reklama
| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Dom > Ogród i kwiaty > Ogród > Jak samodzielnie wykonać instalację nawadniającą?

Jak samodzielnie wykonać instalację nawadniającą?

Przy niewielkiej powierzchni zraszania małą instalację nawadniającą można wykonać samemu. Prace należy rozpocząć od wykonania planu w skali.

Najprościej przyjąć skalę 1:100, gdzie 1 cm odpowiada 1 metrowi. Na papierze milimetrowym lub kartce z kratką należy oznaczyć wszystkie elementy występujące na działce. Są to ściany budynków, utwardzone nawierzchnie, rabaty, krzewy i drzewa.

Następnie należy zapoznać się z możliwościami zraszaczy wybranej przez nas marki, które kupimy w centrum ogrodniczym lub u lokalnego dystrybutora. Znając zasięgi i kąty nawadniania należy za pomocą cyrkla rozplanować ułożenie zraszaczy. Zasięgi zraszaczy powinny pokrywać się w 80-100%, co umożliwia równomierny opad na całej zraszanej nawierzchni. Jest to niezwykle ważne, ponieważ ilość opadającej wody najczęściej wzrasta proporcjonalnie do odległości od zraszacza.

Obliczamy wydajność i ciśnienie

Po rozplanowaniu zraszaczy należy zapoznać się z możliwościami naszego źródła wody oraz obliczyć wydajność (l/m) i ciśnienie. Jeżeli nasza wydajność wynosi przykładowo 40 l/m, to łączna wydajność w sekcji nie powinna przekraczać 30-35 l/m. Odpowiednie ciśnienie wpływa na możliwości wynurzenia się zraszaczy i ich wydajność, więc warto je sprawdzić.

Zobacz także: Nawadnianie ogrodu

Zakładanie instalacji krok po kroku

Zraszacze łączymy elastycznym wężem z rurą PE 25 tworzącą pętlę. Całość sekcji zasilamy rurą PE zakończoną zaworem. Zawór, zależnie od potrzeb, może być manualny, z czasownikiem lub połączony ze sterownikiem. Zraszacze czasem można zastąpić linią kropelkową, która połączona w dużą pętle działa jako jedna sekcja. Podobnie jak sekcja zraszaczy wymaga ona oddzielnej rury zasilającej i zaworu oraz, dodatkowo, reduktora ciśnienia.

Przed zakopaniem instalacji należy sprawdzić szczelność łączeń, a po zakopaniu wyregulować kąty zraszania i zasięgi zraszaczy. Rury zakopujemy na głębokości ok. 50-60 cm, dokładnie ubijając ziemię. Jeżeli rura przebiega pod ścieżką, drogą lub innym elementem architektonicznym, należy osłonić ją rurą o większej średnicy.

Bardzo ważne jest to, aby przed zimą usunąć wodę z rur i zraszaczy. W tym celu można zastosować zawór odpływowy w najniższym punkcie systemu lub przedmuchać system sprężonym powietrzem. Można tego dokonać stosując puszkę poboru wody i odpowiednia końcówkę do węża sprężarki. Zraszanie powinno odbywać się o godzinie 5-6 rano, dzięki czemu więcej wody zostanie w glebie. W ciągu dnia woda szybciej odparowuje, a wieczorne zraszanie sprzyja chorobom grzybowym atakującym trawnik.

Zobacz także: Oczko wodne w ogrodzie

reklama

Czytaj także

Data publikacji:

Autor:

Źródło:

INFOR

Zdjęcia

Wąż ogrodowy.
Wąż ogrodowy.

Tarcza antykryzysowa – pomoc dla pracodawców poszkodowanych w wyniku pandemii koronawirusa (PDF)29.00 zł
reklama

Narzędzia przedsiębiorcy

reklama
reklama
reklama

POLECANE

reklama

Ostatnio na forum

reklama
reklama

Eksperci portalu infor.pl

Mateusz Rudaś

Doradca podatkowy

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
reklama
reklama
reklama