reklama
| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Dom > Ogród i kwiaty > Ogród > Oświetlenie ogrodu

Oświetlenie ogrodu

Odpowiednio zaprojektowany i wykonany ogród cieszy wszystkie zmysły nie tylko za dnia, ale także nocą. Oświetlenie to zatem nie tylko bezpieczeństwo i wygoda, lecz także zupełnie nowy wymiar postrzegania kompozycji ogrodowej.

Dzięki ustawieniu, natężeniu i barwie światła wydobywamy z ogrodu jego drugie oblicze. Dobór oświetlenia zależy od funkcji i efektu, który chcemy osiągnąć. Inaczej oświetlane są ścieżki i podjazdy, inaczej krzewy i drzewa.

Lampy stojące o różnej wysokości i stylu wykończenia dobieramy starannie, tak aby pasowały do stylu ogrodu i nie odwracały uwagi od piękna roślin. Reflektory służą do podświetlania szczególnych miejsc i elementów kompozycji ogrodowej. Do zbiorników wodnych możemy zastosować specjalne oświetlenie, dzięki czemu oczka wodne rozświetlają ogród przyjemnym, organicznym światłem.

Oświetlenie ścieżek i podjazdów

Planując oświetlenie ogrodu najlepiej zacząć od ścieżek i podjazdu, co zapewni bezpieczeństwo i wygodę ruchu. Przy drogach możemy ustawić latarnie, ale tylko w przypadku gdy oświetlana droga leży na bardzo dużej działce.

Przy ogrodach przydomowych najlepiej sprawdzają się niskie lampy o wysokości ok. 30cm. lub reflektory oświetlające nawierzchnię poziomo. Taki rodzaj oświetlenia powinien mieć oddzielne zasilanie, wykonane przez uprawnionego elektryka. Lampy zasilane energią słoneczną dają zazwyczaj mizerny efekt. Opisany typ oświetlenia nawierzchni możemy zastosować także przy trawnikach, wrzosowiskach i rabatach.

Zobacz także: Czysta woda w ogrodzie

Podświetlenie drzew i krzewów

Ciekawy efekt daje podświetlanie krzewów i drzew. Zależnie od wzrostu i formy roślin możemy zastosować światło rozproszone w postaci lamp i latarni, lub reflektory. Lampy i latarnie ogrodowe dostępne są w różnych kształtach, formach i wysokościach. Ważne jest jednak to, aby typ lampy pasował do charakteru ogrodu i architektury budynków. Można zasugerować się detalami architektonicznymi lub stylem architektonicznym naszego domu. Można także odnieść się do historii ogrodów i panujących w danym czasie stylów wykończenia tego typu elementów. Najlepszy efekt daje stylowa spójność, więc dobierając oświetlenie do ogrodu i na budynki należy postarać się o sprzęt z jednej kolekcji.

Zobacz także: Jak przygotować projekt ogrodu

Wybieramy reflektory

Reflektory ogrodowe to doskonały i prosty sposób na ozdobienie ogrodu nocą. Ich światło kierujemy na charakterystyczne obiekty roślinne lub małą architekturę. Najczęściej są to sadzone pojedynczo drzewa lub ozdobne krzewy, wysokie elementy wrzosowiska lub rabaty, a także rytmicznie oświetlone szpalery, trejaże i murki. Wybierając reflektory, zwróćmy uwagę na ich wielkość i moc. Małe reflektory ogrodowe są łatwe do ukrycia wśród krzewów i raba, oraz często można je dostać w prostych w montażu zestawach. Duże reflektory zastosujemy do oświetlania drzew lub dużych elementów jak np. wodospady.

Jak oświetlić zbiorniki wodne

Oświetlenie zbiorników wodnych daje wspaniały, jedyny w swoim rodzaju efekt wizualny. Dobierając reflektory i lampy wodne, należy przede wszystkim kierować się jakością sprzętu i gwarancją bezpieczeństwa. Urządzenia powinny posiadać zasilanie na zewnątrz zbiornika, minimum dwa metry od jego krawędzi, z fabrycznym uszczelnieniem. Standardem jest oświetlenie zasilane prądem o napięciu 12 V.

Zobacz także:  Jakie oświetlenie w ogrodzie?

reklama

Czytaj także

Data publikacji:

Autorzy:

Źródło:

INFOR

Zdjęcia

Oświetlenie. Fot. OASE
Oświetlenie. Fot. OASE

VAT 2021. Podatki część 239.90 zł
reklama

Narzędzia przedsiębiorcy

reklama
reklama
reklama

POLECANE

reklama

Ostatnio na forum

reklama
reklama

Eksperci portalu infor.pl

Grzegorz Kuchta

Radca prawny

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
reklama
reklama
reklama