reklama
| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Dom > Ogród i kwiaty > Ogród > Czy kasztanowiec i kasztan to to samo?

Czy kasztanowiec i kasztan to to samo?

Czy kasztany zbierane jesienią w parkach i kasztany znane jako przysmak kulinarny pochodzą z tego samego drzewa? Jak odróżnić kasztanowiec od kasztana jadalnego?

Kasztanowce i kasztany

Rosnące powszechnie w parkach i innych terenach zieleni kasztanowce białe (Aesculus hippocastanum) i kasztanowce czerwone (Aesculus carnea) nie są w żaden sposób związane z gatunkiem drzewa o nazwie kasztan jadalny (Castanea sativa).
Kasztanowce należą do botanicznej rodziny kasztanowcowatych natomiast kasztan jadalny jest przedstawicielem rodziny bukowatych, do której należą także między innymi buki i dęby.

Zobacz także: Kasztanowiec zwyczajny (Aesculus hippocastanum)

Jak odróżnić ?

Kasztanowiec i kasztan jadalny różnią się zdecydowanie budową liścia. Wszyscy znamy dłoniaste liście kasztanowca. Liście kasztana jadalnego są pojedyncze, skórzaste, nieco podobne do liści buka ale znacznie większe i wyraźnie ząbkowane na brzegu.
Zupełnie inaczej wyglądają też kwiaty kasztana jadalnego. Są one białawe, zebrane w wąskie wyprostowane ku górze kłosy.

Owocem kasztanowców jest kolczasta torebka, która pękając ukazuje brązowe nasiona – popularne „kasztany”. U kasztana jadalnego owocem jest orzech w kolczastej okrywie, która przypomina owoc buka ale ma większe rozmiary. Orzechy te, nazywane maronami są jadalne.

Kasztanowce są odpornymi i powszechnie uprawianymi w Polsce drzewami ozdobnymi. Lubią miejsca o żyznych, wilgotnych glebach i tworzą gęste korony ze zwisającymi gałęziami. Największą ozdobą tych drzew są okazałe kwiatostany kwitnące w maju. Szczególnie ozdobne są kwiaty kasztanowca czerwonego i jego odmian. Przybierają one barwy od jasnoróżowej do czerwonej.

Kasztan jadalny jest drzewem mało odpornym na mrozy i może być uprawiany głównie w cieplejszych rejonach kraju lub osłoniętych miejscach. Jest odporny na suszę i zanieczyszczenia powietrza. Lubi gleby zarówno gliniaste, jak i piaszczyste. Drzewa kasztana jadalnego tworzą szeroką, nisko osadzoną koronę. Dekoracyjne są skórzaste liście, które późno rozwijają się wiosną oraz białawe kwiatostany i kolczaste, duże owoce.

Zobacz także:  Owoce jesieni – Orzechy

reklama

Czytaj także

Data publikacji:

Ekspert:

Maciej Aleksandrowicz

Ekspert w dziedzinie ogrodów

Źródło:

Własne

Zdjęcia

Kasztanowce są odpornymi i powszechnie uprawianymi w Polsce drzewami ozdobnymi. Lubią miejsca o żyznych, wilgotnych glebach i tworzą gęste korony ze zwisającymi gałęziami.
Kasztanowce są odpornymi i powszechnie uprawianymi w Polsce drzewami ozdobnymi. Lubią miejsca o żyznych, wilgotnych glebach i tworzą gęste korony ze zwisającymi gałęziami.

Zatrudnianie i zwalnianie pracowników. Obowiązki pracodawców51.75 zł
reklama

Narzędzia przedsiębiorcy

reklama
reklama
reklama

POLECANE

reklama

Ostatnio na forum

reklama
reklama

Eksperci portalu infor.pl

Marcin Groński

Radca prawny i Partner Zarządzający (komplementariusz) w kancelarii LEXBRIDGE Groński Adwokaci i Radcowie Prawni sp. k. we Wrocławiu. 

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
reklama
reklama
reklama