reklama
| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Dom > Ogród i kwiaty > Ogród > Bonsai – miniaturowe drzewko

Bonsai – miniaturowe drzewko

Bonsai to sztuka tworzenia miniaturowych drzew i krzewów, hodowanych w charakterystycznych płaskich pojemnikach, w których całość kompozycji dopełnia często kamień i mech.

Wywodzi się ona z Chin, pomimo że jest często kojarzona z Japonią, gdyż to właśnie Japończycy doprowadzili ją do perfekcji. W VIII wieku n.e. kultura chińska znacząco oddziaływała na kraj Kwitnącej Wiśni, dlatego Japończycy włączyli sztukę bonsai w kanon kulturowych i ogrodniczych tradycji kraju i jest ona jej częścią do dnia dzisiejszego. W Europie sztuka miniaturyzowania drzewek zdobyła popularność na początku XX wieku. W Polsce jest nadal mało znana, jednak z biegiem czasu zyskuje coraz więcej zwolenników.

Jak wyhodować miniaturowe drzewko bonsai?

Stworzenie doskonałej formy bonsai to rezultat wieloletnich zabiegów pielęgnacyjnych. Drzewko ma wyglądać na bardzo stare i rosnące w ciężkich warunkach. Do hodowli wybiera się gatunki drzew i krzewów o zdrewniałych pędach. Im bardziej długotrwałe drzewo, tym większa wartość miniatury. Najbardziej cenione są takie gatunki jak: dęby, sosny, cisy świerki oraz jałowce. Najmniej ceniona jest między innymi topola.

Zobacz także: Ogród japoński

Stworzenie i utrzymanie takiego miniaturowego drzewka z pewnością wymaga dużo czasu i cierpliwości. Na efekt trzeba czekać od kilku do kilkunastu lat. Niektóre gatunki roślin jak np. karmona, efektowny kształt przybiera dopiero po upływie półwiecza. Należy mieć też na uwadze fakt, że raz zaniedbana roślina znowu stanie się zwykłym krzakiem.

Jak hodować drzewko bonsai?

Aby nasza roślina rozwijała się dobrze, należy przede wszystkim pamiętać o zapewnieniu jej odpowiedniej, stałej wilgotności podłoża. W doniczce musi być otwór zapewniający odpływ wody. Bonsai hodowane w domu często cierpią zimą z powodu suchego powietrza. Aby temu zapobiec, spryskujemy je albo ustawiamy na podstawce z odrobiną wody na dnie oraz warstwą żwirku, która nie dopuści do tego, by korzenie były cały czas osadzone w wodzie. Oprócz zabiegów pielęgnacyjnych polegających na podlewaniu i nawożeniu, nie należy zapomnieć o regularnym przycinaniu, uszczykiwaniu pędów oraz owijaniu drutem gałęzi w celu nadania odpowiedniego kształtu. Dla uzyskania bardziej wyszukanej formy z pewnością potrzebna będzie dodatkowa wiedza i doświadczenie. Najlepiej zdobyć ją na warsztatach i kursach. Do pracy potrzebny nam będzie odpowiedni sprzęt taki jak: szczypce, nożyce, piły oraz druty różnej grubości .

Gatunki bonsai polecane do hodowania w domu

Bonsai jako drzewko ozdobne pasuje zarówno do nowoczesnych minimalistycznych wnętrz jak i do tradycyjnego mieszkania. Do pomieszczeń zamkniętych najlepszymi gatunkami będą te pochodzące ze stref klimatycznych subtropikalnej i tropikalnej. Najczęściej polecane gatunki Bonsai do wnętrz to: Carmona microphylla (karmona drobnolistna), Sageretia theezans (chińska słodka śliwka), Ficus retusa (Ficus Mikrokarta), Zelkova serrata (zelkova piłkowana), Carmona microphylla (ehretia bukszpanolistna), Ulmus parvifolia (wiąz drobnolistny) oraz Ligustrum chinensis (ligustr chiński).

Drugą grupę stanowią gatunki, które powinny przebywać cały rok na zewnątrz. Pochodzą one z klimatu umiarkowanego. Do tej grupy należą gatunki o niedużych liściach, często ładnie kwitnące takie jak: Pinus nigra (sosna czarna), Pinus parviflora (sosna drobnokwiatowa), Carpinus turczaninovii (grab koreański), Acer palmatum (klon palmowy) oraz azalie (odmiana kaho-no-homare).

Choć sztuka bonsai nie należy do najłatwiejszych, jest ciekawym sposobem na spędzanie wolnego czasu. Skłania nas również do bliskiego kontaktu z naturą poprzez obserwację rośliny, a owoc naszej pracy może być bardzo satysfakcjonujący.

Zobacz także: Ogrodowe trendy

reklama

Czytaj także

Data publikacji:

Autorzy:

Źródło:

Własne

Zdjęcia

Bonsai to sztuka tworzenia miniaturowych drzew i krzewów, hodowanych w charakterystycznych płaskich pojemnikach.
Bonsai to sztuka tworzenia miniaturowych drzew i krzewów, hodowanych w charakterystycznych płaskich pojemnikach.

VAT 2021. Podatki część 239.90 zł
reklama

Narzędzia przedsiębiorcy

reklama
reklama
reklama

POLECANE

reklama

Ostatnio na forum

reklama
reklama

Eksperci portalu infor.pl

e-file sp. z o.o.

Producent aplikacji i rozwiązań pomocnych w biznesie oraz w kontaktach z urzędami

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
reklama
reklama
reklama