| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Dom > Ogród i kwiaty > Kwiaty doniczkowe > Czy wiesz jak wyhodować w domu kwiaty z cebulek?

Czy wiesz jak wyhodować w domu kwiaty z cebulek?

Niezależnie od pory roku możesz mieć w domu tulipany, narcyzy, hiacynty, amarylis, krokusy i inne kwiaty cebulkowe i bulwiaste. Pokażę wam jak łatwo pobudzić cebulki kwiatów do rośnięcia i wyhodować w domu piękne kwiaty.

Kup w sklepie ogrodniczym lub szkółce cebulki kwiatów specjalnie przygotowane do pędzenia (preparowane – trzymane najpierw w wysokiej temperaturze a potem w niskiej, aby upozorować przejście lata i zimy i w ten sposób pobudzić cebulki do kwitnienia). Cebulki wykopane z ogrodu lub kiepskiej jakości nie zakwitną. Niepoddane specjalnym zabiegom cebulki też mogą być pędzone lecz rośliny zakwitną później. Najlepiej zaopatrzyć się w oba rodzaje cebulek, a dłużej będziemy mogli cieszyć się kwitnącymi roślinami.

Cebulki włóż do dekoracyjnych pojemników lub zwykłych doniczek. Polecam pojemniki ze szkła, bo widać czy korzenie się rozwijają i czy sięgają wody.

Pojemnik wypełnij specjalną mieszanką do cebulek, składającą się z torfu, pokuszonych skorupek jaj i węgla drzewnego. Jeśli zdecydowałeś się na doniczki z dziurkami, wyciel dno kawałkami potłuczonej kamionki, a na nich ułóż cienką warstwę torfu, mchu lub ziemi ogrodowej. Potem uzupełnij doniczkę ziemią doniczkową.

Bulwy krokusa sadź tak, by ich czubki znajdowały się 2,5 cm poniżej brzegu doniczki. Przykryj je całkowicie mieszanką doniczkową do poziomu ok. 1,5 cm poniżej górnej krawędzi doniczki.

Duże cebule jak hiacynty, posadź tak aby wystawały nieco ponad brzeg doniczki wypełnionej ziemią ok. 1,5 cm poniżej krawędzi. Naczynie powinno być na tyle głębokie, by korzeń mógł swobodnie się rozrastać.

Cebulki tulipanów i hiacyntów posadź tak, aby się stykały, przykryj je bardzo cienką warstwą ziemi. Mniejsze cebulki i bulwy sadź w odległości 2,5 cm jedna od drugiej i przykryj je do głębokości 1,5 cm. Dla cebulki hiacynta na dno pojemnika nasyp ozdobnego żwiru około 2 cm. Do cebulek amarylisa na dno pojemnika nasyp około 3 cm ziemi doniczkowej.

Obficie podlej posadzone cebulki i owiń pojemnik gazetą (również od góry).

Ustaw pojemnik w ciemnym, chłodnym miejscu o temp. 4-7 st. C (piwnica, garaż). Trzymaj pojemniki w takich warunkach: 8-12 tygodni dla niepreparowanych cebulek hiacyntów, żonkili, krokusów, narcyzów; 16 tygodni dla tulipanów. Dla cebulek preparowanych 2-3 tygodnie krócej.

Gdy roślinki będą miały 2,5-5 cm wysokości wnieś pojemniki do cieplejszego pomieszczenia o temp. 10 st. C i odwiń z gazet. Nie wystawiaj ich jednak na otwarte słońce. Trzymaj je w takich warunkach aż osiągną 10-15 cm wysokości (ok. 2 tygodni).

Następnie przenieś je w bardziej nasłonecznione miejsce i pozostaw do momentu pojawienia się pąków kwiatowych. Ziemię zwilżaj lekko co jakiś czas.

Gdy pojawią się kwiaty, możesz je postawić na parapecie. Kwitnienie przedłużysz chroniąc rośliny przed bezpośrednim światłem słonecznym i przenosząc je na noc do chłodniejszego pomieszczenia.

Czytaj także

Narzędzia przedsiębiorcy

reklama

POLECANE

Ostatnio na forum

Eksperci portalu infor.pl

EESTI CONSULTING OÜ

Consulting, doradztwo prawno-podatkowe

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »