reklama
| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Dom > Ogród i kwiaty > Ogród > Jaki system nawadniania wybrać do ogrodu

Jaki system nawadniania wybrać do ogrodu

Nawadnianie to jeden z systemów melioracji wodnych polegający na dostarczaniu glebie wody w celu pokrycia jej niedoborów i zwiększenia jej produktywności. Aby zaoszczędzić czas i pieniądze warto zainstalować automatyczne systemy nawadniania.

Automatyczne systemy nawadniania zostały stworzone w Stanach Zjednoczonych. Szybko trafiły do Europy, gdzie swoją popularność zyskały w krajach zachodnich. Choć jednorazowy koszt urządzeń może wydawać się duży, zwraca się już po kilku latach użytkowania dzięki małemu zużyciu wody, a instalacje systemu można wykonywać etapami.

Projekt

Najtrudniejszym zadaniem związanym z tworzeniem instalacji jest opracowanie projektu w taki sposób, by zużywając jak najmniej wody, można było zapewnić roślinom odpowiednią wilgotność. Dlatego też warto zwrócić się do fachowca, który ma doświadczenie w projektowaniu rozmieszczenia zraszaczy, ilości i przebiegu linii nawadniających oraz wielkości rur itp. Aby projekt spełniał nasze oczekiwania, nie zapomnijmy dostarczyć osobie sporządzającej projekt dokładnego planu naszego ogrodu, z naniesionymi grupami drzew, ścieżkami i elementami architektury.

Zobacz także: Jak samodzielnie wykonać instalację nawadniającą

Automatyczne rozwiązania w ogrodzie

Koszt instalacji automatycznego systemu nawadniania zależy od wielu czynników. Miedzy innymi od stopnia różnorodności ogrodu, rodzaju źródła wody oraz wydajności i ciśnienia, konieczności uzdatniania wody oraz stopnia zautomatyzowania

Automatyczne nawadnianie sprawdza się głównie w dużych ogrodach z roślinnością mającą różne zapotrzebowanie na wodę. Dzięki precyzyjnemu układowi dozującemu określoną ilość wody do rośliny, mamy pewność, że zapewnimy jej odpowiednią wilgotność gleby. Istnieje wiele typów zraszaczy dostosowanych do różnych gatunków roślin. Do trawników najlepsze będą zraszacze wynurzane, do żywopłotów - linie kroplujące, na rabaty kwiatowe i bylinowe - mikrozraszacze, linie kroplujące i zraszacze, do drzewek - linie kroplujące bądź zraszacze wynurzalne .Głównym elementem zraszacza jest sterownik (programator). Jest to urządzenie elektroniczne, w którym programuje się godziny włączania i wyłączania poszczególnych sekcji systemu. Sterownik wysyła impuls do elektrozaworu, który zamyka bądź otwiera poszczególne sekcje systemu nawadniającego.

Zobacz także: Nawadnianie ogrodu

Ze względu na wykopy, montaż systemu najlepiej przeprowadzić jeszcze przed założeniem trawnika i rabat bylinowych. Rury i zraszacze wynurzalne a także przewody elektryczne do zaworów należy umieścić na głębokości około 30 cm . Pod zraszaczami i w najniżej położonych miejscach systemu układa się dodatkowo warstwę żwiru. Zapobiega on zapychaniu się zaworów odwadniających i działa jako drenaż. Elektrozawory wraz z filtrami instaluje się w specjalnych osłonach , wypełnionych żwirem drenującym. Sterowniki i programatory można umieścić na zewnętrznej lub wewnętrznej ścianie domu w poręcznym miejscu.

Automatyczne konewki

Odpowiednikiem automatycznego systemu nawadniającego są dobrze sprawujące się na balkonach i tarasach tzw. „automatyczne konewki”. Takie minisystemy posiadają niezależny zbiornik na wodę wystarczającej przeciętnie na 40 dni dla 20 roślin (zależy to oczywiście od rodzaju roślin). Jest to często minusem tego typu instalacji, gdyż wymaga co jakiś czas uzupełniania wody w zbiorniku i nie sprawdza się przy większej ilości roślin. Elektryczne konewki działają na zasadzie grawitacyjnej bądź za pomocą pompki. Zasilane są baterią. Cały system jest mało skomplikowany. Składa się z wężyków doprowadzających wodę bezpośrednio do doniczki, oraz mikrokomputera sterującego procesami nawadniania. Dzięki takiemu rozwiązaniu już nigdy nie będziemy martwić się o nasze rośliny podczas wyjazdu i dużego upału.

reklama

Czytaj także

Data publikacji:

Autorzy:

Źródło:

INFOR

Zdjęcia

Woda.
Woda.

VAT 2021. Podatki część 239.90 zł
reklama

Narzędzia przedsiębiorcy

reklama
reklama
reklama

POLECANE

reklama

Ostatnio na forum

reklama
reklama

Eksperci portalu infor.pl

Anna Bierła

Ekspert Aferry.pl, specjalista ds. marketingu.

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
reklama
reklama
reklama