reklama
| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Dom > Ogród i kwiaty > Ogród > Oczko wodne w ogrodzie

Oczko wodne w ogrodzie

Zacznijmy od tego, że taką inwestycję, jak budowa nawet najmniejszych rozmiarów oczka wodnego w naszym ogrodzie należy zgłosić do Starostwa Powiatowego. W przeciwnym razie nasze oczko wodne może zostać uznane za samowolę budowlaną.

Istnieje wiele materiałów, które można wykorzystać przy budowie oczka wodnego. Może to być materiał standardowy taki jak beton, kamień czy cegła, można zastosować gotowe formy do zakupienia w marketach budowlanych. Właściwy materiał należy dobrać uwzględniając powierzchnię, funkcje i formę oczekiwanych walorów estetycznych. Należy także pamiętać, że odpowiednio dobrany materiał będzie decydował o odporności zbiornika na wiele czynników zwłaszcza tych atmosferycznych.

Oczko wodne może być wielką ozdobą ogrodu. Najbardziej spektakularny efekt daje odpowiednio dobrany skład gatunkowy roślin wodnych oraz tych otaczających zbiornik.

Zobacz także: Meble ogrodowe

Dobierając rośliny do oczka wodnego, czy też stawu, poza efektem dekoracyjnym, należy zwróć uwagę na możliwość stworzenia zdrowego, zrównoważonego ekosystemu. Aby było to możliwe, konieczne jest zestawienie w stawie roślin rosnących na różnych głębokościach, roślin produkujących tlen i roślin pływających, które ograniczą nadmiar światła wnikającego do wody.

Rośliny bagienne i wód przybrzeżnych są to gatunki rosnące w podmokłej lub nawet mokrej ziemi, ale nie znoszące gleby całkowicie zalanej. Rośliny wód przybrzeżnych, to takie, które sadzi się w płytkiej wodzie o głębokości 10 do 15 cm, a czasem nawet 30 cm. Rośliny te mogą dawać schronienie ptactwu wodnemu i innym małym stworzeniom, a także pozwalają stworzyć efekt przybrzeżnej bujności i gęstwiny, dzięki czemu okolice brzegu oczka wodnego wyglądają bardzo naturalnie.

  • Rośliny strefy bagiennej (0-10 cm): Tatarak drobny 'lisi ogon", Kaczeniec błotny biały, Kosaciec żółty, Pełnik chiński
  • Rośliny strefy szuwarowej (10-30 cm): Czermień błotna, Jeżogłówka gałęzista, Pałka szerokolistna pstrolistna, Przęstka pospolita

Rośliny wód głębokich i rośliny pływające rosną w wodzie o głębokości przekraczającej 30 cm. Do tej grupy należą min. bardzo popularne grzybienie (lilie wodne), które oprócz walorów estetycznych ograniczają nadmiar światła wnikającego do wody, przez co zapobiegają nadmiernemu rozwojowi glonów. Podobną funkcję pełnią również rośliny pływające.

  • Rośliny wodne strefy głębokiej (60-150 cm): Azolla karolińska, Hiacynt wodny, Wywłócznik pełny, Topian, Lilia wodna (Grzybień).

Natleniacze - rośliny podwodne, takie jak np. wywłócznik pełny, pełniące bardzo ważną rolę w ekosystemie oczka wodnego - oczyszczają i dotleniają wodę (są konieczne, jeżeli chcemy hodować w stawku ryby). Pomagają również oczyszczać wodę, gdyż konkurują z glonami o rozpuszczalne sole mineralne.

Zobacz także: Jakie ogrodzenie wybrać

Poza materiałem roślinnym należy także pamiętać o czysto technicznych sprawach. Woda w sztucznych zbiornikach szybko mętnieje, co powoduje zarastanie glonami. Wówczas konieczne staje się wsparcie natury poprzez zastosowanie pompy z filtrem. W małych zbiornikach takie pompy są konieczne. Do większych oczek są natomiast zalecane, gdyż znacznie ułatwiają ich pielęgnację.

Pompy mogą pełnić również inne funkcje. I tak, poza pompami z filtrem, przydatne bywają również pompy do zasilania kaskad, strumieni lub fontann. Te pompy okażą się szczególnie przydatne, jeżeli lubisz słyszeć szmer przepływającej lub rozbryzgującej się wody.

reklama

Czytaj także

Data publikacji:

Autorzy:

Źródło:

INFOR

Zdjęcia

Fontanna.
Fontanna.

VAT 2021. Podatki część 239.90 zł
reklama

Narzędzia przedsiębiorcy

reklama
reklama
reklama

POLECANE

reklama

Ostatnio na forum

reklama
reklama

Eksperci portalu infor.pl

GACH MIZIŃSKA Kancelaria prawna

Kancelaria GACH MIZIŃSKA spółka jawna to kancelaria specjalizująca się w doradztwie podatkowym oraz w doradztwie prawnym na rzecz przedsiębiorców.

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
reklama
reklama
reklama