| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Dom > Ogród i kwiaty > Kwiaty doniczkowe > Egzotyczne rośliny w doniczkach – awokado, cytrusy, daktyle

Egzotyczne rośliny w doniczkach – awokado, cytrusy, daktyle

Egzotyczne rośliny w doniczkach są ciekawym pomysłem na ozdobienie każdego wnętrza. Dodatkowo, otrzymamy świeże owoce z własnej uprawy. Przeczytaj, jak dbać o egzotyczne rośliny w doniczkach: awokado, cytrusy oraz daktyle.

Egzotyczne rośliny posadzone w doniczkach i samodzielnie przez nas pielęgnowane mogą wydać owoce i dać wiele satysfakcji.

Awokado

Egzotyczną rośliną, którą z powodzeniem możemy posadzić w doniczce jest awokado. Wystarczy jego pestkę umieścić w ziemi zmieszanej z piaskiem i torfem. Węższa część pestki powinna wystawać na powierzchnię. Dodatkowo, umiarkowanie podlewamy podłoże. Gdy pestka zacznie pękać roślina rozpocznie tworzyć korzeń i wystrzeli łodygę. Doniczkę z awokado należy ustawić w średnio nasłonecznionym miejscu. Roślina osiągnie 15 centymetrów wysokości a na jej wierzchołku pojawią się liście. Ponadto awokado potrzebuje wilgotnego powietrza, dlatego warto od czasu do czasu zrosić liście letnią wodą. Po kilku latach tak zasadzona roślina może wydać owoce.

Zobacz także: Uprawa granatu w domowych warunkach

Cytrusy

Egzotyczne rośliny, które możemy posadzić w mieszkaniu to również cytrusy. Są to cytryny, mandarynki, grejpfruty, limonki. Wystarczy ich pestki naciąć płytko żyletką i włożyć na kilka godzin do wody. Napęczniałe pestki umieszczamy w małych doniczkach wypełnionych piaskiem zmieszanym z torfem na głębokości 1 cetymetra. Tak przygotowane doniczki należy ustawić w ciepłym miejscu i regularnie podlewać. Nasiona wykiełkują po 3–4 tygodniach. Na początku wzrostu cytrusy wymagają dużej ilości światła i wilgoci. Wiosną warto zasilić roślinę nawozem wieloskładnikowym. Cytrus wychodowany z nasienia zakwitnie dopiero po 7–10 latach jednak warto wyczekiwać własnych owoców.

Daktyle

Daktyle również w powodzeniem może posadzić w doniczce. Pestę we świeżego lub suszonego owocu umieszczamy na głębokości 2 centymetrów w żyznym i przepuszczalnym podłożu oraz regularnie podlewamy. Po 5–6 tygodniach pojawią się pierwsze kiełki. Pierwsze liście daktyla mają plisowaną powierzchnię. Dopiero rośliny po 2–3 latach wytwarzają zielone liście palmowe. Ta roślina najlepiej rośnie w wąskich donicach. Niestety, bardzo rzadko w naszym klimacie udaje się wyhodować owoce daktyla.

Zobacz także:  Rośliny, które mogą stać obok kaloryfera

Egzotyczne rośliny posadzone w donicach mogą stać się ciekawą ozdobą naszego mieszkania. Warto wyhodować własne rośliny z nasion i obserwować ich wzrost.

Czytaj także

Narzędzia przedsiębiorcy

reklama

POLECANE

Ostatnio na forum

Eksperci portalu infor.pl

Łukasz Pikus

Prawnik

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »