| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Dom > Ogród i kwiaty > Kwiaty doniczkowe > Bieluń (Datura L.) – doskonała roślina na taras

Bieluń (Datura L.) – doskonała roślina na taras

Bieluń (Datura L.), zwany daturą, to roślina pokroju krzaczastego lub drzewiastego. Pochodzi z krajów Ameryki Południowej. Największą ozdobą rośliny są duże, lejkowate kwiaty, pojedyncze, pełne, kształtu trąbkowego. Kwiaty w godzinach wieczornych bardzo często wytwarzają intensywny zapach. Bieluń nadaje się na tarasy, balkony. Może być również wystawiany do ogrodu.

Stanowisko

Datura wymaga stanowiska dość jasnego, słonecznego ale osłoniętego przed wiatrem.

Podlewanie

Bieluń wymaga intensywnego podlewania. Podlewanie jest szczególnie ważne w okresie letnich, gorących dni.

Przesadzanie

W ciągu roku młode bielunie przesadzamy kilkakrotnie do coraz to większych doniczek. Rośliny często przesadzane i prawidłowo nawożone mogą osiągnąć w ciągu roku uprawy od 1,5 do 2,0 m wysokości i wydać nawet po kilkadziesiąt kwiatów.

Zobacz także: Ceropegia (Ceropegia)

Roślina ta lubi glebę zasobną w składniki pokarmowe, przepuszczalną, próchniczną i szybko nagrzewającą się. Najlepiej rośnie w glebie o pH od 5,5 do 6,5.

Nawożenie

Datura należy do wyjątkowo żarłocznych roślin i wymaga obfitego nawożenia. Młode rośliny wystarczy wprawdzie posadzić w ziemi kompostowej lub w podłożu uniwersalnym i aż do przesadzenia nie trzeba ich nawozić.

Rozmnażanie

Bielunia można rozmnażać również przez sadzonkowanie. Kilkucentymetrowe pędy ukorzeniamy w mieszance torfu z piaskiem, nie dopuszczając do przeschnięcia gleby.

Zobacz także: Bilbergia (Billbergia)

Pielęgnacja

Jednorocznych datur nie przycina się. Bieluni wieloletnich także nie tniemy w pierwszym roku uprawy, ponieważ osiągają wzrost zaledwie 60–100 cm. W kolejnych latach bielunie wieloletnie trzeba przycinać raz lub dwa razy w roku. Pierwszy raz późną jesienią, kiedy wchodzą w okres uśpienia, aby przygotować je do zimowania. Pędy skracamy o 1/3–1/4 długości. Drugi raz robimy tzw. cięcie korekcyjne wiosną, w momencie wypuszczania młodych listków. Wtedy dobrze widać, które pędy są zdrowe, a które uschły lub zgniły. Ucinamy je wtedy aż do zdrowego miejsca.

Datura to roślina wrażliwa na niskie temperatury, w okresie zimowym przechowujemy ją w miejscu o temperaturze powyżej 6 stopni C. Jest rośliną trującą i leczniczą jednocześnie. Używana w medycynie naturalnej. W Polsce występuje również dziko rosnący bieluń dziędzierzawa.

Czytaj także

Narzędzia przedsiębiorcy

reklama

POLECANE

Ostatnio na forum

Eksperci portalu infor.pl

PPW Group

PPW Group łączy wiedzę o rynku nieruchomości i marketingu inwestycji deweloperskich.

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »