reklama
| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Dom > Ogród i kwiaty > Ogród > Jak przycinać róże pienne?

Jak przycinać róże pienne?

Aby róże szczepione na pniu miały piękny i kulisty pokrój, musimy zapewnić im właściwą pielęgnację. Róże pienne są o wiele trudniejsze w uprawie niż ich krzewiaste odpowiedniki. Jak przycinać i pielęgnować różane drzewka?

Jak dbać o pienne róże?

Coraz bardziej popularne ostatnio odmiany róż szczepione to zazwyczaj mieszańce herbatnie lub róże wielkokwiatowe. Szczepi się je na szczycie podkładki z dzikiej róży na wysokości około 1m lub nieco wyższej. Krzewy wymagają z tego powodu palikowania, aby pnie nie przechylały się pod ciężarem ukwieconych koron. Zimą należy bezwzględnie osłonić róże szczepione na pniu przed mrozem. Najbardziej wrażliwe jest miejsce szczepienia, które łatwo przemarza. Najczęściej przygina się rośliny do ziemi i przykrywa (torfem, słomą) aby przetrwały mrozy. Można też owijać białą agrowłókniną całe pnie i miejsce szczepienia.

Zobacz także: Jak sadzić róże?

Jak przycinać krzewy róż?

Należy usuwać wszystkie odrosty pojawiające się na pniu lub wyrastające z korzeni. W przeciwnym razie w krótkim czasie zdominują one szczepioną róże. Koronę krzewu przycinamy tak by usunąć wszystkie słabe pędy oraz stare gałęzie, które najczęściej noszą ślady chorób lub są suche. Pozostałe pędy przycinamy na długość około 10–25cm od miejsca szczepienia. Skracamy także wszystkie krzyżujące się pędy. Wykonujemy to wczesną wiosną zanim na roślinie pojawią się pąki. Dzięki temu krzew wypuści wiele młodych liści i pędów oraz wytworzy liczne pąki kwiatowe. Dla formowania rośliny można też przycinać ją w sezonie wegetacyjnym. Warto także dokładnie sprawdzać roślinę, by stwierdzić, czy wśród właściwych gałęzi nie pojawiły się dzikie przyrosty („wilki”). Należy pamiętać też o systematycznym usuwaniu przekwitłych, suchych kwiatów, które obniżają walory dekoracyjne krzewu. Zabieg taki przyspiesza także powtórzenie kwitnienia.

Zobacz także: Jak pielęgnować róże?

Pojawiające się odrosty korzeniowe z podkładki należy odrywać, a nie wycinać. Najczęściej na pniu szczepione są odmiany róż wielokwiatowych i okrywowych, ponieważ kwitną obficie i są odporne na choroby i mróz. Warto pamiętać o tym przy zakupie różanych drzewek.reklama

Czytaj także

Data publikacji:

Ekspert:

Maciej Aleksandrowicz

Ekspert w dziedzinie ogrodów

Źródło:

Własne

Zdjęcia

Róże.
Róże.

VAT 2021. Podatki część 239.90 zł
reklama

Narzędzia przedsiębiorcy

reklama
reklama
reklama

POLECANE

reklama

Ostatnio na forum

reklama
reklama

Eksperci portalu infor.pl

Kinga Burcan

Ekspert Kredytowy, Partner Zarządzający w Trinity House & Finance

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
reklama
reklama
reklama