reklama
| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Dom > Ogród i kwiaty > Kwiaty doniczkowe > Kroton (Trójskrzyn pstry)

Kroton (Trójskrzyn pstry)

Jest to wspaniała roślina o niezwykle ozdobnych liściach – mogą być one wąskie, spiralne, szerokie, eliptyczne, na obrzeżach gładkie i owalne, często kształtnie wcinane. Ale przede wszystkim zachwycają nas ich kolory – jedna roślina ma liście często w kilku barwach – zieleni, czerwieni, różu, żółci lub brązu. Dodatkowo liście mogą być nakrapiane, marmurkowate, plamiste lub smugowane. Jednym słowem bogactwo kolorów w jednej roślinie!

Kroton został przywieziony z Polinezji i od tamtej pory był licznie krzyżowany z innymi roślinami w celu uzyskania możliwie jak najodporniejszych okazów. Jest to znaczną wadą gatunku – nigdy nie wiemy, jak zachowa się kupiony przez nas okaz – czy przejmie większą część cech gatunków tropikalnych, czy też będzie bardziej odporny w naszych, umiarkowanych klimatycznie, warunkach. Stąd też pochodzi nazwa rośliny – kroton, jako wynik wieloletnich krzyżówek.

Zobacz także: Domowa oranżeria, czyli jak zaprojektować cichy zakątek?

Stanowisko

Miejsce, w jakim roślina powinna rosnąć powinno być nieco cieniste – bez bezpośredniego dostępu promieni słonecznych. Temperatura powietrza optymalna dla krotona to 16-18 stopni zarówno latem, jak i zimą.

Podlewanie

W sezonie wegetacyjnym roślina powinna być podlewana bardzo intensywnie letnią, odstaną wodą, zaś od jesieni można ograniczyć podlewanie. Od marca do sierpnia (czyli w okresie wegetacyjnym) należy także bardzo intensywnie zraszać roślinę letnią wodą. Bardzo ważne jest, aby nasza mała krzyżówka miała zapewnioną wysoką wilgotność powietrza. Należy zatem ustawić ją w naczyniu ze żwirem, gdzie stale zalega woda lub stosować inne nawilżacze powietrza (np. można ustawić ją w otoczeniu innych roślin).

Zobacz także: Jak uprawiać w domu żywe kamienie?

Nawożenie

Jeśli roślina nie zrzuca liści i zaczyna wypuszczać nowe pędy należy nawozić ją co tydzień. Nawozimy roślinę w czasie od marca do sierpnia najlepiej płynnymi nawozami.

Ochrona roślin

Szkodniki, na których działanie narażone są te piękne rośliny to najczęściej czerwce i przędziorki. Przyczyną ich ataku na krotony jest zbyt suche powietrze, zwłaszcza w okresie zimowym. Należy zastosować wtedy preparaty doglebowe – np. Anthio lub Vitagro B. Pamiętajmy także, aby usnąć przyczynę wystąpienia szkodników. Zwróćmy także uwagę na ilość światła, jakie zapewniamy naszej roślinie – jego niedobór może sprawić, że liście krotona wyblakną lub staną się czysto zielone.

Zobacz także: Łosie rogi (płaskla łosioroga)

Rozmnażanie

Krotony możemy rozmnażać wegetatywnie. Odcinamy fragment pędu przynajmniej z dwoma liśćmi, odkładamy do czasu zaschnięcia trującego, mlecznego soku, a następnie zeskrobujemy zaschnięty sok. Po usunięciu resztek zaschniętego płynu końcówkę pędu zabezpieczamy ukorzeniaczem lub węglem drzewnym i wtykamy w mieszaninę torfu z piaskiem. Oczywiście taką sadzonkę należy przykryć folią. Powinna ukorzenić się po upływie kilku tygodni.

Zobacz także : Kiedy przesadzać kwiaty doniczkowe?

Specyfika

Krotony należy hodować w stałej temperaturze. Zbyt niska spowoduje uszkodzenie i opadnięcie liści, zbyt wysoka natomiast nie pozwoli przejść roślinie w czas spoczynku. Roślina zamiast odpoczywać będzie nadal wytwarzać liście, lecz będą one znacznie słabiej zabarwione, o wiele mniejsze i słabsze. W dobrych warunkach i przy odpowiednim nawożeniu kroton może zakwitnąć późną zimą lub wczesną wiosną, lecz będą to mało efektowne kwiaty.

Zobacz także : Pielęgnacja roślin podczas urlopu

reklama

Czytaj także

Data publikacji:

Autor:

Źródło:

INFOR

Zdjęcia

Kroton (Trójskrzyn pstry)
Kroton (Trójskrzyn pstry)

Zatrudnianie i zwalnianie pracowników. Obowiązki pracodawców51.75 zł
reklama

Narzędzia przedsiębiorcy

reklama
reklama
reklama

POLECANE

reklama

Ostatnio na forum

reklama
reklama

Eksperci portalu infor.pl

EY

Firma EY jest światowym liderem rynku usług profesjonalnych obejmujących usługi audytorskie, doradztwo podatkowe, doradztwo biznesowe i doradztwo transakcyjne.

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
reklama
reklama
reklama