reklama
| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Dom > Finanse > Finanse domowe > OFE – Otwarte Fundusze Emerytalne

OFE – Otwarte Fundusze Emerytalne

Otwarte Fundusze Emerytalne to II filar systemu emerytalnego – obowiązkowy dla osób urodzonych po 1969 roku. Czym jest OFE? Jakie mamy korzyści z II filaru?

Otwarte Fundusze Emerytalne dają możliwość pomnażania funduszy emerytalnych. Na czym polega inwestowanie środków z OFE? Jakie korzyści płyną z Otwartych Funduszy Emerytalnych i kto tak naprawdę nimi zarządza? W tym artykule możecie dowiedzieć się wszystkiego o OFE.

Obowiązkowy II filar

ZUS każdego miesiąca przekazuje na rzecz OFE część naszych zarobków brutto – do końca 2010 było to 7,3% - 12,2% składek pozostaje w ZUS. Nie można przelewać do II filaru funduszy indywidualnie. Istotne jest również to, że osoby urodzone po 1969 roku muszą wybrać dowolny Otwarty Fundusz Emerytalny. Jeżeli tego nie zrobią, to ZUS wylosuje dla nich OFE. Losowanie takie odbywa się dwa razy w roku.

Jakie mamy korzyści z OFE?

W przeciwieństwie do składek w ZUS, OFE może inwestować zgromadzone fundusze i je pomnażać. Regularnie również otrzymujemy informacje o stanie naszego konta i o zebranych w ramach OFE pieniądzach.

Trzeba także wspomnieć, że fundusze z OFE podlegają dziedziczeniu lub nabyciu przez osobę wskazaną przez członka OFE w razie śmierci. Ponadto, nie podlegamy pod wybrany fundusz do końca życia. Po dwóch latach od przystąpienia do wybranego OFE, możemy bezpłatnie przenieść się do innego.

Kiedy możemy skorzystać z środków z OFE?

Środki z OFE przysługują nam w chwili, gdy osiągniemy wiek emerytalny – 65 lat w przypadku mężczyzn, 60 lat w przypadku kobiet. Nie nastąpi to jednak w ten sposób, że w chwili przejścia na emeryturę otrzymamy całą kwotę zebraną w ramach OFE. Możemy jednak zdecydować, jak środki będą nam wypłacane. Do wyboru mamy emeryturę indywidualną wypłacaną aż do śmierci lub emeryturę z tzw. gwarantowanym okresem wypłacenia (np. do momentu osiągnięcia 77 lat), która w przypadku wcześniejszej śmierci członka OFE zostanie wypłacona wskazanej osobie do końca zdeklarowanego okresu.

Kto zarządza środkami z OFE?

OFE zarządzają Powszechne Towarzystwa Emerytalne (PTE), działające w formie spółek. Obie instytucje podlegają kontroli Komisji Nadzoru Finansowego.

Inwestycje OFE polegają na zakupie obligacji gwarantowanych przez państwo, obrocie akcjami notowanymi na Giełdzie Papierów Wartościowych oraz lokatami bankowymi i funduszami inwestycyjnymi.

Opłaty pobierane przez OFE

OFE może pobierać różnego rodzaju opłaty. Są to: opłata od składki (opłata dystrybucyjna), opłata za zarządzanie aktywami oraz opłata z tytułu dokonania wypłaty transferowej (pobierana w wyniku decyzji członka OFE o przeniesieniu środków do innego funduszu tylko wtedy, gdy staż członkowski jest niższy niż 24 miesiące).

Zobacz także: Wysokość emerytury, w jaki sposób jest obliczana?

Zobacz także: Czy częste chodzenie na zwolnienia ma wpływ na wysokość emerytury?

Zobacz także: „Emerytura obywatelska” – świadczenie przyznawane w wieku emerytalnym

reklama

Przydatne formularze online

Czytaj także

Data publikacji:

Autor:

Źródło:

Własne

Zdjęcia

senior, rodzina, babcia, miłość, relacje, dziadek, rodzice/fot. Fotolia
senior, rodzina, babcia, miłość, relacje, dziadek, rodzice/fot. Fotolia

Zatrudnianie i zwalnianie pracowników. Obowiązki pracodawców51.75 zł
reklama

Narzędzia przedsiębiorcy

reklama
reklama
reklama

POLECANE

reklama

Ostatnio na forum

reklama
reklama

Eksperci portalu infor.pl

Andrzej Rodzewicz

firma MECHATRONIK

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
reklama
reklama
reklama