| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP

Palmy

Gatunków palm jest bardzo wiele – ponad 3400. Jednak polski rynek kwiaciarski nie oferuje aż tak szerokiego wyboru. Ze sprzedaży wyeliminowano palmy o dużym wzroście oraz te wolno rosnące. Dodatkowo, jeśli chcemy ograniczyć wzrost palmy powinniśmy posadzić kilka sadzonek do jednej doniczki – wtedy rośliny konkurują ze sobą o składniki mineralne i rosną znacznie wolniej.

Jak już wspominałam, rodzajów palm jest bardzo dużo. Odróżnienie ich od siebie wymaga sporego doświadczenia. Najczęściej jednak w warunkach domowych dominuje kencja (Howea forsteriana). Palma ta pochodzi z dżungli, gdzie rośnie w cieniu innych, o wiele większych, drzew. Charakteryzują ją wachlarzowate liście, osadzone na cieniutkich łodygach.

Stanowisko

Jasne – bez bezpośredniego oddziaływania promieni słonecznych.

Podlewanie

Ten rodzaj palmy podlewamy umiarkowanie. Wymaga ona jednak podwyższonej wilgotności powietrza – możemy ustawić donicę z rośliną w naczyniu ze żwirem w którym ciągle zalega woda.

Zobacz także :Agawa amerykańska (Agave americana)

Przesadzanie

Przesadza się w miarę potrzeb na początku marca.

Nawożenie

Od wiosny do końca lata.

Rozmnażanie

Ten rodzaj palmy rozmnaża się tylko z nasion. Należy je umieścić w ziemi pasteryzowanej, próchniczej. Nasiona kiełkują dopiero po kilku miesiącach.

Specyfika

Ten rodzaj palmy powinien rosnąć po kilka okazów w jednej doniczce. Zagęści to liście i stworzy piękną kompozycję roślinną

Innym gatunkiem palm jest Chamaerops humilis, zwany także karłatką europejską. Nazwa pochodzi od miejsca, gdzie roślina naturalnie występuje – Europy, a dokładniej Hiszpanii. Jest to jedyny rodzaj palm, który pochodzi z Europy. Roślinę charakteryzują niewielkie rozmiary – nawet w naturalnym środowisku nie przekracza 1 metra wysokości.

Stanowisko

Ten rodzaj palmy idealnie nadaje się na stanowisko jasne.

Podlewanie

Wymaga umiarkowanego podlewania. Roślinę należy zraszać chłodną wodą.

Przesadzanie

Przesadzamy w miarę potrzeb.

Specyfika

Ten rodzaj palmy wymaga odpoczynku zimą – temperatura nie może przekraczać 10 stopni. Dodatkowo należy pamiętać, że źle czuje się w towarzystwie ogrzewania centralnego.

Zobacz także : Szkodniki dręczące rośliny doniczkowe

Czytaj także

Narzędzia przedsiębiorcy

reklama

POLECANE

Ostatnio na forum

Eksperci portalu infor.pl

Krzysztof Kleszcz

Główny księgowy, posiadający Certyfikat Ministra Finansów nr 68172/2014.

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »