reklama
| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Dom > Ogród i kwiaty > Ogród > Czy wiesz jak walczyć z chwastami?

Czy wiesz jak walczyć z chwastami?

Chwasty bardzo energicznie się rozrastają. Są zdolne zagłuszyć słabsze gatunki. Gdy nie podejmiesz z nimi walki mogą szybko zarosnąć cały Twój ogród.

Chwasty (jednoroczne i wieloletnie) konkurują z uprawianymi w ogrodzie roślinami o wodę, substancje mineralne i światło. Możesz się ich pozbyć ręcznie, używając motyki albo środków chemicznych.

CHWASTY JEDNOROCZNE: tasznik, rzeżucha włochata, gwiazdnica pospolita, mlecz zwyczajny i kolczasty, starzec zwyczajny.

Rozmnażają się z nasion. Gdy się pojawią – wyrwij je jak najszybciej ręcznie lub zniszcz motyką – aby nie zdążyły wytworzyć nasion. Jeśli będziesz postępować tak co tydzień od kwietnia do lipca i regularnie przez resztę okresu wegetacyjnego – nie będą miały szans. Wykopane chwasty zagrab, wynieś na pryzmę kompostową. Niszczenie ich motyką jest raczej nie możliwe na trawnikach i w trudno dostępnych miejscach – tam stosuj środki chemiczne.

CHWASTY WIELOLETNIE: powój polny, ostrzeń polny, skrzyp polny, szczaw, jaskier rozłogowy, mniszek lekarski, pokrzywa zwyczajna, rzepicha leśna, kielisznik zaroślowy, podagrycznik pospolity, wydmuchrzyca.

Rozmnażają się z nasion, przez kłącza, bulwy, korzenie, cebulki. Przekopywanie i niszczenie nadziemnych części motyką może wspomóc rozprzestrzenianie się ich. Ale skuteczniejsze są środki chemiczne.

CHEMICZNE ŚRODKI CHWASTOBÓJCZE – herbicydy: KONTAKTOWE (parakwat) niszczą liście i nadziemne części; SYSTEMOWE (glifosat) stosuj miejscowo, wnikają przez liście w głąb do korzeni, niszczą całą roślinę; DOGLEBOWE (chloran sodu) wsiąkają w glebę i atakują korzenie.

Najbardziej użyteczne są środki kontaktowe i systemowe – tracą swe właściwości w zetknięciu z glebą i nie zagrażają roślinom uprawnym.

reklama

Czytaj także

Data publikacji:

Źródło:

INFOR

Zdjęcia


VAT 2021. Podatki część 239.90 zł
reklama

Narzędzia przedsiębiorcy

reklama
reklama
reklama

POLECANE

reklama

Ostatnio na forum

reklama
reklama

Eksperci portalu infor.pl

RSM Poland – Audit, Tax, Consulting

Dzięki nam z odwagą spojrzysz w biznesową przyszłość

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
reklama
reklama
reklama