| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Dom > Ogród i kwiaty > Ogród > Czy wiesz jak stosować nawozy azotowe?

Czy wiesz jak stosować nawozy azotowe?

Azot ma szczególne znaczenie dla wzrostu i plonowania roślin. Jest przez nie wykorzystywany do tworzenia związków organicznych (przede wszystkim białek).

Nawozy azotowe zawierające azot w formie amonowej (siarczan amonu) oraz mocznik są zatrzymywane przez glebę i mogą być stosowane przedsiewnie, czyli na krótko przed siewem lub sadzeniem roślin wiosną.

Siarczan amonu może zakwaszać glebę i dlatego nie stosuj pod rośliny wrażliwe na zakwaszenie, a szczególnie nie używaj go na glebach lekkich i kwaśnych.

Nawozy saletrzane zawierające azot w formie azotanowej (saletra potasowa, wapniowa. magnezowa) mogą być stosowane tylko pogłównie w czasie wegetacji roślin.

Nawozy saletrzano-amonowe (saletra amonu, saletrzak) są nawozami uniwersalnymi i mogą być stosowane zarówno pogłównie, jak i przedsiewnie, na krótko przed siewem lub sadzeniem roślin.

Fosforan amonowy należy stosować w przypadku, gdy wiosną zachodzi potrzeba uzupełnienia gleby w azot i fosfor.

Połowę ustalonej dawki nawozów azotowych w uprawie roślin o długim okresie wegetacji możesz zastosować bezpośrednio przed siewem nasion lub sadzeniem rozsady, natomiast drugą połowę w jednorazowym lub dwukrotnym nawożeniu pogłównym.

Nie stosuj pogłównego nawożenia azotem roślin o krótkim okresie wegetacji (sałata, szpinak, rzodkiewka) - może ono prowadzić do pogorszenia jakości zdrowotnej roślin na skutek nadmiernego wzrostu zawartości azotanów.

Czytaj także

Narzędzia przedsiębiorcy

reklama

POLECANE

Ostatnio na forum

Eksperci portalu infor.pl

EIB SA

Broker ubezpieczeniowy

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »