| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Dom > Ogród i kwiaty > Kwiaty doniczkowe > Cantedeskia – elegancka królowa Afryki

Cantedeskia – elegancka królowa Afryki

Cantedeskia (Zantedeschia) często mylona jest z kaliami. Jej kwiaty, charakteryzujące się niezwykłą trwałością, przypominają kształtem trąbkę. Naturalnym środowiskiem cantedeskii są subtropikalne moczary i obszary, które wysychają podczas suszy. Aby uprawiać ją w domu, powinniśmy zapewnić jej podobne warunki. Dzięki zachowanemu środowisku może ona zrzucić liście, a kłącze, które znajduje się w ziemi, może przejść w okres spoczynku. Okres spoczynku przypada na lato, ale w zależności od pory kwitnienia może nastąpić także jesienią i zimą. W mieszkaniu najczęściej hodowana jest Zantedeschia aethiopica.

Cantedeskia lubi dużo światła, ale trzeba chronić ją bezpośrednio przed padającymi promieniami słonecznymi.

Na początku okresu wegetacji podlewamy ją dość oszczędnie. Kiedy pojawią się nowe przyrosty, podlewamy częściej, aż do rozwoju liści.

W zależności od gatunku, który mamy w mieszkaniu, cantedeskię przesadzamy pod koniec sierpnia lub we wrześniu (w przypadku Zantedeschii aethiopici), albo w lutym. Do przesadzenia powinniśmy stosować ziemię z większą zawartością torfu o odczynie obojętnym. Ten gatunek lubi lekkie i przepuszczalne podłoże, dlatego do ciężkiej doniczki warto dodać korę lub piasek.

Kłącze, które uzyskujemy z rośliny matecznej, sadzimy na głębokości 5 cm w doniczce o średnicy 15–20 cm. Od lutego do maja roślinę należy trzymać w dość niskiej temperaturze – od 13 do 16 stopni C. Wyższa temperatura może skrócić okres kwitnienia i spowodować przedwczesne zrzucanie liści. Kiedy kwiaty zaczynają usychać, temperaturę obniżamy do ok. 10 stopni C.

Od chwili pojawienia się pąków kwiatowych do końca kwitnienia należy co 2 tygodnie zasilać cantedeskię połową zalecanej dawki płynnego nawozu. Po przekwitnięciu roślinę trzeba dalej nawozić i obficie podlewać. O tym, że dana roślina wchodzi w okres spoczynku świadczy żółknięcie liści. Wówczas należy stopniowo zmniejszyć dawkę podlewania.

Zobacz także: Kwiaty doniczkowe dla każdego

Proces ten odbywa się poprzez odrosty, które licznie wyrastają z pojawiających się kłączy. Sadzonki najlepiej pozyskać podczas przesadzania rośliny, oddzielając je nożem od rośliny matecznej. Miejsce, z którego pobieraliśmy odrosty, najlepiej posypać proszkiem siarkowym, który ma działanie grzybobójcze, i pozostawić na 2 dni do obeschnięcia. Następnie przesadzać do 10 centymetrowych doniczek. Otrzymane rośliny zakwitną dopiero po ponownym przesadzeniu

Zimą najlepiej obniżyć temperaturę do 13 stopni C, do momentu pojawienia się nowych przyrostów. Kiedy je zauważymy, należy znów podwyższyć temperaturę do 16 stopni C i obficie podlewać. 

Cantedeskia jest rośliną wrażliwą na choroby i szkodniki. Najgroźniejsza jest mokra zgnilizna bakteryjna. Charakterystycznymi objawami są brązowe plamy u nasady liści i nieprzyjemny zapach. Najczęściej występują tuż po rozkwitnięciu rośliny. Po zauważeniu symptomów należy jak najszybciej opryskać rośliny preparatami grzybobójczymi.

Zobacz także: Podlewanie roślin doniczkowych

Cantedeskia w okresie spoczynku nie może znajdować się w zbyt chłodnym pomieszczeniu. Nie powinna być również obficie podlewana, ponieważ może dojść do gnicia korzeni. W okresie spoczynku powinniśmy jedynie zwilżać podłoże. Natomiast w fazie wzrostu i kwitnienia roślina ta wymaga sporej wilgoci. 

Czytaj także

Narzędzia przedsiębiorcy

reklama

POLECANE

Ostatnio na forum

Eksperci portalu infor.pl

Marta Olewińska

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »