reklama
| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Dom > Ogród i kwiaty > Ogród > Jak samodzielnie wykonać instalację nawadniającą?

Jak samodzielnie wykonać instalację nawadniającą?

Przy niewielkiej powierzchni zraszania małą instalację nawadniającą można wykonać samemu. Prace należy rozpocząć od wykonania planu w skali.

Najprościej przyjąć skalę 1:100, gdzie 1 cm odpowiada 1 metrowi. Na papierze milimetrowym lub kartce z kratką należy oznaczyć wszystkie elementy występujące na działce. Są to ściany budynków, utwardzone nawierzchnie, rabaty, krzewy i drzewa.

Następnie należy zapoznać się z możliwościami zraszaczy wybranej przez nas marki, które kupimy w centrum ogrodniczym lub u lokalnego dystrybutora. Znając zasięgi i kąty nawadniania należy za pomocą cyrkla rozplanować ułożenie zraszaczy. Zasięgi zraszaczy powinny pokrywać się w 80-100%, co umożliwia równomierny opad na całej zraszanej nawierzchni. Jest to niezwykle ważne, ponieważ ilość opadającej wody najczęściej wzrasta proporcjonalnie do odległości od zraszacza.

Obliczamy wydajność i ciśnienie

Po rozplanowaniu zraszaczy należy zapoznać się z możliwościami naszego źródła wody oraz obliczyć wydajność (l/m) i ciśnienie. Jeżeli nasza wydajność wynosi przykładowo 40 l/m, to łączna wydajność w sekcji nie powinna przekraczać 30-35 l/m. Odpowiednie ciśnienie wpływa na możliwości wynurzenia się zraszaczy i ich wydajność, więc warto je sprawdzić.

Zobacz także: Nawadnianie ogrodu

Zakładanie instalacji krok po kroku

Zraszacze łączymy elastycznym wężem z rurą PE 25 tworzącą pętlę. Całość sekcji zasilamy rurą PE zakończoną zaworem. Zawór, zależnie od potrzeb, może być manualny, z czasownikiem lub połączony ze sterownikiem. Zraszacze czasem można zastąpić linią kropelkową, która połączona w dużą pętle działa jako jedna sekcja. Podobnie jak sekcja zraszaczy wymaga ona oddzielnej rury zasilającej i zaworu oraz, dodatkowo, reduktora ciśnienia.

Przed zakopaniem instalacji należy sprawdzić szczelność łączeń, a po zakopaniu wyregulować kąty zraszania i zasięgi zraszaczy. Rury zakopujemy na głębokości ok. 50-60 cm, dokładnie ubijając ziemię. Jeżeli rura przebiega pod ścieżką, drogą lub innym elementem architektonicznym, należy osłonić ją rurą o większej średnicy.

Bardzo ważne jest to, aby przed zimą usunąć wodę z rur i zraszaczy. W tym celu można zastosować zawór odpływowy w najniższym punkcie systemu lub przedmuchać system sprężonym powietrzem. Można tego dokonać stosując puszkę poboru wody i odpowiednia końcówkę do węża sprężarki. Zraszanie powinno odbywać się o godzinie 5-6 rano, dzięki czemu więcej wody zostanie w glebie. W ciągu dnia woda szybciej odparowuje, a wieczorne zraszanie sprzyja chorobom grzybowym atakującym trawnik.

Zobacz także: Oczko wodne w ogrodzie

reklama

Czytaj także

Data publikacji:

Autor:

Źródło:

INFOR

Zdjęcia

Wąż ogrodowy.
Wąż ogrodowy.

VAT 2021. Podatki część 239.90 zł
reklama

Narzędzia przedsiębiorcy

reklama
reklama
reklama

POLECANE

reklama

Ostatnio na forum

reklama
reklama

Eksperci portalu infor.pl

Grzegorz Frątczak

Doświadczony coach i trener biznesu, menedżer z dyplomem MBA. Ekspert w CEO Solutions. Akredytowany trener w Ernst &Young Academy of Business.

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
reklama
reklama
reklama