| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Dom > Ogród i kwiaty > Kwiaty doniczkowe > Trujące kwiaty doniczkowe

Trujące kwiaty doniczkowe

Trujące kwiaty doniczkowe możemy z powodzeniem pielęgnować w naszych mieszkaniach. Wystarczy jedynie odpowiednie podejście i ostrożność podczas dbania o takie rośliny. Przeczytaj, jak właściwie zajmować się trującymi kwiatami doniczkowymi.

Często w naszych mieszkaniach możemy spotkać trujące kwiaty doniczkowe. Jednak przy ich pielęgnacji musimy pamiętać o zachowaniu ostrożności. Musimy mieć świadomość, które okazy są trujące, jakie są skutki zatrucia i jak się zachować gdy do niego dojdzie.

Amarylkowate

Trującymi kwiatami doniczkowymi są rośliny należące do rodzimy Amarylkowatych. Sok komórkowy, który znajduje się w kwiatach tych roślin wywołuje biegunkę oraz wymioty. Przedstawicielami Amarylkowatych są: Zwartnica, Kliwia, Narcyz, Tulipan oraz Hipeastrum.

Zobacz także: Dziwne kwiaty doniczkowe

Psiankowate

Trujące kwiaty doniczkowe to również przedstawiciele Psiankowatych. Wytwarzają one trujące owoce w postaci jagód. Następstwem ich spożycia jest senność, wymioty oraz bóle brzucha. Do Psiankowatych należą: Papryka Roczna, Psianka Paprykowa, Brunfelsja oraz Browalia.

Obrazkowate

Trujące kwiaty doniczkowe to również rośliny z rodziny Obrazkowatych. Wytwarzają one trujący sok komórkowy, który znajduje się w liściach, łodygach i kwiatach. Zatrucie roślinami obrazkowatymi objawia się zapaleniem spojówek, obrzękiem błony śluzowej jamy ustnej oraz bólem i obrzękiem gardła. Do tej grupy roślin należą: Filodendron, Anturium, Monstera Dziurkowana oraz Diffenbachia.

Zobacz także: Kiedy przesadzać kwiaty doniczkowe?

Wilczomlecze

Kolejnym przykładem trujących kwiatów doniczkowych są Wilczomlecze. Rośliny z tej grupy wytwarzają sok, który podrażnia naskórek i przyczynia się do silnych poparzeń skóry. Do rodziny Wilczomleczy należą: Kroton, Wilczomlecz Lśniący oraz Wilczomlecz Piękny.

Toinowate

Trującymi kwiatami doniczkowymi są również rośliny z rodziny Toinowatych. Wytwarzają one substancje niebezpieczne dla prawidłowego funkcjonowania serca. Jednak działają dopiero po zjedzeniu dużej ilości kwiatów lub liści tych roślin. Do rodziny Toinowatych należą: Barwinek różowy oraz Oleander.

Uprawa i pielęgnacja trujących kwiatów doniczkowych nie jest niebezpieczna. Należy zachować odpowiednią ostrożność podczas kontaktu z tymi roślinami. Nie dopuszczamy do nich dzieci ani zwierząt. Najlepiej trujące kwiaty umieścić na wysokich półkach lub parapetach. Podczas ich pielęgnacji należy wkładać rękawiczki i unikać kontaktu z ich sokiem. Dzięki temu zadbamy o własne bezpieczeństwo.

Zobacz także: Niebezpieczne kwiaty doniczkowe

Jeżeli zatrujemy się trującym kwiatem doniczkowym należy od razu zgłosić się do lekarza. Powinniśmy przy tym pamiętać nazwę rośliny i prawdopodobny czas zatrucia.

Czytaj także

Narzędzia przedsiębiorcy

reklama

POLECANE

Ostatnio na forum

Eksperci portalu infor.pl

dr Witold Florczak

Aktuariusz, Ekspert ds. wyceny rezerw na świadczenia pracownicze

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »