reklama
| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Dom > Finanse > Finanse domowe > InfoMonitor, Krajowy Rejestr Długów oraz Rejestr Dłużników – trzy rejestry do których może trafić każdy Polak

InfoMonitor, Krajowy Rejestr Długów oraz Rejestr Dłużników – trzy rejestry do których może trafić każdy Polak

BIG InfoMonitor S.A., Krajowy Rejestr Długów BIG S.A. oraz Rejestr Dłużników ERIF BIG S.A. to trzy prywatne przedsiębiorstwa, które gromadzą i udostępniają informacje na temat negatywnych dłużników oraz solidnych płatników.

BIG, czyli Biuro Informacji Gospodarczej, to miejsce, w którym możemy sprawdzić przyszłych lub obecnych klientów, kontrahentów, dostawców, partnerów biznesowych pod względem ich wiarygodności płatniczej. Firmy oraz osoby prywatne mogą tam wpisywać swoich uporczywych dłużników, ale nie tylko. Firmy mogą także nagradzać swoich najlepszych i rzetelnych klientów, umieszczając w BIG ich dane pozytywne. Warto wiedzieć, że obecnie na polskim rynku działają trzy biura informacji gospodarczej: BIG InfoMonitor S.A., Krajowy Rejestr Długów BIG S.A. oraz Rejestr Dłużników ERIF BIG S.A. Są to prywatne przedsiębiorstwa, których celem jest gromadzenie i udostępnianie zarówno informacji negatywnych o dłużnikach, jak i pozytywnych o solidnych płatnikach.

Zobacz także: Jakich pożyczek Polacy zaciągają najwięcej?

BIG-i to prywatne firmy, ale działające na podstawie dedykowanej im ustawy

Nazwa i strona internetowa

Właściciele i ilość posiadanych akcji BIG

Siedziba BIG

 Krajowy Rejestr Długów BIG S.A.

www.krd.pl

Małgorzata   Kaczmarski – osoba fizyczna

(100%   akcji)

Wrocław

 ejestr Dłużników ERIF BIG S.A.

www.erif.pl

KRUK   S.A. (100% akcji) – największa polska firma zarządzająca wierzytelnościami

Warszawa

 BIG InfoMonitor   S.A.

www.infomonitor.pl

BIK   S.A., Związek Banków Polskich *

Warszawa

*BIG Infomonitor nie ujawnia w KRS ilości akcji posiadanych przez poszczególnych akcjonariuszy (dane z KRS – stan na 10.10.2012)

Zakres działalności wszystkich BIG-ów reguluje ustawa z dnia 9 kwietnia 2010 r. o udostępnianiu informacji gospodarczych i wymianie danych gospodarczych.

Biura informacji gospodarczej posiadają własne bazy danych i systemy wymiany informacji, z których korzystają wierzyciele (czyli podmioty, którym ktoś jest winien pieniądze), tacy jak: duże przedsiębiorstwa, średnie i małe firmy, banki i inne instytucje finansowe, jednostki samorządu terytorialnego. Z BIG-ów może korzystać także każdy z nas czyli również osoby prywatne. Bazy te mogą zawierać zarówno informacje negatywne o długach, jak i informacje pozytywne, potwierdzające terminową spłatę zobowiązań. Coraz więcej danych pozytywnych można znaleźć np. w systemie Rejestru Dłużników ERIF.

Zobacz także:  Kredyt gotówkowy – na co zwracać uwagę podczas jego zaciągania?

Koto może się znaleźć w rejestrze?

Do biura informacji gospodarczej można wpisać dłużnika-przedsiębiorcę (czyli firmę), gdy wartość zadłużenia jest większa niż 500 zł, natomiast, gdy z zapłatą spóźnia się konsument  – wystarczy już zaległość w wysokości 200 złotych. Od terminu płatności powinno upłynąć co najmniej 60 dni.  Na miesiąc przed planowanym wpisem dłużnika do rejestru należy go ostrzec o takiej możliwości. Jeśli mimo tego dług nie zostanie uregulowany, wpis do rejestru będzie możliwy i zgodny z prawem. Aby ostrzec o zamiarze umieszczenia dłużnika w BIG wystarczy taką informację wysłać listem poleconym lub doręczyć mu do rąk własnych. Pismo takie powinno zawierać wezwanie do zapłaty wraz z zawiadomieniem o zamiarze dopisania nierzetelnego płatnika do BIG oraz wskazanie konkretnego biura. Warto pamiętać, że wierzyciel sam wybiera biuro, z którym będzie współpracować i może wpisać dłużnika do jednego, dwóch lub wszystkich trzech BIG-ów jednocześnie, w zależności od tego, z iloma biurami ma podpisane umowy.

reklama

Przydatne formularze online

Czytaj także

Data publikacji:

Źródło:

Własne

Zdjęcia

Trzy rejestry do których może trafić każdy Polak: InfoMonitor, Krajowy Rejestr Długów oraz Rejestr Dłużników
Trzy rejestry do których może trafić każdy Polak: InfoMonitor, Krajowy Rejestr Długów oraz Rejestr Dłużników

Slim VAT 202139.90 zł
reklama

Narzędzia przedsiębiorcy

reklama
reklama
reklama

POLECANE

reklama

Ostatnio na forum

reklama
reklama

Eksperci portalu infor.pl

Marta Celej

Ekspert Equity Investments S.A., kontroler finansowy

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
reklama
reklama
reklama