| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Dom > Ogród i kwiaty > Kwiaty doniczkowe > Kroton (Trójskrzyn pstry)

Kroton (Trójskrzyn pstry)

Jest to wspaniała roślina o niezwykle ozdobnych liściach – mogą być one wąskie, spiralne, szerokie, eliptyczne, na obrzeżach gładkie i owalne, często kształtnie wcinane. Ale przede wszystkim zachwycają nas ich kolory – jedna roślina ma liście często w kilku barwach – zieleni, czerwieni, różu, żółci lub brązu. Dodatkowo liście mogą być nakrapiane, marmurkowate, plamiste lub smugowane. Jednym słowem bogactwo kolorów w jednej roślinie!

Kroton został przywieziony z Polinezji i od tamtej pory był licznie krzyżowany z innymi roślinami w celu uzyskania możliwie jak najodporniejszych okazów. Jest to znaczną wadą gatunku – nigdy nie wiemy, jak zachowa się kupiony przez nas okaz – czy przejmie większą część cech gatunków tropikalnych, czy też będzie bardziej odporny w naszych, umiarkowanych klimatycznie, warunkach. Stąd też pochodzi nazwa rośliny – kroton, jako wynik wieloletnich krzyżówek.

Zobacz także: Domowa oranżeria, czyli jak zaprojektować cichy zakątek?

Stanowisko

Miejsce, w jakim roślina powinna rosnąć powinno być nieco cieniste – bez bezpośredniego dostępu promieni słonecznych. Temperatura powietrza optymalna dla krotona to 16-18 stopni zarówno latem, jak i zimą.

Podlewanie

W sezonie wegetacyjnym roślina powinna być podlewana bardzo intensywnie letnią, odstaną wodą, zaś od jesieni można ograniczyć podlewanie. Od marca do sierpnia (czyli w okresie wegetacyjnym) należy także bardzo intensywnie zraszać roślinę letnią wodą. Bardzo ważne jest, aby nasza mała krzyżówka miała zapewnioną wysoką wilgotność powietrza. Należy zatem ustawić ją w naczyniu ze żwirem, gdzie stale zalega woda lub stosować inne nawilżacze powietrza (np. można ustawić ją w otoczeniu innych roślin).

Zobacz także: Jak uprawiać w domu żywe kamienie?

Nawożenie

Jeśli roślina nie zrzuca liści i zaczyna wypuszczać nowe pędy należy nawozić ją co tydzień. Nawozimy roślinę w czasie od marca do sierpnia najlepiej płynnymi nawozami.

Ochrona roślin

Szkodniki, na których działanie narażone są te piękne rośliny to najczęściej czerwce i przędziorki. Przyczyną ich ataku na krotony jest zbyt suche powietrze, zwłaszcza w okresie zimowym. Należy zastosować wtedy preparaty doglebowe – np. Anthio lub Vitagro B. Pamiętajmy także, aby usnąć przyczynę wystąpienia szkodników. Zwróćmy także uwagę na ilość światła, jakie zapewniamy naszej roślinie – jego niedobór może sprawić, że liście krotona wyblakną lub staną się czysto zielone.

Zobacz także: Łosie rogi (płaskla łosioroga)

Rozmnażanie

Krotony możemy rozmnażać wegetatywnie. Odcinamy fragment pędu przynajmniej z dwoma liśćmi, odkładamy do czasu zaschnięcia trującego, mlecznego soku, a następnie zeskrobujemy zaschnięty sok. Po usunięciu resztek zaschniętego płynu końcówkę pędu zabezpieczamy ukorzeniaczem lub węglem drzewnym i wtykamy w mieszaninę torfu z piaskiem. Oczywiście taką sadzonkę należy przykryć folią. Powinna ukorzenić się po upływie kilku tygodni.

Zobacz także : Kiedy przesadzać kwiaty doniczkowe?

Specyfika

Krotony należy hodować w stałej temperaturze. Zbyt niska spowoduje uszkodzenie i opadnięcie liści, zbyt wysoka natomiast nie pozwoli przejść roślinie w czas spoczynku. Roślina zamiast odpoczywać będzie nadal wytwarzać liście, lecz będą one znacznie słabiej zabarwione, o wiele mniejsze i słabsze. W dobrych warunkach i przy odpowiednim nawożeniu kroton może zakwitnąć późną zimą lub wczesną wiosną, lecz będą to mało efektowne kwiaty.

Zobacz także : Pielęgnacja roślin podczas urlopu

Czytaj także

Narzędzia przedsiębiorcy

reklama

POLECANE

Ostatnio na forum

Eksperci portalu infor.pl

ODO 24

ODO 24 – to firma, która od 2012 roku oferuje kompleksowe rozwiązania w zakresie ochrony danych osobowych i bezpieczeństwa informacji. Stawia na merytorykę, praktyczne rozwiązania oraz trwałe relacje z klientami budowane w oparciu o partnerstwo, uczciwość i zaufanie. Swoim klientom pomaga chronić dane, minimalizując ryzyko związane z kontrolą, wyciekiem lub ich utratą.

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »