reklama
| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Dom > Ogród i kwiaty > Kwiaty doniczkowe > Gwiazda betlejemska inaczej Poinsencja (Euphorbia pulcherrima) - uprawa i pielęgnacja

Gwiazda betlejemska inaczej Poinsencja (Euphorbia pulcherrima) - uprawa i pielęgnacja

Poinsencja (Euphorbia pulcherrima) znana głównie pod nazwą gwiazda betlejemska. Ten kwiat jest nieodłącznie kojarzony z nadchodzącymi świętami Bożego Narodzenia. Ze względu na to swoje piękne i okazałe przykwiatki, poinsecja często stanowi jedną z dekoracji świątecznych naszych domów. Podpowiadamy, jakiej pielęgnacji potrzebuje ta bożonarodzeniowa roślina.

Poinsencja (Euphorbia pulcherrima) zwana także wilczomleczem pięknym od wielu lat zdobi bożonarodzeniowe stoły w naszych domach. Ta niezwykle popularna roślina doniczkowa niestety z reguły nie kwitnie po raz drugi. Mimo to poinsencja należy do roślin łatwych w uprawie.

Kwiaty gwiazdy betlejemskiej

Gwiazda betlejemska nie wytwarza kwiatów, a przykwiatki. Najpopularniejszą odmianą poinsencji jest odmiana o ciemnoczerwonych płatkach. Jeśli do naszych świątecznych dekoracji nie pasuje kolor czerwony, wybierzmy kremową, różową, łososiową lub żółtą gwiazdę betlejemską. Dla zwolenników wielokolorowych przykwiatków znajdą się odmiany z płatkami o łączonych kolorach – biały z zielonym albo czerwony z różowym.

Miejsce do hodowli poinsencji

Wilczomlecz piękny jest rośliną na stanowisko jasne, ale nie słoneczne – źle znosi wystawienie na bezpośrednie słońce. Zimą, temperatura w pomieszczeniu, w którym hodujemy gwiazdę betlejemską powinna wynosić około 18–20°C. Poinsencja poradzi sobie także w temperaturze 16°C.

Zobacz także: Chamaedorea – palma górska

Jeśli liście gwiazdy betlejemskiej żółkną i przysychają, może być to znak, że naszej roślinie brakuje światła.

Podlewanie gwiazdy betlejemskiej

Gwiazda betlejemska lubi zwiększoną wilgotność powietrza – pochodzi z wilgotnych rejonów, z Meksyku. Ze względu na to, że poinsencja przechodzi okres spoczynku na przełomie kwietnia i maja, wówczas wymaga oszczędnego podlewania. Intensywnie podlewamy gwiazdę betlejemską od maja aż do listopada – wówczas potrzebuje dużej ilości wody. Dodatkowo w tym okresie możemy zraszać naszą poinsencję. Uśrednionego polewania gwiazda betlejemska potrzebuje w czasie kwitnienia, a więc w zimie.

Zobacz także: Sitowie – przepiękna roślina doniczkowa

Przesadzanie i rozmnażanie poinsencji

Poinsencję możemy przesadzać po zakończeniu kwitnienia – najlepiej w maju. Gdy kolorowe przylistki opadną, powinniśmy przyciąć o kilka centymetrów naszą gwiazdę betlejemską i przesadzić do świeżej ziemi przeznaczonej do hodowli kwiatów doniczkowych.

Gwiazdę betlejemską rozmnażamy z pędów. Jeśli chcemy rozmnożyć poinsecję, wystarczy, że w okresie letnim przytniemy kawałek pędu – musi mieć kilkanaście centymetrów – zanurzymy we wrzącej wodzie a później włożymy bezpośrednio do doniczki wypełnionej ziemią. W ten sposób uzyskamy sadzonkę gwiazdy betlejemskiej

Zobacz także: Róża miniaturowa (Rosa chinensis minima)

Nie zapominajmy o tym, że sok wydzielany przez poinsecję jest trujący. Dla zachowania bezpieczeństwa, przesadzajmy i przycinajmy tę roślinę w rękawiczkach ochronnych.

reklama

Czytaj także

Data publikacji:

Autor:

Źródło:

Własne

Zdjęcia

Gwiazda betlejemska Poinsencja (Euphorbia pulcherrima). Fot. Fotolia
Gwiazda betlejemska Poinsencja (Euphorbia pulcherrima). Fot. Fotolia

Czas pracy 2020. Planowanie, rozliczanie i ewidencja44.25 zł
reklama

Narzędzia przedsiębiorcy

reklama
reklama
reklama

POLECANE

reklama

Ostatnio na forum

reklama
reklama

Eksperci portalu infor.pl

Dariusz Budnik

Radca Prawny - Kancelaria Prawna Cyman i Wspólnicy

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
reklama
reklama
reklama