reklama
| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Dom > Ogród i kwiaty > Ogród > Czy wiesz jak pielęgnować winorośl?

Czy wiesz jak pielęgnować winorośl?

Uprawa winorośli w naszym klimacie nie zawsze się udaje. Niekorzystne są dla niej krótkie i dość chłodne lata oraz mroźne zimy.

Podlewanie - jest odporna na brak wody (ma rozbudowany system korzeniowy). Podlewaj je w czasie przedłużającej się suszy na glebach piaszczystych (zwłaszcza niedawno posadzone i gdy susza przypada na okres tworzenia się owoców).

Nawożenie - co roku jesienią rozłóż warstwę (3 cm) kompostu. Możesz też zasilać rośliny wieloskładnikowym nawozem mineralnym trzy razy (od wczesnej wiosny do czerwca). Ale nawozy mineralne stosuj z umiarem - przenawożone rośliny gorzej zimują i częściej chorują.

Ściółkowanie - glebę wyłóż ściółką (przekompostowana kora) - zapobiegnie chwastom, nadmiernemu parowaniu wody z gleby, zabezpieczy korzenie przed wahaniami temperatury.

Cięcie - odmiany altanowe tnij umiarkowanie - usuwaj nadmiar zagęszczających się pędów. Grube ramiona rozpięte na pergoli nie wymagają cięcia (spełniają funkcje pnia). Deserowe odmiany przycinaj corocznie - wtedy dobrze owocują. Prowadź krzew tak, aby po jesiennym cięciu zostały 2 - 3 pędy jednoroczne z pąkami kwiatowymi – zapewnisz obfite plony.

Przygotowanie do zimy - w listopadzie wrażliwe rośliny przysyp 30-centymetrowym kopczykiem ziemi - zabezpieczy korzenie i podstawę rośliny. Pędy, które będą owocowały w następnym roku – przygnij do ziemi i obsyp albo okręć je włókniną.

reklama

Czytaj także

Data publikacji:

Źródło:

INFOR

Zdjęcia


Kodeks pracy 2020. Praktyczny komentarz z przykładami129.00 zł
reklama

Narzędzia przedsiębiorcy

reklama
reklama
reklama

POLECANE

reklama

Ostatnio na forum

reklama
reklama

Eksperci portalu infor.pl

Grzegorz Wróbel

doradca, interim manager PM Doradztwo Gospodarcze Sp. z o.o.

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
reklama
reklama
reklama