skutkach. Kary podyktowane są gatunkiem i wielkością drzewa, i nie są to bynajmniej kwoty symboliczne przestrzega Michal Jalovecky.

Zezwolenia na wycięcie drzewa lub krzewu wydawane są przez wójta, burmistrza lub prezydenta miasta na wniosek właściciela nieruchomości. W przypadku, gdy nieruchomość wpisana jest do rejestru zabytków, wówczas decyzję podejmuje konserwator zabytków. Za zezwolenie pobierana jest opłata, którą ustala się na podstawie stawki zależnej od obwodu pnia oraz rodzaju i gatunku drzewa. Stawki opłat za wycinkę podlegają corocznym zmianom. Natomiast opłata za usunięcie 1m2 powierzchni pokrytej krzewami jest stała i na rok 2011 wynosi 231,28 zł.

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: INFOR

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code

© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

Nieruchomości
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Dzicy lokatorzy w Polsce idą śladem hiszpańskich ocupas. Jest obywatelski projekt ustawy, który ma ich powstrzymać

Osoba, która porusza się bez zgody właściciela jego samochodem traktowana jest przez prawo jako złodziej. Jeśli zajmie cudze mieszkanie, ma więcej praw od właściciela, bo ten musi nawet płacić czynsz wspólnocie mieszkaniowej. To tak jakby prawo zakazywało właścicielowi tego kradzionego auta jeszcze fundować złodziejowi paliwo.

Czy ceny mieszkań nadal będą rosły?

Minister Rozwoju i Technologii, Krzysztof Hetman, ocenił w Radiu Zet, że deweloperzy zwiększyli podaż mieszkań, przewidując wprowadzenie programu "Mieszkanie na start" oraz programu wsparcia rozwoju budownictwa społecznego.

Wiosenne wyzwania finansowe Polaków. Remont domu na czele listy

Według najnowszego badania przeprowadzonego przez Santander Consumer Bank "Polaków Portfel Własny: wiosenne wyzwania 2024", aż 38% respondentów wskazało, że największym wydatkiem, jaki planują ponieść wiosną, jest remont domu. Co więcej, 58% badanych planuje sfinansować swoje projekty z bieżących dochodów.

Kredyty hipoteczne z WIBOR-em. Abuzywne formuły zmiany oprocentowania niezgodne z unijnym rozporządzeniem BMR

Wraz z wejściem rozporządzenia BMR umowy kredytowa zawierające niedozwolone zapisy powinny zostać aneksowane i dostosowane do nowego porządku prawnego. Brak dostosowania umowy może skutkować tym, że umowa zawarta wiele lat temu może okazać się nieważna.

REKLAMA

Nowe mieszkania w starej przestrzeni - rewitalizacja centrów miast

Centra wielkich miast są atrakcyjnymi miejscami nie tylko do pracy, ale też do mieszkania. Swobodny dostęp do miejskiej infrastruktury zapewnia tam wygodne funkcjonowanie na co dzień. Niestety, gęsta zabudowa – typowa dla centrum – ogranicza możliwość budowania nowych lokali, zarówno komercyjnych, jak i mieszkalnych. Zdaniem architektów i urbanistów skutecznym rozwiązaniem tego problemu są rewitalizacje zabytkowych kamienic i nadbudowy. Wciąż jednak można odnieść wrażenie, że potencjał istniejących budynków pozostaje niewykorzystany.

Ustawa w sprawie dzikich lokatorów - powstał obywatelski projekt. Co zrobić, żeby w Polsce nie było jak w Hiszpanii? Coraz więcej mieszkań jest zajmowanych bezprawnie

- Nie możemy pozwolić na to, by uczciwie pracujący obywatele byli terroryzowani przez dzikich lokatorów. Niestety z miesiąca na miesiąc rośnie ilość zgłoszeń, że mieszkanie, które miało być wynajmowane komercyjnie, jest po prostu zagrabiane przez dzikich lokatorów. Jeżeli nie dojdzie do zmian w prawie możemy spodziewać się, że niebawem zaleje nas fala dzikich lokatorów jeszcze większa niż w czasie pandemii – mówi Małgorzata Marczulewska, detektyw i windykator.
Małgorzata Marczulewska wspólnie z prawnikami z kancelarii Wódkiewicz & Sosnowski: mec. Grażyną Wódkiewicz oraz mec. Markiem Jarosiewiczem przygotowali projekt ustawy, który miałby pomagać w odzyskiwaniu mieszkań zajmowanych przez dzikich lokatorów. W Internecie dostępna jest petycja w tej sprawie. 

Dom za 1 euro. Jakie są warunki?

Władze miasteczka Saint-Amand-Montrond, położonego w centralnej Francji, podjęły niecodzienną inicjatywę. Wystawiły na sprzedaż dom za symboliczną kwotę 1 euro. Jest jednak pewien warunek - nabywca musi zobowiązać się do zamieszkania w nim na co najmniej 10 lat.

Nowe wsparcie dla kredytobiorców. Wiadomo, kiedy kredyt #naStart wejdzie w życie

Ministerstwo Rozwoju i Technologii ogłosiło, że nowe przepisy dotyczące wsparcia przy zakupie pierwszego mieszkania wejdą w życie w drugiej połowie 2024 roku. Projekt ustawy wprowadzającej kredyt "#naStart" jest obecnie konsultowany.

REKLAMA

Frankowicze czekają na uchwałę Sądu Najwyższego. Czy 25 kwietnia 2024 r. Izba Cywilna SN wyjaśni wreszcie 6 kluczowych zagadnień prawnych?

W dniu 25 kwietnia 2024 roku poznamy kolejny rozdział wieloletniej już sagi związanej z wydaniem tzw. uchwały frankowej przez Sąd Najwyższy w pełnym składzie Izby Cywilnej. Na ten dzień zostało wyznaczone posiedzenie Sądu Najwyższego, który ponownie ma zająć się zagadnieniami prawnymi dot. spraw frankowych, które zostały przedstawione przez Pierwszą Prezes. Czy jednak ta uchwała ma szanse zostać wydana i czy rzeczywiście – po wielu wyrokach TSUE w polskich sprawach frankowych – jest jeszcze potrzebna? Czy jeżeli zostanie wydana, to ułatwi rozstrzyganie pozwów Frankowiczów czy tylko skomplikuje te procesy? 

W jaki sposób deweloperzy mieszkaniowi korzystają z sztucznej inteligencji

Sztuczna inteligencja jako wsparcie dla deweloperów? Jak najbardziej. W jaki sposób już ją wykorzystują i jak planują wykorzystywać AI w przyszłości? 

REKLAMA