| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Dom > Ogród i kwiaty > Kwiaty doniczkowe > Jaśmin (Jasminum sambac)

Jaśmin (Jasminum sambac)

Najbardziej znanymi spośród hodowli doniczkowych są właśnie jaśminy sambac. Są to zielone pnącza o bardzo silnie pozwijanych pędach dorastających nawet do 5 metrów (przeważnie osiągają 3 metry długości). W lecie jaśminy zakwitają – ich kwiaty są białe i charakteryzują się przyjemnym zapachem. Zebrane są po kilkanaście sztuk w efektowne kwiatostany.

Stanowisko

Roślina wymaga przetrzymywania w miejscu dobrze oświetlonym lecz bez bezpośredniej ingerencji promieni słonecznych. Latem można je wynieść na zewnątrz, lecz należy je ustawić z dala od miejsc wietrznych. Optymalna temperatura w lecie wynosi od 18 do 20 stopni, zaś w zimie od 12 do 14.

Zobacz także: Jaśmin czy jaśminowiec?

Podlewanie

W okresie wegetacji jaśmin należy podlewać bardzo obficie, jednak bez zastoju wody. Zimą podlewanie można ograniczyć. Używana przez nas woda powinna być chłodna i odstana. Można także dodatkowo zraszać roślinę chłodną wodą, ale tylko podczas okresu wegetacji.

Nawożenie

Jaśmin nawozimy raz na 10 dni nawozem płynnym, bez wapnia. Zabieg ten wykonujemy od wczesnej wiosny do jesieni. Pamiętajmy także, że rośliny świeżo przesadzone zaczynamy nawozić dopiero po 6 tygodniach od przesadzenia.

Przesadzanie

Przed rozpoczęciem nowego sezonu (wczesną wiosną) należy przesadzić roślinę do świeżej, żyznej i luźnej gleby. Jaśminowi służy gleba inspektowa zmieszana z torfem lub mieszaniny chudej gliny, kompostu z liści bukowych, ziemi inspektowej i piasku.

Ochrona roślin

Gdy stanowisko, na którym stoi jaśmin jest zbyt jasne, może zostać on zaatakowany przez mszyce.

Rozmnażanie

Jaśmin rozmnażamy poprzez sadzonkowanie zielonych lub półzdrewniałych pędów pobranych wiosną lub jesienią. Pędy te umieszczamy w wilgotnym podłożu z domieszką piasku i dla zachowania wysokiej wilgotności powietrza okryć folią. Jaśmin możemy także rozmnażać przez sadzonkowanie odjętych, częściowo ukorzenionych pędów odroślowych.

Zobacz także: Jak rozmnaża się rośliny doniczkowe

Specyfika

Warto także pamiętać, by wstawiać podpory większym okazom – tak aby miały po czym piąć się w górę. Niezbędnym zabiegiem w hodowli jaśminu jest przycinanie pędów – możemy je skrócić nawet do połowy, zaraz po okresie kwitnienia. Zapewni to obfitsze kwitnienie w kolejnym sezonie oraz rozkrzewianie się rośliny.

Zobacz także: Źródła infekcji roślin

Czytaj także

Narzędzia przedsiębiorcy

reklama

POLECANE

Ostatnio na forum

Eksperci portalu infor.pl

Andersen Tax & Legal

Andersen Tax & Legal w Polsce tworzy zespół doświadczonych ekspertów oferujących kompleksową obsługę prawną, najwyższej klasy doradztwo podatkowe, doradztwo w zakresie cen transferowych i outsourcing księgowy.

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »