reklama
| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Dom > Ogród i kwiaty > Kwiaty doniczkowe > Figowiec sprężysty (Ficus elastica)

Figowiec sprężysty (Ficus elastica)

Figowiec sprężysty to roślina o dużych, dekoracyjnych liściach. W środowisku naturalnym rośnie w krajach tropikalnych. W Polsce występuje jako roślina doniczkowa. Jak pielęgnować figowca sprężystego?

Figowiec sprężysty, bardziej znany jako fikus, najczęściej posiada ciemnozielone liście. Występują jednak jeszcze gatunki z żółtymi lub białymi obrzeżami. W naturalnym środowisku ma postać drzewa, które osiąga do 30 metrów wysokości. Doniczkowe egzemplarze, które możemy uprawiać we własnych domach, mogą osiągnąć około 4 metrów wysokości. Jak pielęgnować figowiec sprężysty, aby i w naszych domach osiągnął imponujące rozmiary?

Zobacz też:  Kwiaty na stanowisko cieniste

Najlepsze stanowisko na figowiec sprężysty?

Figowiec sprężysty preferuje stanowiska w półcieniu lub w świetle rozporoszonym. Roślinę można ustawić również w miejscu bardziej zacienionym, ale wówczas będzie wolniej rosła.

Roślina ta nie przepada za zmianami warunków pogodowych. Dlatego odradza się wynoszenia jej na zewnątrz. Dotyczy to również okresu letniego.

Zobacz też:  Kwiaty na stanowisko jasne

Jak podlewać figowiec sprężysty?

Figowiec sprężysty woli umiarkowaną ilość wody. Podlewamy go dopiero, gdy wierzchnia warstwa podłoża będzie sucha. Roślina lepiej toleruje brak wody, niż jej nadmiar. Dlatego wodę z podstawki należy regularnie usuwać. Jeżeli o tym zapomnimy i dostarczymy figowcowi sprężystemu zbyt dużą ilość wody – może być atakowany przez grzyby.

Jak nawozić figowiec sprężysty?

Figowiec sprężysty najlepiej nawozić w okresie wegetacji, co dwa tygodnie. Stosujemy do tego nawóz płynny do roślin o ozdobnych liściach.

Jak przesadzać figowiec sprężysty?

Figowiec sprężysty należy przesadzać wiosną jeżeli chodzi o gatunki młode. Starszą roślinę przesadzamy dopiero, gdy korzenie wypełnią całą doniczkę. Jeżeli roślina jest zbyt duża, aby bez problemu przesadzić ją do większej doniczki, możemy jedynie wymienić podłoże na wierzchu doniczki. To powinno wystarczyć, aby dobrze rosła.

Jak rozmnażać figowiec sprężysty?

Figowiec sprężysty rozmnażamy poprzez nacięcie części łodygi bez liści, owinięcie wilgotnym mchem i zawinięcie folią. Dopiero w momencie pojawienia się pierwszych korzeni, możemy uciąć łodygę i zasadzić ją w doniczce. Innym sposobem na rozmnożenie tej rośliny jest ucięcie sadzonki wierzchołkowej lub pędowej. Wystarczy wówczas ukorzenić10 cm roślinkę w odpowiednio przygotowanym podłożu lub w wodzie.

Warto pamiętać, że w momencie, gdy nasz figowiec sprężysty zaczyna osiągać imponujące rozmiary, należy przymocować go do palika. Wzmocni to jego główną łodygę i zapobiegnie złamaniu.

reklama

Czytaj także

Data publikacji:

Autor:

Źródło:

Własne

Zdjęcia

Figowiec sprężysty.
Figowiec sprężysty.

Tarcza antykryzysowa – pomoc dla pracodawców poszkodowanych w wyniku pandemii koronawirusa (PDF)29.00 zł
reklama

Narzędzia przedsiębiorcy

reklama
reklama
reklama

POLECANE

reklama

Ostatnio na forum

reklama
reklama

Eksperci portalu infor.pl

Kancelaria Radcowska Mariusz Boruch

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »

reklama
reklama
reklama