reklama
| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Dom > Ogród i kwiaty > Ogród > Sadzenie iglaków krok po kroku

Sadzenie iglaków krok po kroku

Sadzenie iglaków – o czym powinniśmy pamiętać i na co musimy zwrócić uwagę. Jakich rozmiarów powinien być dół do posadzenia iglaka, jak postąpić ze zniszczonymi korzeniami i jak zabezpieczyć glebę przed wyschnięciem. Radzimy co należy zrobić aby szybko posadzić iglaki.

Iglaki sadzimy od października do maja z wyłączeniem dni mroźnych. W klimacie łagodnym najlepiej pod koniec jesieni, zaś w surowym na początku wiosny.

1. Przed posadzeniem iglaka zawsze zanurzamy bryłę korzeniową (razem z chochołem słomianym, ażurowym koszykiem lub kontenerem) w dużym kuble z wodą na ok. 15 minut, aż w wodzie przestaną pojawiać się bąbelki powietrza.

2. Kopiemy dół o przekroju kwadratowym. Bok powinien być dwa razy dłuższy od średnicy bryły i głęboki na minimum 50 cm. Następnie zdejmujemy osłonkę korzeni uważając na to, aby nie uszkodzić korzeni i nie zmniejszyć bryły ziemi.

Zobacz także: Jakie podłoże będzie właściwe

3. Jeżeli korzenie owinęły się wokół bryły ziemi odwijamy je delikatnie i nadajemy bardziej naturalną pozycję. Korzenie uszkodzone odcinamy ostrym sekatorem.

4. Wkładamy sadzonkę do dołu tak, aby szyjka łącząca nasadę korzeni i pień znajdowała się nad bądź na poziomie powierzchni gleby. Jeśli nasz dołek okaże się zbyt głęboki dosypujemy odpowiednią ilość ziemi.

5. Wypełniamy dół ziemią zmieszaną z kompostem. Stopniowo uklepujemy (niezbyt mocno) kolejne warstwy ziemi. Z ostatnich tworzymy delikatne wgłębienie o średnicy takiej jak dołek tak, aby woda lepiej się zatrzymywała.

6. Obficie podlewamy nawet podczas deszczu. Zaleca się wlanie do utworzonej z ziemi miski ok. 50 litrów wody. Robimy to w celu zamulenia przestrzeni wypełnionych powietrzem, które utrudniają przyjęcie się drzewa. W trakcie dwóch lat od posadzenia regularnie powinniśmy podlewać nasze drzewko.

7. Wzmacniamy drzewko odpowiedniej grubości palikiem. Zagłębiamy go w ziemi skośnie a koniec przywiązujemy do pnia. Jeśli używamy w tym celu drutu zawsze stosujmy podkładkę ze szmatki, czy gąbki, aby nie pokaleczyć korowiny.

8. Na koniec w obrębie dołu umiejscawiamy dziesięciocentymetrową warstwę rozdrobnionej kory, która zapobiegnie wysychaniu gleby i pojawianiu się trawy.

Zobacz także: Jak zrobić mieszankę sadzeniową

 Opracowane na podstawie: "Iglaki w ogrodzie" Philippe Asseray

reklama

Czytaj także

Data publikacji:

Autor:

Źródło:

Własne

Zdjęcia

Sadzenie iglaków. Fot. Fotolia
Sadzenie iglaków. Fot. Fotolia

Zatrudnianie i zwalnianie pracowników. Obowiązki pracodawców51.75 zł
reklama

Narzędzia przedsiębiorcy

reklama
reklama
reklama

POLECANE

reklama

Ostatnio na forum

reklama
reklama

Eksperci portalu infor.pl

Zbigniew Sztymelski

Specjalista z zakresu podatków i rachunkowości, księgowy w biurze rachunkowym

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
reklama
reklama
reklama