| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Dom > Ogród i kwiaty > Kwiaty doniczkowe > Ananas właściwy – Ananas jadalny (Ananas comosus)

Ananas właściwy – Ananas jadalny (Ananas comosus)

Ananas jadalny nazywany tez ananasem właściwym (łac. Ananas comosus) to egzotyczna roślina doniczkowa, którą możemy postawić na parapecie. Ananas właściwy to ta sama roślina, które owoce kupujemy w osiedlowym sklepie. Zobacz ja dbać o tę roślinę.

Ananas zwyczajny to gatunek ananasa, który możemy uprawiać we własnym mieszkaniu. Roślina ta może zakwitać w domowych warunkach, ale  raczej nie mamy co liczyć na to, że obrodzi takimi owocami, jakie możemy spotkać w sklepach. Te często są małe, a w związku z czym także niejadalne.

Najlepsze podłoże pod Ananas zwyczajny?

Ananas lubi lekka i przepuszczalną ziemię. Można go trzymać także w ziemi, która przeznaczona jest do kaktusów. Także ziemie z dodatkiem torfu  oraz ta przeznaczona do bromelii nadaje się do tego typu roślin. Sadząc Ananas zwyczajny w doniczce, nie zapomnijmy o drenażu, który możemy np., wykonać z keramzytu – dostępny jest on w większości sklepów ogrodniczych.

Zobacz także: Takka Chantriera – kwiat nietoperz

Jak często podlewać Ananas zwyczajny?

Ananasa nie należy podlewać obficie, najlepiej robić to w miarę umiarkowania i niewielką ilością wody lub tez, kiedy zajdzie taka potrzeba. Kiedy roślina jest z fazie zawiązywania owoców – należy ją częściej podlewać, ale uważać, aby rośliny nie przelać. Jeśli po podlaniu rośliny w podstawce zbiera się woda, należy ją odlać.

Ananas lubi, kiedy powietrze wokół jest wilgotne, niemniej zraszać należy go tylko w czasie zimy, kiedy powietrze w mieszkaniu jest suche. Zbyt częste zraszanie może spowodować zbytnie zawilgotnienie i gnicie rośliny.

Kiedy nawozić Ananasa zwyczajnego?

Ananasa najlepiej nawozić nawozem przeznaczonym do bromelii, można tez używać do tego celu zwykły nawóz – uniwersalny.   

Zobacz także: Egzotyczne rośliny w doniczkach – awokado, cytrusy, daktyle

Jak przesadzać Ananasa zwyczajnego?

Ananasa można przesadzać, kiedy roślina przestanie owocować, a także kiedy korzenie rośliny wypełnia całą doniczkę.

Jak rozmnażać Ananasa zwyczajnego?

Ananasa rozmnaża się z odrostów, które ma roślina i które pojawiają się po jej owocowaniu. Ananasa najlepiej rozmnażać na wiosna lub latem. Ananasa należy rozmnażać z odrostów rośliny, które osiągnęły wielkość przynajmniej połowę rośliny. Po rozsadzaniu, młodą roślinę należy przez dwa dni trzymać w cieniu, następnie przestawić w jaśniejsze miejsce. Przez okres ok. 1 miesiąca sadzonka powinna znajdować się w temperaturze  ok. 25°C. Wskazana jest także duża wilgotność powietrza.

Zobacz także: Jak rozmnożać Ananasa?

Najlepsze stanowisko dla Ananasa zwyczajnego

Dobrym stanowiskiem dla ananasa jest stanowisko jasne i słoneczne. Najlepiej jednak roślina ta czuje się w miejscu, w którym światło jest rozproszone.

Czytaj także

Narzędzia przedsiębiorcy

reklama

POLECANE

Ostatnio na forum

Eksperci portalu infor.pl

Chajec, Don-Siemion & Żyto Kancelaria Prawna

Kancelaria Chajec, Don-Siemion & Żyto jest zespołem wykwalifikowanych specjalistów z różnych dziedzin prawa i biznesu, charakteryzujących się praktycznym, pro-biznesowym podejściem i umiejętnością sprawnego działania, współpracujących ze sobą w biurach w Warszawie, Krakowie i Łodzi.

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »