reklama
| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Dom > Ogród i kwiaty > Ogród > Jak zbudować kaskadę w ogrodzie?

Jak zbudować kaskadę w ogrodzie?

Jednym z rozwiązań wodnych stosowanych w ogrodach jest kaskada. Jest to rodzaj wodospadu, w którym woda spada z progu lub po stopniach.

Kaskada była charakterystycznym elementem ogrodów tarasowych w stylu włoskim i francuskim, parków krajobrazowych w okresie renesansu i baroku. W przydomowych ogrodach zazwyczaj tworzona jest w sposób sztuczny, i pełni różnorodne funkcje, głównie estetyczne. Jest atrakcyjnym elementem kompozycyjnym w ogrodzie, głównie dzięki migoczącym refleksom świetlnym, które odbija woda. Może towarzyszyć oczku wodnemu lub strumieniowi. W ten sposób polepsza jakość wody, natleniając ją.

Budując kaskadę, powinniśmy naśladować przyrodę. Najlepiej, gdy wykorzystane kamienie pochodzą z okolicznych terenów. Najlepszym tworzywem będą kamienie ciosane, na tle których woda wyjątkowo dobrze się prezentuje, imitując górskie wodospady. Wykorzystać możemy także kamienie polne, oraz inne typy materiałów takie jak cegła klinkierowa czy drewniane bale (należy pamiętać ze kaskada będzie wtedy mniej trwała).

Zobacz także: Jak samodzielnie wykonać instalację nawadniającą w ogrodzie?

Aby nasza kaskada służyła nam przez wiele lat, w miejscu gdzie ma się pojawić należy wybetonować stopy fundamentowe, na których mogą zostać ustawione głazy. Miejsce łączenia stopy fundamentowej i głazu powinno być starannie uszczelnione, by woda nie uchodziła tamtędy poza obieg.

Układ kamieni, po których ma spływać woda może być dowolny (najlepiej, gdy opiera się na nasypie), i dostosowany wyłącznie do upodobań właściciela ogrodu, gdyż z pomocą nowoczesnych pomp filtracyjnych i strumieniowych można przeprowadzić wodę w dowolną podróż po stopniach strumienia czy kaskady. Należy wyłącznie pamiętać, by wyższy kamień był nieco wysunięty względem niższego. Taką konstrukcję, ze względu na ciężar skały, należy odpowiednio wzmocnić na przykład zaprawą murarską. Umacniamy nie tylko sam nasyp i spoczywające na nim skały, ale również brzeg oczka, nie zapominając przy tym, aby elementy wzmocnień były ukryte i nie zakłócały naturalnego wyglądu konstrukcji. Wybierając pompę, warto się zastanowić, jak dużą ilością wody będzie zasilana kaskada.

W kaskadach stosuje się przeważnie zamknięty obieg wody (woda krąży ze zbiornika, przez kaskadę, po czym wraca do zbiornika), dlatego ważne jest stosowanie filtrów oczyszczających.

Dekoracyjnym elementem towarzyszącym kaskadom są rośliny. Efektownie będą wyglądały pierwiosnki, niezapominajki, wilczomlecze błotne, turzyce zwisłe. Niskie paprocie i bergenie oraz wszystkie alpejskie rośliny także dodadzą uroku wodnej kompozycji. 

Zobacz także: Jaki rodzajny wybrać?

Warto zadbać także o odpowiednie wyeksponowanie kaskady nocą. Starannie wybrane oświetlenie wyraźnie podniesie walory estetyczne. Można usytuować je w szczelinach skalnych, przez co nasza kompozycja nabierze tajemniczości. Przy montażu warto zwrócić uwagę, aby obudowa urządzeń nie była niewidoczna. Najlepszym rodzajem światła będzie światło rozproszone, delikatnie tworzące poświatę.

Stosując się do wszystkich zaleceń, uzyskamy niepowtarzalna kaskadę, która nada dynamikę w ogrodzie, a nam doda życiodajnej siły i energii.

reklama

Czytaj także

Data publikacji:

Autorzy:

Źródło:

INFOR

Zdjęcia


VAT 2021. Podatki część 239.90 zł
reklama

Narzędzia przedsiębiorcy

reklama
reklama
reklama

POLECANE

reklama

Ostatnio na forum

reklama
reklama

Eksperci portalu infor.pl

Ligęzowscy & Partnerzy. Adwokaci i Radcowie Prawni Spółka Partnerska.

Kompleksowa obsługa prawna na rzecz przedsiębiorców i klientów indywiduwalnych

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
reklama
reklama
reklama