REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.
Porada Infor.pl

Jak zbudować kompostownik?

Norbert Dulemba
Jeżeli chcesz wybudować kompostownik w swoim ogrodzie czy na podwórku pamiętaj, iż nadrzędną zasadą w tworzeniu kompostownika jest zachowanie warstwowości.
Jeżeli chcesz wybudować kompostownik w swoim ogrodzie czy na podwórku pamiętaj, iż nadrzędną zasadą w tworzeniu kompostownika jest zachowanie warstwowości.

REKLAMA

REKLAMA

W każdym gospodarstwie domowym produkuje się bardzo dużo śmieci i odpadów. Duży procent stanowią wśród nich odpadki kuchenne. Są to najczęściej resztki organiczne, np. obierki z warzyw i owoców, które ulegają biodegradacji, a więc nadają się na kompostownik.

Warto zdecydować się na jego posiadanie, gdyż nie tylko chronisz w ten sposób środowisko, ale również uzyskujesz bardzo dobrej jakości ekologiczny nawóz.

REKLAMA

Pamiętaj o warstwach

Jeżeli chcesz wybudować kompostownik w swoim ogrodzie czy na podwórku pamiętaj, iż nadrzędną zasadą w tworzeniu kompostownika jest zachowanie warstwowości. Jeżeli zdecydujesz się na zakup gotowego kompostownika obowiązują Cię te same zasady.

Zobacz także: Korzyści płynące z ekoogrodnictwa

Warstwa gałęzi

Pamiętaj, iż pierwszą warstwę buduje się z gałęzi, co powoduje iż możliwe jest zachodzenie cyrkulacji powietrza.

Końcówki drzew i obierki

Kolejną warstwę zrób z końcówek drzew i krzewów, obierek warzyw czy owoców lub przerośniętych roślin z twojego ogrodu.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Liście i trawa

Na trzecią warstwę nadają się liście i trawa. Jeżeli chcesz, by proces rozkładu następował szybciej, wówczas ponownie nałóż wyżej wymienione trzy warstwy.

Przykrycie

Kompostownik musi być przykryty. Możesz do tego użyć, np. słomy lub gotowej pokrywki. Dzięki temu w kompostowniku będzie utrzymana odpowiednia temperatura oraz wilgotność.

Polecamy: Jak stworzyć sobie warsztat pracy

Gdy do gotowego kompostownia dokładasz odpadki z kuchni, pamiętaj o naprzemiennym układaniu warstw suchych i wilgotnych, gdyż to spowoduje, że rozkład materiału będzie następował prawidłowo.

Zawartość kompostownika nie może być mokra, tylko wilgotna. Aby to utrzymać musisz od czasu do czasu „ przerzucić” kompostownik, by powietrze mogło dojść do jego wewnętrznych warstw.

Gdy zauważysz, że w twoim kompostowniku pojawiły się larwy much, karaluchy a nawet szczury i myszy nasyp wówczas do niego dużą ilość trawy. Tym zabiegiem spowodujesz zwiększenie temperatury w kompostowniku, a tym samym odstraszysz szkodniki.

Czytaj także: Etapy prac

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: Własne

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code
Nieruchomości
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Wsparcie na wymianę dachów z azbestem. Masz czas do 30 września 2025 r.

Rolnicy zyskają dodatkowe 6 miesięcy na wymianę pokryć dachowych wykonanych z materiałów zawierających azbest. 

Skąd deweloperzy biorą pieniądze

Jak deweloperzy finansują inwestycje mieszkaniowe? Czy korzystają ze środków własnych, finansowania bankowego czy wchodzą w partnerstwo inwestycyjne? 

Opłaty za odpady komunalne - MKiŚ pisze nowe przepisy. Upowszechnienie metody „od osoby” i zasady „zanieczyszczający płaci”

Ministerstwo Klimatu i Środowiska pracuje nad zmianami w przepisach dotyczących naliczania opłat za odpady komunalne - napisała w piśmie do Rzecznika Praw Obywatelskich, wiceminister klimatu Anita Sowińska.

Mieszkaniowa inflacja z ostatnich dwóch lat. Ile wynosi?

Skutki rosnącej inflacji Polacy odczuwali już dwa lata temu. Koszyk podstawowych zakupów mocno podrożał. A jak w tym czasie zmieniły się koszty utrzymania domów i mieszkań? Sprawdzamy. 

REKLAMA

Mieszkanie na start 2024 - kto może skorzystać? Od kiedy? Jakie dopłaty, warunki i limity?

Mieszkanie na start ma wejść w życie już jesienią 2024 roku. Jego czas trwania przewidziany jest do końca 2027 roku, a kredyt z niższym oprocentowaniem musi zostać udzielony na co najmniej 15 lat. O czym jeszcze warto wiedzieć? Zebraliśmy najważniejsze informacje w pigułce.

Nowe regulacje metody pomiaru hałasu emitowanego przez urządzenia używane na zewnątrz pomieszczeń

Zmienią się metody pomiaru hałasu emitowanego przez urządzenia używane na zewnątrz pomieszczeń. Od kiedy nowe regulacje? 

Płatne parkowanie w Warszawie również w weekendy?

Prezydent Warszawy zarekomenduje nowej radzie miasta wprowadzenie opłat za parkowanie w weekendy.

Korzyści z usankcjonowania działalności REIT-ów

Jakie są korzyści z wprowadzenia REIT-ów do polskiego porządku prawnego? 

REKLAMA

Sytuacja na rynku kredytowym w drugim kwartale 2024 r. - co zapowiadają banki?

Jaka jest sytuacja na rynku kredytowym? Jakie są oczekiwania banków? Czy kryteria przyznania kredytu zostaną zaostrzone? 

Wakacje kredytowe wydłużone na 2024 rok. Prezydent podpisał ustawę

Prezydent Andrzej Duda podpisał ustawę o zmianie ustawy o wsparciu kredytobiorców, którzy zaciągnęli kredyt mieszkaniowy i znajdują się w trudnej sytuacji finansowej oraz ustawy o finansowaniu społecznościowym dla przedsięwzięć gospodarczych i pomocy kredytobiorcom. Obowiązywanie mechanizmu wakacji kredytowych zostało przedłużone na rok 2024.

REKLAMA