reklama
| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Dom > Ogród i kwiaty > Ogród > Co to są rośliny okrywowe?

Co to są rośliny okrywowe?

Rośliny okrywowe, to niskie rośliny zadarniające o pełzających i przewisających pędach okrywowych bardzo szybko zakorzeniających się w glebie. Obecnie rośliny okrywowe stają się alternatywą dla trawnika w naszych przydomowych ogrodach.

Rośliny okrywowe zamiast trawnika

Są znakomita alternatywą do ogrodów przydomowych zamiast standardowego trawnika, spełniając bowiem podobne funkcje, osłaniają glebę pod wyższymi roślinami i ograniczają rozwój chwastów. Ich stosowanie ogranicza ilość zabiegów pielęgnacyjnych, często mają także większe wartości dekoracyjne niż zwykły trawnik, gdyż większość z nich kwitnie, lub ma trwale kolorowe liście, tworząc na ziemi barwne kobierce, ponadto nie wymagają regularnego koszenia.

Wiele ich gatunków doskonale nadaje się także do ogrodów skalnych. Wśród roślin okrywowych znajdują się zarówno byliny, jak i krzewinki i małe krzewy. Bardzo korzystne jest także stosowanie roślin okrywowych w miejscach trudnych do koszenia, na stromych skarpach lub w zagłębieniach terenu.

Zobacz także: Co warto wiedzieć o roślinach okrywowych?

Kolejną zaletą roślin okrywowych jest to, że łatwo się rozrastają, pozostając jednocześnie bardzo dekoracyjną formą płaszczyzn dywanowych w naszym ogrodzie o stosunkowo neutralnym zastosowaniu. Warto je potraktować jako wypełnienie rabat i sadzić między wyższymi roślinami, szczególnie tymi, kwitnącymi dopiero późną wiosną. Dzięki roślinom okrywowym rabata nie będzie pusta zaraz na początku sezonu.

Jakie rośliny okrywowe wybrać?

Należy wybierać takie rośliny okrywowe, które nie są wysokie (dorastają najwyżej do 15 cm) i łatwo się rozprzestrzeniają, płożąc po powierzchni ziemi. Jednocześnie powinny być na tyle delikatne, aby nie tworzyły zbitej darni ani gęstej plątaniny pędów, przez którą trudno się będzie przebić innym roślinom.

Na stanowiska słoneczne i do półcienia najlepiej nadaje się: acena drobnolistna, gęsiówka kaukaska, karmnik ościsty, rozchodniki, macierzanki, tojeść rozesłana, truskawka ozdobna, bodziszek czerwony i korzeniasty, czyściec wełnisty, dębik ośmiopłatkowy, irga Dammera, płomyk szydlasty, rogownica kutnerowata, trzmielina Fortune’a oraz jałowiec rozesłany i liczne odmiany jałowca płożącego i pospolitego. 

Zobacz także: Które rośliny okrywowe wybrać do ogrodu?

Na stanowiskach zacienionych najlepiej posadzić: bluszczyk kurdybanek Variegata, dąbrówka rozłogowa, jasnota plamista, kopytnik pospolity, poziomkówka indyjska, tiarella ogrodowa, ułudka wiosenna, zawilec gajowy, barwinek pospolity, gajowiec żółty, podagrycznik pospolity Variegatum, pragnia syberyjska, runianka japońska, trzmielina Fortune’a, ułudka wiosenna.

Do obsadzenia roślinami okrywowymi 1 m² powierzchni ogrodu potrzeba zwykle kilku krzewów lub kilkunastu bylin. Przed ich posadzeniem należy bardzo starannie odchwaścić podłoże, bo później, gdy rośliny się zagęszczą, usuwanie chwastów będzie bardzo kłopotliwe.

Ważne wskazówki projektowe

Przy projektowaniu miejsca do obsadzenia roślinami okrywowymi, należy przestrzegać kilku podstawowych zasad:

  • dobranie rośliny do panujących warunków (nasłonecznienie, podłoże, wilgotność, zasobność w składniki pokarmowe, klimat);
  • do obsadzania małych powierzchni wykorzystujemy rośliny niższe i słabiej rosnące, natomiast na większe odwrotnie;
  • rozstawa roślin musi uwzględniać ekspansywność danej rośliny;
  • na większych obszarach lepiej stosować obsadzenia wielogatunkowe;
  • wokół drzew sadzimy rośliny o płytkim systemie korzeniowym;
  • po wysadzeniu roślin obsypujemy je ściółką.
reklama

Czytaj także

Data publikacji:

Autorzy:

Źródło:

INFOR

Zdjęcia

Rośliny okrywowe, to niskie rośliny zadarniające o pełzających i przewisających pędach okrywowych bardzo szybko zakorzeniających się w glebie.
Rośliny okrywowe, to niskie rośliny zadarniające o pełzających i przewisających pędach okrywowych bardzo szybko zakorzeniających się w glebie.

Zatrudnianie i zwalnianie pracowników. Obowiązki pracodawców59.00 zł
reklama

Narzędzia przedsiębiorcy

reklama
reklama
reklama

POLECANE

reklama

Ostatnio na forum

reklama
reklama

Eksperci portalu infor.pl

Bernatowicz, Komorniczak, Mazur Radcy Prawni i Doradcy Podatkowi

spółka partnerska

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
reklama
reklama
reklama