reklama
| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Dom > Ogród i kwiaty > Kwiaty doniczkowe > Skrytokwiat (Cryptanthus)

Skrytokwiat (Cryptanthus)

Skrytokwiat jest najmniejszy z ananasowatych. Pochodzi ze wschodniej Brazylii. W zależności od gatunku skrytokwiat rośnie w podszyciu wilgotnych lasów lub w pełnym słońcu na skałach. Uprawiana ze względu na ciekawe kształty i kolory liści, które płasko układają się w rozetę. Są na brzegach pofalowane i kolczaste. Kwitnienie jest mało efektowne. Roślina osiąga wysokość 10–35 cm i rozłożystość 25–60 cm. Ze względu na swoją rozetowatą budowę i ciekawe wybarwienie często w języku angielskim nazywa się je „earth stars”.

Stanowisko

Większość będzie potrzebowała stanowiska jasnego ze światłem rozproszonym, reszta miejsca silnie nasłonecznionego. Skrytokwiat ma małe wymagania cieplne. Rośliny o barwnych liściach potrzebują wyższej temperatury 20–22 stopni C przez cały rok, zielone mogą mieć niższą. Wymaga średniej i wysokiej wilgotności. Źle znosi suche powietrze.

Podlewanie

Podlewamy z góry, tak by w rozecie zatrzymała się odrobina wody. W okresie wegetacji podlewamy obficie letnią wodą bez wapnia. Zimą ograniczamy nawadnianie.

Przesadzanie

Wiosną, w zależności od potrzeb. Wymaga podłoża o lekko kwaśnym odczynie, przepuszczalnego, próchnicznego z dodatkiem torfu. Można użyć podłoża dla storczyków.

Zobacz także: Kalatea (Calathea)

Nawożenie

Nawozimy od wiosny do jesieni co 3–4 tygodnie połową dawki płynnego nawozu nie zawierającego wapnia.

Rozmnażanie

Roślina łatwa do rozmnożenia. Skrytokwiat obficie wytwarza ukorzenione rozetki potomne, które bez szkody dla rośliny można oddzielać i odświeżać hodowlę. Jeśli przypadkiem oderwie nam się odrost nieukorzeniony, możemy wsadzić go do mieszanki torfu i piasku, bez przykrycia i tak czekać na wytworzenie korzeni. Młode egzemplarze sadzić do płytkich naczyń. Rozmnażamy wiosną i latem.

Zobacz także: Dipladenia

Pielęgnacja

Po kwitnieniu rozeta zamiera, więc warto zawczasu rozmnożyć roślinę z odrostów. Skrytokwiat lubi zraszanie. Przy odpowiedniej pielęgnacji jest dość odporny na szkodniki.

Skrytokwiat zawiera substancje drażniące, dlatego do pielęgnacji, która wymaga większej inwazyjności, dobrze jest zakładać rękawice.

Tekst na podstawie książki: Rośliny doniczkowe. Kwitnący poradnik bawi, uczy, zaskakuje. Autor: Lia Leendertz

reklama

Czytaj także

Data publikacji:

Autor:

Źródło:

Własne

Zdjęcia

Skrytokwiat (Cryptanthus).
Skrytokwiat (Cryptanthus).


Nowy JPK_VAT z deklaracją i ewidencją (PDF)39.00 zł
reklama

Narzędzia przedsiębiorcy

reklama
reklama
reklama

POLECANE

reklama

Ostatnio na forum

reklama
reklama

Eksperci portalu infor.pl

Piotr Chmiel Kancelaria Radcy Prawnego

Piotr Chmiel - Kancelaria Radcy Prawnego z Rzeszowa.

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
reklama
reklama
reklama