reklama
| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Dom > Ogród i kwiaty > Ogród > Schody i stopnie w ogrodzie

Schody i stopnie w ogrodzie

Schody w ogrodzie nie tylko ułatwiają poruszanie się po nim, ale są ważnym elementem dekoracyjnym. Dlatego kształt schodów oraz materiał do ich wykonania warto starannie dobrać do otoczenia. Nie zostawiajmy wykonania schodów w ogrodzie na sam koniec planowanych prac.

Warto także umieścić je tak, aby stanowiły główny punkt kompozycji i łączyły poszczególne części ogrodu, będąc elementem „zapraszającym” do ogrodu, który znajdzie się za nimi. Na samym początku należy pomyśleć o wygodzie – schody powinny być na tyle płaskie i szerokie, aby nie męczyły przy wychodzeniu – im będą bardziej strome, tym szybciej i ciężej się na nie wchodzi, a nie to jest ich celem w ogrodzie. Schody sprawiają, że ogród jest bardziej urozmaicony oraz dają wrażenie, jakby był większy.

Schody w ogrodzie – kilka zagadnień konstrukcyjnych

Nierówności na działce mogą wynikać z naturalnej rzeźby terenu lub przyjętego założenia projektowego. Schody przydają się nie tylko wtedy, gdy różnice poziomu terenu są duże, ale również wówczas, gdy wynoszą zaledwie 30 cm. W przypadku korzystania z ogrodu osoby niepełnosprawnej, zamiast schodów można zaprojektować pochylnię, która będzie równie dekoracyjna. Jej spadek powinien być łagodny (najwyżej 6°), dlatego trzeba przeznaczyć na nią więcej miejsca niż na schody.

Schody lub stopnie zastosowane w osi wejścia, staną się jednym z głównych elementów w ogrodzie, natomiast ich ukośne ustawienie lepiej wkomponuje je w teren, co ma szczególne zalecenie w ogrodzie o dużych rozmiarach. Ze względu na sposób chodzenia człowieka ważne jest, aby w jednym biegu schodowym była nieparzysta liczba stopni. 

Zobacz także: Kamień w ogrodzie

W jednym biegu stopni nie powinno ich być zbyt dużo, by sam ich widok nie był zniechęcający. Jeśli w schodach ogrodowych wypada więcej niż pięć stopni, warto je rozdzielić spocznikiem. O wygodzie korzystania ze schodów decyduje również dopasowanie wymiaru stopni do długości kroku dorosłego człowieka. Wymiary te powinny spełniać warunek: 2h + t = 61–65 cm, w którym h oznacza wysokość stopnia, t – jego szerokość, a 61–65 cm odpowiada długości jednego kroku.

Wysokość stopni schodów ogrodowych nie powinna przekraczać 16 cm. Najlepsze materiały na schody ogrodowe to kamień, cegła klinkierowa i starannie obrobiony beton. Są one trwałe i dają się dopasować do większości materiałów wykończeniowych stosowanych obecnie w elewacjach budynków i ogrodzeniach, a ponadto ładnie się starzeją. 

Zobacz także: Jakie ogrodzenie wybrać

Aspekt estetyczny schodów i stopni w ogrodzie

Schody często decydują o charakterze ogrodu. Czasami wystarczy kilka stopni, by wnętrze ogrodowe stało się bardziej atrakcyjne. Długie schody najlepiej wyglądają wtedy, gdy ich bieg nie jest prosty, ale skręca, miękko meandrując wśród roślin. Jeśli jest wystarczająco dużo miejsca, warto, co kilka stopni zrobić szersze spoczniki. Dodadzą konstrukcji lekkości i naturalnego wyglądu. Schody zbudowane w głębi ogrodu najlepiej wyglądają wtedy, gdy są obsadzone roślinami. Powierzchnia stopni nie może być gładka, bo użytkownikom będzie grozić poślizgnięcie się. Dlatego nie należy ich budować z polerowanych kamieni ani gładko ociosanego drewna. Szczególnie śliskie są mokre deski, dlatego do budowy stopni powinno się używać elementów naciętych w podłużne rowki. Lepiej zrezygnować ze schodów z piaskowca w ocienionych, a więc często wilgotnych miejscach. W takich warunkach kamień ten szybko porasta glonami, co powoduje, że staje się bardziej śliski.

Dobrze zaprojektowane i wybudowane schody w ogrodzie są dekoracyjnym elementem plastycznym, dopełniającym właściwie skomponowaną przestrzeń. Współgrające z całością ogrodu mogą stać się jego centralnym punktem, a odpowiednio i atrakcyjnie wkomponowane w pochyłość terenu będą stanowić wspaniały akcent architektoniczny.

reklama

Czytaj także

Data publikacji:

Autorzy:

Źródło:

INFOR

Zdjęcia

Schody w ogrodzie nie tylko ułatwiają poruszanie się po nim, ale są ważnym elementem dekoracyjnym.
Schody w ogrodzie nie tylko ułatwiają poruszanie się po nim, ale są ważnym elementem dekoracyjnym.

Zatrudnianie i zwalnianie pracowników. Obowiązki pracodawców51.75 zł
reklama

Narzędzia przedsiębiorcy

reklama
reklama
reklama

POLECANE

reklama

Ostatnio na forum

reklama
reklama

Eksperci portalu infor.pl

Anna Kubicz

Doradca podatkowy, Partner Kancelarii LTCA odpowiedzialny za Dział Cen Transferowych i Compliance

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
reklama
reklama
reklama