| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Dom > Ogród i kwiaty > Ogród > Narcyzowy zawrót głowy. Jak dbać o narcyzy?

Narcyzowy zawrót głowy. Jak dbać o narcyzy?


Narcyz to jedna z najefektowniej kwitnących, wiosennych roślin cebulowych. Lubi zaciszne, słoneczne lub lekko ocienione miejsca. Najlepiej sadzić narcyzy w grupach z innymi gatunkami cebulowymi lub w sąsiedztwie niskich krzewów i bylin. Kwiaty ścięte do wazonu są trwalsze i odporniejsze niż tulipany.

Bardzo duży wybór odmian narcyzów sprawia, że ich kwiaty można podziwiać od początku kwietnia do połowy maja. Są roślinami trwałymi, rosnącymi wiele lat na tym samym stanowisku. Mają wąskie, bladozielone liście i bezlistne pędy zakończone jednym lub kilkoma kwiatami. Płatki kwiatów przyjmują kolor biały i różne odcienie żółtego. Inne części kwiatu mogą być wybarwione bardziej intensywnie, np. na pomarańczowo, różowo, lub nawet na czerwono.

Zobacz także: Niewymagające krzewy liściaste o małych rozmiarach

Wegetacja narcyzów uprawianych w gruncie trwa od czterech do pięciu miesięcy. Po łagodnych zimach liście ukazują się już w lutym. Kwiaty pojawiają się w końcu marca i kwietniu, a u późnych odmian – w maju. Nadziemna część roślin obumiera w końcu czerwca i na początku lipca. Przez lato trwa spoczynek roślin, ale już w tym czasie cebule tworzą korzenie na kolejny sezon. Nowe liście pojawią się dopiero wiosną następnego roku.

Narcyzy lubią przepuszczalne, lekko wilgotne gleby. Idealne są dla nich słoneczne lub lekko ocienione stanowiska. Nie mają specjalnych wymagań i są bardziej odporne niż tulipany. Cebule sadzimy w końcu sierpnia i na początku września, co 15–20 centymetrów, na głębokość około 10–15 cm. Na zimę posadzone cebulki okrywamy grubą warstwą kory, słomy lub stroiszu. Po ostatnich przymrozkach wiosennych okrycie zdejmujemy i podlewamy rośliny. Narcyzy nawozimy podobnie jak tulipany.
Narcyzy najlepiej wyglądają w pojemnikach i donicach ustawionych na tarasach lub balkonach. Odmiany miniaturowe uprawiane w doniczkach można ustawić na stołach w domu lub na firmowych biurkach jako ozdobę w okresie Wielkanocy.

Zobacz także: Jak założyć niekłopotliwą rabatę kwiatową?

Czytaj także

Data publikacji:

Ekspert:

Maciej Aleksandrowicz

Ekspert w dziedzinie ogrodów

Źródło:

Własne

Zdjęcia

Bardzo duży wybór odmian narcyzów sprawia, że ich kwiaty można podziwiać od początku kwietnia do połowy maja.
Bardzo duży wybór odmian narcyzów sprawia, że ich kwiaty można podziwiać od początku kwietnia do połowy maja.

Potrącenia z wynagrodzeń i zasiłków Praktyczne wskazówki59.00 zł

Narzędzia przedsiębiorcy

reklama

POLECANE

Ostatnio na forum

Eksperci portalu infor.pl

Edyty Grubek EG Usługi Księgowe

Biuro księgowe

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »