reklama
| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Dom > Ogród i kwiaty > Ogród > Czy wiesz jak odmienić swoją działkę ?

Czy wiesz jak odmienić swoją działkę ?

Tworzenie własnej działki lub ogrodu to przyjemna, ale złożona praca. Powinna się składać z kilku następujących po sobie etapów.

ANALIZA: TERENU (np. rozpoznanie rodzaju gleby, określenie jej pH)to bardzo ważna część pracy - gleba to podstawowy budulec działki; DRZEW, KRZEWÓW (oceń ich stanu i przydatność, podejmij decyzję o ich usunięciu lub pozostawieniu).

NASŁONECZNIENIE DZIAŁKI jest uzależnione głównie od wystawy działki i zagospodarowania najbliższego sąsiedztwa. Gdy w pobliżu znajdują się wysokie zadrzewienia, budynki to powierzchnia może być zacieniona.

INWENTARYZACJA służy do sporządzenia aktualnego planu działki. Sposób wykonania analizy terenu: -nanieś zmierzony obrys działki (linia ogrodzenia) z zaznaczonymi wjazdami, wejściami, oznaczeniem stron świata; -nanieś elementy stałe: budynki, studnie, stare drzewa, murki. Ich umiejscowienie na planie wyznacz wykonując domiary - pomiary odległości, do dwóch sąsiednich boków działki. Położenie względem siebie poszczególnych elementów ustal mierząc ich odległość od punktów stałych. Zastanów się, które z elementów chcesz zachować i wkomponować.

SPORZĄDZENIE PLANU - ważna jest skala rysunku i jej przestrzeganie. Na pustej działce korygowanie planu z terenem jest prostsze. W przypadku uwzględniania starych nasadzeń w nową kompozycję, dokładność wykonania pomiarów i projektu jest bardzo istotna. W przypadku działek o małej powierzchni używaj skali 1 : 25 (1 m w terenie = 4 cm na planie), 1 : 50 (1 m w terenie = 2 cm na planie).

TWORZENIE PROJEKTU - zbierz wszystkie informacje, dodaj swoje wytyczne. Zwróć uwagę na usytuowanie działki względem stron świata. Liczba słonecznych godzin i kierunek wędrówki światła ma znaczenie przy wyborze roślin. Ustal rodzaj gleby – wskazówka dla doboru nasadzeń. Styl działki zależy od Twoich upodobań - ma on tworzyć kompozycję spójną z domem i najbliższym otoczeniem. Podział funkcji ogrodu jest uzależniony od: powierzchni terenu, liczby, wieku, upodobań i po¬trzeb użytkowników. Decydując o gatunkach roślin, jakie planujesz, sprawdź, jakie mają wymagania i rozmiary.

REALIZACJA - wykonanie projektu wymaga czasu i środków. Możesz projektować samodzielne: własną pracą i inwencją (gdy nie posiadasz dostatecznej wiedzy i sprzętu - kup literaturę fachową) lub programem komputerowym. Koszty poniesione w obu przypadkach to kwota od kilkudziesięciu do kilkuset złotych. Możesz także skorzystać z usług specjalisty - profesjonalny projektant ogrodów pomoże zrealizować Twoje marzenia, zaproponuje rozwiązania, których nie brałeś pod uwagę. Niestety koszty projektu są wysokie ( od kilkuset do kilku tysięcy złotych).

reklama

Czytaj także

Data publikacji:

Źródło:

INFOR

Zdjęcia


Czas pracy 2020. Planowanie, rozliczanie i ewidencja59.00 zł
reklama

Narzędzia przedsiębiorcy

reklama
reklama
reklama

POLECANE

reklama

Ostatnio na forum

reklama
reklama

Eksperci portalu infor.pl

Asseco Business Solutions

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »

reklama
reklama
reklama