REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.
Porada Infor.pl

OFE – Otwarte Fundusze Emerytalne

Iwona Szadkowska
senior, rodzina, babcia, miłość, relacje, dziadek, rodzice/fot. Fotolia
senior, rodzina, babcia, miłość, relacje, dziadek, rodzice/fot. Fotolia

REKLAMA

REKLAMA

Otwarte Fundusze Emerytalne to II filar systemu emerytalnego – obowiązkowy dla osób urodzonych po 1969 roku. Czym jest OFE? Jakie mamy korzyści z II filaru?

REKLAMA

Otwarte Fundusze Emerytalne dają możliwość pomnażania funduszy emerytalnych. Na czym polega inwestowanie środków z OFE? Jakie korzyści płyną z Otwartych Funduszy Emerytalnych i kto tak naprawdę nimi zarządza? W tym artykule możecie dowiedzieć się wszystkiego o OFE.

Obowiązkowy II filar

ZUS każdego miesiąca przekazuje na rzecz OFE część naszych zarobków brutto – do końca 2010 było to 7,3% - 12,2% składek pozostaje w ZUS. Nie można przelewać do II filaru funduszy indywidualnie. Istotne jest również to, że osoby urodzone po 1969 roku muszą wybrać dowolny Otwarty Fundusz Emerytalny. Jeżeli tego nie zrobią, to ZUS wylosuje dla nich OFE. Losowanie takie odbywa się dwa razy w roku.

Jakie mamy korzyści z OFE?

W przeciwieństwie do składek w ZUS, OFE może inwestować zgromadzone fundusze i je pomnażać. Regularnie również otrzymujemy informacje o stanie naszego konta i o zebranych w ramach OFE pieniądzach.

Trzeba także wspomnieć, że fundusze z OFE podlegają dziedziczeniu lub nabyciu przez osobę wskazaną przez członka OFE w razie śmierci. Ponadto, nie podlegamy pod wybrany fundusz do końca życia. Po dwóch latach od przystąpienia do wybranego OFE, możemy bezpłatnie przenieść się do innego.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Kiedy możemy skorzystać z środków z OFE?

Środki z OFE przysługują nam w chwili, gdy osiągniemy wiek emerytalny – 65 lat w przypadku mężczyzn, 60 lat w przypadku kobiet. Nie nastąpi to jednak w ten sposób, że w chwili przejścia na emeryturę otrzymamy całą kwotę zebraną w ramach OFE. Możemy jednak zdecydować, jak środki będą nam wypłacane. Do wyboru mamy emeryturę indywidualną wypłacaną aż do śmierci lub emeryturę z tzw. gwarantowanym okresem wypłacenia (np. do momentu osiągnięcia 77 lat), która w przypadku wcześniejszej śmierci członka OFE zostanie wypłacona wskazanej osobie do końca zdeklarowanego okresu.

Kto zarządza środkami z OFE?

OFE zarządzają Powszechne Towarzystwa Emerytalne (PTE), działające w formie spółek. Obie instytucje podlegają kontroli Komisji Nadzoru Finansowego.

Inwestycje OFE polegają na zakupie obligacji gwarantowanych przez państwo, obrocie akcjami notowanymi na Giełdzie Papierów Wartościowych oraz lokatami bankowymi i funduszami inwestycyjnymi.

Opłaty pobierane przez OFE

OFE może pobierać różnego rodzaju opłaty. Są to: opłata od składki (opłata dystrybucyjna), opłata za zarządzanie aktywami oraz opłata z tytułu dokonania wypłaty transferowej (pobierana w wyniku decyzji członka OFE o przeniesieniu środków do innego funduszu tylko wtedy, gdy staż członkowski jest niższy niż 24 miesiące).

Zobacz także: Wysokość emerytury, w jaki sposób jest obliczana?

Zobacz także: Czy częste chodzenie na zwolnienia ma wpływ na wysokość emerytury?

Zobacz także: „Emerytura obywatelska” – świadczenie przyznawane w wieku emerytalnym

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: Własne

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code
Nieruchomości
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Opłaty za odpady komunalne - MKiŚ pisze nowe przepisy. Upowszechnienie metody „od osoby” i zasady „zanieczyszczający płaci”

Ministerstwo Klimatu i Środowiska pracuje nad zmianami w przepisach dotyczących naliczania opłat za odpady komunalne - napisała w piśmie do Rzecznika Praw Obywatelskich, wiceminister klimatu Anita Sowińska.

Mieszkaniowa inflacja z ostatnich dwóch lat. Ile wynosi?

Skutki rosnącej inflacji Polacy odczuwali już dwa lata temu. Koszyk podstawowych zakupów mocno podrożał. A jak w tym czasie zmieniły się koszty utrzymania domów i mieszkań? Sprawdzamy. 

Mieszkanie na start 2024 - kto może skorzystać? Od kiedy? Jakie dopłaty, warunki i limity?

Mieszkanie na start ma wejść w życie już jesienią 2024 roku. Jego czas trwania przewidziany jest do końca 2027 roku, a kredyt z niższym oprocentowaniem musi zostać udzielony na co najmniej 15 lat. O czym jeszcze warto wiedzieć? Zebraliśmy najważniejsze informacje w pigułce.

Nowe regulacje metody pomiaru hałasu emitowanego przez urządzenia używane na zewnątrz pomieszczeń

Zmienią się metody pomiaru hałasu emitowanego przez urządzenia używane na zewnątrz pomieszczeń. Od kiedy nowe regulacje? 

REKLAMA

Płatne parkowanie w Warszawie również w weekendy?

Prezydent Warszawy zarekomenduje nowej radzie miasta wprowadzenie opłat za parkowanie w weekendy.

Korzyści z usankcjonowania działalności REIT-ów

Jakie są korzyści z wprowadzenia REIT-ów do polskiego porządku prawnego? 

Sytuacja na rynku kredytowym w drugim kwartale 2024 r. - co zapowiadają banki?

Jaka jest sytuacja na rynku kredytowym? Jakie są oczekiwania banków? Czy kryteria przyznania kredytu zostaną zaostrzone? 

Wakacje kredytowe wydłużone na 2024 rok. Prezydent podpisał ustawę

Prezydent Andrzej Duda podpisał ustawę o zmianie ustawy o wsparciu kredytobiorców, którzy zaciągnęli kredyt mieszkaniowy i znajdują się w trudnej sytuacji finansowej oraz ustawy o finansowaniu społecznościowym dla przedsięwzięć gospodarczych i pomocy kredytobiorcom. Obowiązywanie mechanizmu wakacji kredytowych zostało przedłużone na rok 2024.

REKLAMA

Czy jest jeszcze szansa na zakup małego mieszkania od dewelopera?

Obecnie najbardziej poszukiwane są mieszkania jedno- i dwupokojowe. Ile mieszkań do 45 mkw. można znaleźć w ofercie deweloperów? Czy jest szansa na zakup takiej nieruchomości po Bezpiecznym Kredycie 2 proc.?

Gdzie złożyć wniosek o wakacje kredytowe 2024?

Wakacje kredytowe 2024 - gdzie złożyć wniosek o zawieszenie rat kredytu hipotecznego? Gdzie można pobrać wzór wniosku o wakacje kredytowe?

REKLAMA