| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Dom > Ogród i kwiaty > Ogród > Czym jest szczepionka mikoryzowa?

Czym jest szczepionka mikoryzowa?


Kondycję roślin w ogrodzie utrzymujemy poprzez właściwe warunki uprawy, odpowiednie nawadnianie i nawożenie. Jednak czasem mimo spełnienia wszystkich niezbędnych wymagań rośliny nie chcą rosnąć. Zastosowanie szczepionki mikoryzowej może znacznie polepszyć m.in. żywotność korzeni, odporność roślin na choroby i trudne warunki zimą.


Mikoryza jest typem symbiozy, która polega na współżyciu korzeni roślin z grzybami. Korzenie wspomagane w naturalnych warunkach przez gęstą sieć strzępek grzyba mają powierzchnię chłonną nawet o kilka tysięcy razy większą niż miałyby bez tej pomocy.

Strzępki grzybów transportują składniki pokarmowe i wodę z miejsc, które dla korzeni rośliny są często niedostępne. Mają także zdolność przekształcania związków mineralnych w formy przyswajalne dla korzeni roślin oraz zatrzymywania substancji toksycznych. Grzyby mogą magazynować składniki odżywcze i dostarczać je roślinie w miarę jej wzrostu

Zjawisko mikoryzy samoistnie występuje tylko w naturze, w lasach. Gatunki i odmiany roślin ogrodowych są na ogół pozbawione strzępek grzyba gdyż produkowane są w jałowych podłożach, gdzie brakuje życia mikrobiologicznego.

Na rynku dostępne są specjalne szczepionki mikoryzowe przeznaczone do samodzielnego aplikowania.
Zaszczepione rośliny są bardziej odporne na choroby, niekorzystne warunki (susza, mróz) i mają większą zdolność przyswajania składników pokarmowych, co ma wpływ na ich wygląd. Preparat ze specjalnej tuby po prostu wstrzykuje się do gleby w okolicę korzeni. Najbardziej podatne na działanie mikoryzy są młode korzenie.

Największą zaletą szczepionki mikoryzowej jest to, że wystarczy zastosować ją tylko raz aby na stałe poprawiła kondycję rośliny. Zastosowanie szczepionki w zupełności wystarczy aby stworzyć optymalne warunki dla takich roślin jak wrzosy, czy iglaki, które potrzebują określonej wartości pH gleby. Preparaty dla iglaków, wrzosów i innych grup roślin są dostępne w sklepach i centrach ogrodniczych. Wygodne, małe opakowaniach i dokładna instrukcja sprawiają, że zaszczepienie ulubionych roślin nie stanowi żadnego problemu.


Czytaj także

Data publikacji:

Ekspert:

Maciej Aleksandrowicz

Ekspert w dziedzinie ogrodów

Źródło:

Własne

Zdjęcia

Mikoryza jest typem symbiozy, która polega na współżyciu korzeni roślin z grzybami
Mikoryza jest typem symbiozy, która polega na współżyciu korzeni roślin z grzybami

Potrącenia z wynagrodzeń i zasiłków Praktyczne wskazówki59.00 zł

Narzędzia przedsiębiorcy

reklama

POLECANE

Ostatnio na forum

Eksperci portalu infor.pl

Kampanie SEO

Kampanie SEO to agencja marketingowa z ponad 10-letnim doświadczeniem, którą tworzą doświadczeni i kreatywni eksperci.

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »