reklama
| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Dom > Finanse > Finanse domowe > Przelewy natychmiastowe – banki, zasięg i cena

Przelewy natychmiastowe – banki, zasięg i cena

Przelewy natychmiastowe są coraz bardziej popularne i coraz więcej banków daje możliwość ich wykonania. Jeszcze w tym roku trzech na czterech klientów banków będzie mogło liczyć na przelew natychmiastowy, wykonany w ciągu kilku minut.

Przelewy natychmiastowe wciąż są na etapie raczkowania, jednak upowszechnianie tego rozwiązania nabiera tempa. Przedsięwzięciu dobrze wróży konkurencja, bo do wyścigu na wprowadzenie takiej usługi przystąpiły instytucja stworzona przez największe polskie banki – Krajowa Izba Rozliczeniowa oraz sopocka spółka Blue Media.

Nowy cel KIR i Blue Media, to przelewy przechodzące z banku do banku w kilkanaście sekund przez 24 godziny na dobę, siedem dni w tygodniu. W całkowitym oderwaniu od tradycyjnych sesji ELIXIR Krajowej Izby Rozliczeniowej, które odbywają się trzy razy dziennie w dni robocze.

Zobacz także: Konto osobiste – które banki dają zarobić? Ranking

W których bankach można wykonywać natychmiastowe przelewy bankowe?

Obecnie poprzez Krajową Izbę Rozliczeniową przelewy natychmiastowe mogą na razie wykonywać klienci sześciu banków: Aliora, BRE Banku, BZ WBK, ING BSK, Meritum, Millennium (chociaż nie w każdym banku w pełnym zakresie). Izba podpisała już jednak umowy z 15 następnymi i rozmawia z kolejnymi.

W grupie 21 banków, które zdecydowały się na współpracę, siedem to banki z pierwszej dziesiątcepodkreśla Tomasz Jończyk, dyrektor Departamentu Rozliczeń Krajowej Izby Rozliczeniowej.

KIR zakłada, że poprzez jego system dostęp do natychmiastowych przelewów jeszcze w tym roku będzie miało 75 proc. klientów banków. Kluczem do sukcesu Express ELIXIR-u, czyli natychmiastowych przelewów KIR jest włączenie do systemu jak największej liczby instytucji. Bowiem warunkiem skorzystania z usługi jest jej dostępność zarówno w banku klienta jak i w banku odbiorcy.

Zobacz także:  Elixir – sesje bankowe i godziny przelewów

BlueCash – natychmiastowe przelewy

Druga firma Blue Media do tej pory w ramach usług rozliczeniowych podpisała umowy z czterema bankami, są to: Alior Sync, mBank, MultiBank i Podkarpacki Bank Spółdzielczy z siedzibą w Sanoku. Do końca roku spółka planuje pozyskać na natychmiastowe przelewy – BlueCash – ponad 10 banków. Rozwiązanie Blue Media, w przeciwieństwie do KIR, nie ogranicza możliwości dokonywania szybkich przelewów tylko do banków, które podpisały umowę. Z banków, które zdecydowały się na usługę, Blue Media może przekazywać natychmiast pieniądze do ponad 30 banków, w których ma konta. Tam gdzie nie jest to możliwe poprzez system rozliczeniowy BlueCash, odwołuje się do działającego już od lat rozwiązania i przekazywania przelewu nadawcy na konto odbiorcy z własnego rachunku, który ma założony w banku, do którego trafił przekaz.

Wraz z upowszechnianiem umów z bankami na przelewy natychmiastowe poprzez system rozliczeniowy BlueCash, rola rachunków spółki, jako pośrednika w przekazywaniu pieniędzy będzie malećmówi Tomasz Bobrowski, rzecznik Blue Media.

reklama

Przydatne formularze online

Czytaj także

Data publikacji:

Autor:

Źródło:

Własne

Zdjęcia


Czas pracy 2020. Planowanie, rozliczanie i ewidencja59.00 zł
reklama

Narzędzia przedsiębiorcy

reklama
reklama
reklama

POLECANE

reklama

Ostatnio na forum

reklama
reklama

Eksperci portalu infor.pl

Adwokat Anna Kośmider

Kancelaria Adwokacka

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
reklama
reklama
reklama