| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Dom > Finanse > Finanse domowe > Słownik kredytobiorcy > Kredyt hipoteczny z ratą balonową

Kredyt hipoteczny z ratą balonową

Rata balonowa jest możliwością spłaty jednej, dużej części kredytu po zakończeniu okresu kredytowania. Pozwala na osiągnięcie wyższej zdolności kredytowej. Wielu tego typu kredytów pomaga w obniżeniu miesięcznych kosztów nadwyrężających domowy budżet.

Czym charakteryzuje się rata balonowa?

Rata balonowa kredytu hipotecznego, to rozwiązanie dla tych, którzy nie chcą płacić wysokich comiesięcznych opłat kredytowych. To także opcja dla kredytobiorców, którzy optymistycznie patrzą w przyszłość. Kredyt z ratą balonową jest od lat stosowany na polskim rynku kredytowym. Najczęściej zaciągają go osoby noszące się z zamiarem kupna nowego samochodu. Od pewnego czasu istnieje także w ofercie kilku banków, których domeną są kredyty hipoteczne. Decydując się na tego typu rozwiązanie, kredytobiorca w całym okresie spłaty zadłużenia oddaje do banku kwotę niższą niż w przypadku zaciągnięcia zwykłego kredytu hipotecznego na taką samą wysokość. W zależności od oferty, klient spłaca samą część odsetkową lub kapitałową raty. Pełna suma zadłużenia spłacana jest już po skończonym okresie kredytowania w jednej dużej części. W praktyce oznacza to, że spłacamy jedynie część kredytu, podczas gdy spłata końcowej raty przesunięta jest na sam koniec okresu rozliczenia z bankiem. Zaciągając taki kredyt musimy być jednak przygotowani na spłatę ostatniej, największej części. To rozwiązanie dla ludzi z oszczędnościami. Istnieje możliwość rozłożenia spłaty ostatniej części na raty w czasie nie dłuższym niż kilka lat.

Zobacz także: Na czym polega ubezpieczenie kredytu?

Dobry sposób na zwiększenie zdolności kredytowej

Kredyt z ratą balonową jest często ostatnią deską ratunku dla osób z niską zdolnością kredytową. Przy składaniu wniosku kredytowego, klient deklaruje się jaką sumę jest w stanie zapłacić w ostatniej części po skończonym okresie kredytowania. Zazwyczaj rata balonowa nie może być wyższa niż 20% kwoty całego zadłużenia. W takim przypadku odlicza się ratę balonową od kredytu i oblicza się zdolność kredytową przy pozostałych 80% kwoty.

Zobacz także: Jak możemy pomnożyć pieniądze?

Czytaj także

Narzędzia przedsiębiorcy

reklama

POLECANE

Ostatnio na forum

Eksperci portalu infor.pl

dr Katarzyna Kalata

Doktor nauk prawnych specjalizujący się w ubezpieczeniach społecznych i prawie pracy

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »