reklama
| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Dom > Ogród i kwiaty > Kwiaty doniczkowe > Jak pielęgnować dracenę?

Jak pielęgnować dracenę?

Dracena (Dracaena L.) pochodzi z tropikalnych rejonów Afryki. Występuje kilka odmian draceny: dracena deremańska, dracena wonna, dracena smocza, dracena sandera, dracena obrzeżona. Rośliny te mają dekoracyjne, zielone lub wielobarwne, lancetowate liście. Z wierzchołka pędu wyrastają wciąż młode liście, natomiast najstarsze obumierają i stopniowo ogałacają pień. Niektóre draceny wydają duże, białe lub biało-kremowe, pachnące kwiaty.

Pielęgnacja draceny na wiosnę i w lecie

Rośliny przesadzamy co dwa lata. W przypadku bujnego wzrostu przesadzamy je co roku do doniczki o jeden rozmiar większy niż poprzednia. Draceny należą do tego rodzaju roślin, które nie mają specjalnych wymagań co do podłoża. Lubią zarówno ziemię o dużej zawartości związków mineralnych, jak i ziemię na bazie torfu i kompostu. Na dnie doniczki powinien znajdować się drenaż, ponieważ draceny nie lubią nadmiaru wody. Warto je codziennie zraszać. Draceny najlepiej rosną w temperaturze od 150C do 270C. Lubią miejsca słoneczne, ale światło powinno być rozproszone. Nie lubią bezpośredniego silnego nasłonecznienia. W okresie intensywnego wzrostu zalecane jest nawożenie dracen nawozami uniwersalnymi do kwiatów doniczkowych.

Zobacz także: Mandevilla – modna roślina tarasowa

Pielęgnacja draceny jesienią i w zimie

Jesienią i w zimie draceny przestajemy nawozić. Podlewamy je tylko tyle, aby ziemia w doniczce była wilgotna. Nie powinniśmy dopuścić do ich przesuszenia, ponieważ może dojść do uschnięcia draceny. Temperatura nie może spaść poniżej 150C, ponieważ zimno może trwale uszkodzić dracenę. W zimie powinniśmy zraszać rośliny tylko raz w tygodniu

Zobacz także: Zamiokulkas zamiolistny (Zamioculcas zamiifolia)

Rozmnażanie draceny

Rośliny te rozmnaża się z nasion, które wysiewamy do podłoża w marcu. Nasiona kiełkują najlepiej w temperaturze 270C lub w ogrzewanej skrzynce do rozmnażania. W domu pojemniki z nasionami warto ustawić na ciepłym, słonecznym parapecie i przykryć  przezroczystą folia. Kiedy pojawią się młode siewki przesadzamy je do doniczek o średnicy 7 cm i przenosimy do pomieszczenia o temperaturze od 210C do 240C.

Dracenę możemy również rozmnażać przez odkłady powietrzne lub sadzonki pędowe. Sadzonkę odcina się od starszych, wybujałych egzemplarzy i wkłada do ziemi kwiatowej. Kiedy się ukorzenią i wypuszczą nowe listki, przesadzamy je do doniczek napełnionych ziemią o dużej zawartości związków mineralnych i kompostowych.

Zobacz także: Szeflera (Schefflera)

Wybierajmy roślinę o zdrowych, nieuszkodzonych liściach

Kiedy roślina jest nadmiernie podlewana, może dojść do gnicia korzeni. Należy rozważnie podlewać kwiaty – między kolejnym dawkami wody, powinniśmy dać ziemi możliwość przeschnięcia.

Gdy dolne liście opadają to znaczy, że jest za sucho i zbyt gorąco, należy jak najszybciej podlać i zrosić kwiaty.

Zobacz także: Podlewanie roślin doniczkowych zimą

reklama

Czytaj także

Data publikacji:

Autor:

Źródło:

Własne

Zdjęcia

Dracena (Dracaena).
Dracena (Dracaena).

Czas pracy 2020. Planowanie, rozliczanie i ewidencja59.00 zł
reklama

Narzędzia przedsiębiorcy

reklama
reklama
reklama

POLECANE

reklama

Ostatnio na forum

reklama
reklama

Eksperci portalu infor.pl

Arena Advisory

Doradzamy klientom we wszystkich obszarach podatkowych i prawnych

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
reklama
reklama
reklama