reklama
| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Dom > Ogród i kwiaty > Ogród > Czy środki ochrony roślin to konieczność?

Czy środki ochrony roślin to konieczność?


Bardzo często bez zastanowienia stosujemy przeróżne środki chemiczne w ogrodzie. Należy pamiętać nie tylko o swoim bezpieczeństwie ale także o sąsiadach i najbliższym otoczeniu. Właściwy dobór i uprawa roślin mogą zminimalizować konieczność używania chemii. Jakimi zasadami kierować się kiedy zastosowanie środków chemicznych jest niezbędne?

Już przy wyborze roślin do ogrodu warto pomyśleć jak łatwo uniknąć chorób i szkodników bez użycia chemii. Najlepiej wybrać gatunki i odmiany mało podatne na choroby, gdyż bardziej wyszukane są mniej odporne. Odpowiedni dobór miejsca w ogrodzie dla rośliny, zgodnie z jej wymaganiami glebowymi i potem odpowiednia pielęgnacja i nawożenie pozwolą uniknąć chorób. Najlepiej też kupować rośliny ze sprawdzonego źródła.

Szybkie rozpoznanie objawów zwiększą szanse skutecznego wyleczenia rośliny. Należy systematycznie przeglądać rośliny w celu rozpoznania larw, oprzędów, jaj, niepokojących przebarwień liści. Jeśli zauważymy zmiany na roślinach możemy zaopatrzyć się w fachowe czasopisma i książki, które pomogą skutecznie rozpoznać intruza. Warto też zwrócić się do fachowców – entomologów, fitopatologów – potrafiących szybko określić zagrożenie.

Należy usuwać porażone pędy i liście zaraz po zauważeniu uszkodzeń. Najpierw warto zastosować zwalczanie biologiczne. Pomocne są pożyteczne organizmy zjadające szkodniki. Można skorzystać też z preparatów opartych na wyciągach z roślin, olejach, detergentach. W sprzedaży dostępne są różne środki tego typu. Pestycydy traktujmy jako ostateczność.

Zobacz także: Które rośliny są łatwe w uprawie?

Jeśli zastosowanie środków ochrony staje się niezbędne warto pamiętać o kilku zasadach.
• W ogrodach przydomowych należy stosować tylko preparaty IV klasy toksyczności. Przy stosowaniu preparatów III klasy konieczny jest strój ochronny, usunięcie dzieci z ogrodu i unikanie pryskania w pobliżu granicy z sąsiadami.

• Preparaty klasy I i II są zabronione w ogrodach przydomowych ze względu na wysoką toksyczność

• Bardzo ważne jest właściwe rozpoznanie szkodnika i choroby, gdyż tylko wtedy skutecznie zwalczymy zagrożenie

• Warto zgromadzić odpowiednią literaturę i czasopisma z zakresu chorób i szkodników roślin lub poprosić o konsultację specjalistów

• Używajmy tylko preparatów zarejestrowanych w Polsce i stosujmy się do zaleceń na opakowaniu dotyczących stosowania środka.

• Zawsze próbujmy najpierw zastosować preparaty naturalne

Zobacz także: Rośliny na granicy działek – jak unikać konfliktu z sąsiadami?

reklama

Czytaj także

Data publikacji:

Ekspert:

Maciej Aleksandrowicz

Ekspert w dziedzinie ogrodów

Źródło:

Własne

Zdjęcia

Już przy wyborze roślin do ogrodu warto pomyśleć jak łatwo uniknąć chorób i szkodników bez użycia chemii. Najlepiej wybrać gatunki i odmiany mało podatne na choroby.
Już przy wyborze roślin do ogrodu warto pomyśleć jak łatwo uniknąć chorób i szkodników bez użycia chemii. Najlepiej wybrać gatunki i odmiany mało podatne na choroby.

Zatrudnianie i zwalnianie pracowników. Obowiązki pracodawców51.75 zł
reklama

Narzędzia przedsiębiorcy

reklama
reklama
reklama

POLECANE

reklama

Ostatnio na forum

reklama
reklama

Eksperci portalu infor.pl

Kancelaria Radcowska Mariusz Boruch

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »

reklama
reklama
reklama