REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.
Porada Infor.pl

Jak zrobić w domu własną rozsadę?

Bożena Biela
Cyklamen.
Cyklamen.
Fotolia
Fotolia

REKLAMA

REKLAMA

Wiele osób w lutym i marcu wysiewa do doniczek nasiona roślin, które wiosną mogą upiększyć ogród, balkon lub taras. Dzięki rozsadzie można uprawiać rośliny jednoroczne. Kwitną one długo, często do pierwszych przymrozków i zwykle są łatwe w uprawie. Warto więc poświęcić czas i wyhodować własne kwiaty na parapecie.

Właściwe podłoże

Decydującym czynnikiem o właściwych wschodach nasion jest odpowiednie podłoże. Ziemię do uprawy rozsady można nabyć w centrum ogrodniczym. Jest to substrat torfowy zwany podłożem do wysiewu nasion. Mieszankę ziemi można również stworzyć samemu. Najlepiej spisuje się substrat torfowy, perlit i piasek w proporcjach 1:1:1. Ziemia nie powinna być zbytnio zbita. Aby ją rozluźnić przed wsypaniem do pojemnika rozdrobnijmy ją palcami lub najlepiej przesiejmy przez sito o dużych oczkach. Nie powinno się używać ziemi prosto z ogrodu. Zwykle są w niej bakterie i zarodniki grzybów powodujących choroby siewek. Jest zbyt zwięzła, co sprawia, że w czasie podlewania na powierzchni gromadzi się woda i nasiona gniją.

REKLAMA

Zobacz także: Balkon pełen pelargonii. Jak uprawiać te kwiaty?

Nasiona najlepiej wysiewać do skrzynek, kuwet z otworami w dnie, donic lub tzw. multiplet, czyli plastikowych tac z zagłębieniami w formie małych doniczek. Powinniśmy zapewnić im również odpowiednią temperaturę około 18oC. Wyjątek stanowią takie rośliny, jak np.: nagietek, czarnuszka, które kiełkują dobrze w temperaturze dużo niższej, 6–7°C.

Nasiona

Nasiona, z których chcemy uzyskać rośliny do swojego ogrodu powinny być zaprawiane, czyli odkażone. Dzięki temu unikniemy możliwości rozprzestrzenienia się chorobom, które niszczą siewki. Do tego celu wsypujemy do słoika, wraz z nasionami, Kaptan lub Zaprawę Nasienną T (w objętości 1/10 nasion). Zakręconym słoikiem potrząsamy tak długo, aż dany preparat oblepi nasiona.

Wysiew

Nasiona rozsypujemy równomiernie po całej powierzchni. Pamiętajmy o tym, że lepiej jest wysiać nasiona rzadko, niż gęsto. Zbyt zagęszczone siewki są wątłe, blade i wyciągnięte. Bardzo drobne nasiona np. Lobelii, nie wymagają przykrycia i pozostawiamy je na powierzchni podłoża. Nasiona grubsze trzeba przykryć. W tym celu rozsypujemy przez sitko cienką warstwę drobnoziarnistego piasku lub podłoża używanego do siewu. Przykrycie nie powinno być grubsze niż dwu lub trzykrotna wielkość nasion. Tak przygotowaną rozsadę od czasu do czasu spryskujemy zraszaczem, aby utrzymać odpowiednią wilgotność podłoża. Przykrywamy folią lub przezroczysta pleksi i ustawiamy na ciepłym, słonecznym miejscu, np. na parapecie. Kiedy nasiona zaczną kiełkować zdejmujmy wszelkie okrycia nad nimi, aby dopuścić do nich jak najwięcej światła.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Zobacz także: Jak sprawdzą się kwiaty w naszej łazience?

Pikowanie

REKLAMA

Skiełkowane nasiona trzeba przesadzić do nowych skrzyneczek lub doniczek, tak aby uzyskać rozsadę krępą, nie wyciągniętą. Rośliny drobne pikujemy w rozstawie 3/3 cm, większe 5/5 cm, lub 10/10 cm. Kwiaty, które źle znoszą przesadzanie, np. dalia z nasion, gazania, można wysiewać bezpośrednio do doniczek, o średnicy 5–7 cm i przerywać siewki po wschodach, zostawiając jedną roślinę. Przepikowane rośliny nakrywamy na kilka dni cienką włókniną lub luźną folią i pozostawiamy w widnym pomieszczeniu o temperaturze około 20°C. Po kilku dniach można przenieść rośliny na pełne słońce.

Rośliny cebulowe, kłącza i bulwy, tak jak rośliny jednoroczne, można przygotować w domu do uprawy w ogrodzie. Sadzimy je na głębokości równej trzykrotnej ich wysokości i w odstępach wynoszących około 3 szerokości cebulki. Rozsadę ustawiamy w ciepłym i nasłonecznionym miejscu.

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: Własne

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code
Nieruchomości
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Opłaty za odpady komunalne - MKiŚ pisze nowe przepisy. Upowszechnienie metody „od osoby” i zasady „zanieczyszczający płaci”

Ministerstwo Klimatu i Środowiska pracuje nad zmianami w przepisach dotyczących naliczania opłat za odpady komunalne - napisała w piśmie do Rzecznika Praw Obywatelskich, wiceminister klimatu Anita Sowińska.

Mieszkaniowa inflacja z ostatnich dwóch lat. Ile wynosi?

Skutki rosnącej inflacji Polacy odczuwali już dwa lata temu. Koszyk podstawowych zakupów mocno podrożał. A jak w tym czasie zmieniły się koszty utrzymania domów i mieszkań? Sprawdzamy. 

Mieszkanie na start 2024 - kto może skorzystać? Od kiedy? Jakie dopłaty, warunki i limity?

Mieszkanie na start ma wejść w życie już jesienią 2024 roku. Jego czas trwania przewidziany jest do końca 2027 roku, a kredyt z niższym oprocentowaniem musi zostać udzielony na co najmniej 15 lat. O czym jeszcze warto wiedzieć? Zebraliśmy najważniejsze informacje w pigułce.

Nowe regulacje metody pomiaru hałasu emitowanego przez urządzenia używane na zewnątrz pomieszczeń

Zmienią się metody pomiaru hałasu emitowanego przez urządzenia używane na zewnątrz pomieszczeń. Od kiedy nowe regulacje? 

REKLAMA

Płatne parkowanie w Warszawie również w weekendy?

Prezydent Warszawy zarekomenduje nowej radzie miasta wprowadzenie opłat za parkowanie w weekendy.

Korzyści z usankcjonowania działalności REIT-ów

Jakie są korzyści z wprowadzenia REIT-ów do polskiego porządku prawnego? 

Sytuacja na rynku kredytowym w drugim kwartale 2024 r. - co zapowiadają banki?

Jaka jest sytuacja na rynku kredytowym? Jakie są oczekiwania banków? Czy kryteria przyznania kredytu zostaną zaostrzone? 

Wakacje kredytowe wydłużone na 2024 rok. Prezydent podpisał ustawę

Prezydent Andrzej Duda podpisał ustawę o zmianie ustawy o wsparciu kredytobiorców, którzy zaciągnęli kredyt mieszkaniowy i znajdują się w trudnej sytuacji finansowej oraz ustawy o finansowaniu społecznościowym dla przedsięwzięć gospodarczych i pomocy kredytobiorcom. Obowiązywanie mechanizmu wakacji kredytowych zostało przedłużone na rok 2024.

REKLAMA

Czy jest jeszcze szansa na zakup małego mieszkania od dewelopera?

Obecnie najbardziej poszukiwane są mieszkania jedno- i dwupokojowe. Ile mieszkań do 45 mkw. można znaleźć w ofercie deweloperów? Czy jest szansa na zakup takiej nieruchomości po Bezpiecznym Kredycie 2 proc.?

Gdzie złożyć wniosek o wakacje kredytowe 2024?

Wakacje kredytowe 2024 - gdzie złożyć wniosek o zawieszenie rat kredytu hipotecznego? Gdzie można pobrać wzór wniosku o wakacje kredytowe?

REKLAMA