reklama
| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Dom > Ogród i kwiaty > Kwiaty doniczkowe > Wymiana warstwy podłoża w tej samej doniczce

Wymiana warstwy podłoża w tej samej doniczce

Niektóre rośliny źle znoszą wymianę doniczek, dlatego w ich przypadku zalecana jest tylko częściowa wymiana podłoża. Jak prawidłowo dokonać takiego przesadzenia?

Jeśli roślina jest bardzo duża lub znajduje się w doniczce o największym rozmiarze, możemy usunąć tylko górną, kilkucentymetrową warstwę mieszanki i zastąpić ją świeżą z dodatkiem nawozu. Nazywa się to „wymianą górnej warstwy podłoża”. Nie możemy przenosić roślin w nieskończoność do coraz większych doniczek. Wymiana górnej warstwy podłoża jest sposobem na dostarczenie roślinie pożywienia. Ta metoda sprawdza się przy takich roślinach jak hipeastrum zwane amarylisem (Hipeastrum hibrids), które nie lubią ruszania korzeni i kwitną najlepiej, kiedy korzenie przylegają do doniczki. Pamiętajmy jednak, że przy wymianie górnej warstwy podłoża należy użyć świeżej mieszanki sadzeniowej z dodatkiem wolno działającego nawozu.

Nie wszystkie rośliny wymagają przesadzenia do większej doniczki. Jeśli doniczki nie są zbyt ciasne wystarczy tylko wyjąć z nich rośliny i posadzić na nowo w czystych doniczkach o tej samej wielkości. Pamiętamy o dodaniu trochę świeżej mieszanki sadzeniowej.

Niektóre rośliny bardzo dobrze rosną i czują się w małych doniczkach. W takim przypadku powinniśmy sprawdzić ich korzenie i wsadzić je z powrotem do tych samych doniczek, dodając trochę świeżej mieszanki. Możemy dodatkowo przyciąć roślinie korzenie i zyskać tym samym miejsce na nową mieszankę.

Na godzinę przed przesadzeniem należy roślinę podlać. Ułatwi nam to jej wyjęcie z doniczki i zapobiegnie uszkodzeniu korzeni. Roślinę przesadzamy szybko, aby korzenie nie zdążyły wyschnąć.

1. Nakrywamy dłonią powierzchnię ziemi chwytając między palcami główne pędy.
2. Odwracamy doniczkę do góry dnem i lekko 2-3 razy uderzamy nią o krawędź stołu.
W ten sposób łatwo wyjmiemy z doniczki roślinę i jej bryłę korzeniową.

1. Obkrawamy ziemię wokół doniczki tępym nożem lub szpachelką.
2. Kładziemy doniczkę na boku i obracając powoli obstukujemy ją drewnianym klockiem, żeby „puściła” ziemię. Cały czas podtrzymujemy roślinę jedną ręką.
3. Zanim spróbujemy roślinę wyciągnąć, sprawdzamy czy roślina luźno się przesuwa. Przy bardzo dużych okazach potrzebna będzie pomoc drugiej osoby.

1. Aby ochronić ręce od roślin kujących używamy złożonego papieru.
2. Owijamy papier w postaci szerokiego paska wokół kaktusa.
3. Trzymając owinięty papierowy pasek wokół rośliny, wyciągamy kaktusa jedną ręką, a drugą trzymamy doniczkę.

Studio Florystyczne Green-Line

reklama

Czytaj także

Data publikacji:

Autor:

Źródło:

INFOR

Zdjęcia

Przesadzanie roślin.
Przesadzanie roślin.

Czas pracy 2020. Planowanie, rozliczanie i ewidencja59.00 zł
reklama

Narzędzia przedsiębiorcy

reklama
reklama
reklama

POLECANE

reklama

Ostatnio na forum

reklama
reklama

Eksperci portalu infor.pl

Agnieszka Lisak

Radca prawny, ekspert w dziedzinie prawa gospodarczego

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
reklama
reklama
reklama