REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.
Porada Infor.pl

Kredyt hipoteczny – najważniejsze informacje

Umowa Fot. Fotolia
Umowa Fot. Fotolia

REKLAMA

REKLAMA

Kredyt hipoteczny to długoterminowy kredyt bankowy, czyli umowa cywilnoprawna zawarta w formie pisemnej pomiędzy bankiem a kredytobiorcą, który może być osobą fizyczną lub prawną. Prawną formą zabezpieczenia kredytu hipotecznego jest hipoteka ustanowiona na nieruchomości.

REKLAMA

Pomimo spadku cen nieruchomości w Polsce w wyniku kryzysu gospodarczego, ceny nieruchomości (w szczególności w dużych aglomeracjach) są nadal bardzo wysokie w stosunku do osiąganych zarobków mieszkańców Polski. W związku z powyższym duża część osób decydująca się na zakup nieruchomości korzysta z kredytu hipotecznego.

REKLAMA

Kredyt hipoteczny to po prostu (długoterminowy) kredyt bankowy. Gwoli przypomnienia kredyt bankowy jest to umowa cywilnoprawna, zawarta w formie pisemnej pomiędzy bankiem a kredytobiorcą – osobą fizyczną bądź prawną. W wyniku zawarcia umowy kredytowej bank zobowiązuje się udostępnić określoną kwotę (w określonej walucie) na określony cel oraz czas. W przypadku kredytu hipotecznego zazwyczaj na zakup lokalu mieszkalnego, wybudowania budynku na nieruchomości, itp. Kredytobiorca zobowiązuje się wykorzystać kredyt zgodnie z jego przeznaczeniem określonym w umowie oraz zwrócić pobraną kwotę w ratach uwzględniających udostępnioną kwotę oraz prowizję i odsetki, które stanowią wynagrodzenie banku.

Zobacz także: Czy singiel otrzyma kredyt hipoteczny?

Należy zaznaczyć, iż stroną dominującą z ekonomicznego punktu widzenia w umowie kredytowej jest ewidentnie bank, który w umowie określa warunki kredytu. Bank uprawniony jest do kontroli jego wykorzystania. Bank uzależnia przede wszystkim przyznanie kredytu od zdolności kredytowej, przy czym zazwyczaj nie jest zobowiązany do udzielenia kredytu, nawet jeżeli osoba ubiegająca się o kredyt ją posiada. Każdy bank ocenia zdolność kredytową konkretnego klienta według własnych algorytmów (należy podkreślić, że karty kredytowe czy otwarte linie debetowe w rachunkach osobistych takową zdolność obniżają), w związku z czym w różnych bankach dana osoba może uzyskać inną zdolność kredytową. Poza tym, każdy bank oferuje inną ofertę kredytów hipotecznych, więc osoby, które podjęły decyzję o chęci zaciągnięcia kredytu hipotecznego lub innego kredytu powinny skorzystać z usług podmiotów, które oferują doradztwo kredytowe, np. Emmerson Finanse S.A, Open finance S.A. lub Expander Advisors Sp. z o.o. Są to podmioty, które współpracują z największymi instytucjami finansowymi w Polsce, oferując produkty kredytowe większości banków dostępnych w naszym kraju. Doradcy kredytowi gwarantują znajomość procedur bankowych, przejmują za klienta większość formalności związanych z aplikacją kredytową oraz czuwają nad prawidłowym przebiegiem procesu kredytowego, nadto usługi takich podmiotów są zazwyczaj bezpłatne.

Zobacz także: Zdolność kredytowa – co się na nią składa?

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Kredyt hipoteczny jest kredytem, którego prawną formą zabezpieczenia kredytu jest ustanowiona na nieruchomości hipoteka. Hipoteka w ujęciu prawnym jest ograniczonym prawem rzeczowym uregulowanym poza Kodeksem cywilnym w Ustawie o księgach wieczystych i hipotece. W przypadku, gdy nieruchomość obciążona jest ograniczonym prawem rzeczowym, prawo to ujawnione jest w księdze wieczystej danej nieruchomości w dziale IV księgi. Należy zaznaczyć, iż nieruchomości, które nie mają założonych ksiąg wieczystych, nie mogą zostać obciążone ograniczonym prawem rzeczowym w postaci hipoteki. Rejestr ksiąg wieczystych, jest rejestrem jawnym, a obecnie znając numer księgi wieczystej każdy jest w stanie uzyskać do niej dostęp pod adresem http://ekw.ms.gov.pl.

Zobacz także: Kredyt dla Polaków pracujących za granicą

Zgodnie z art. 65 ust. 1 ustawy z dnia 6 lipca 1982 r. o księgach wieczystych i hipotece „w celu zabezpieczenia oznaczonej wierzytelności wynikającej z określonego stosunku prawnego można nieruchomość obciążyć prawem, na mocy którego wierzyciel może dochodzić zaspokojenia z nieruchomości bez względu na to, czyją stała się własnością i z pierwszeństwem przed wierzycielami osobistymi właściciela nieruchomości (hipoteka)”. W związku z powyższym kredyt hipoteczny pozwala bankowi dochodzić wierzytelności niezależnie od tego, kto jest aktualnie właścicielem nieruchomości, w przypadku gdyby kredytobiorcy zaciągający kredyt hipoteczny przestali go spłacać. Dlatego też, wysokość kredytu hipotecznego w głównej mierze uzależniona jest od wartości nieruchomości, którą bank ustala co do zasady korzystając z wyspecjalizowanych podmiotów.

Zobacz także: Czy można wziąć kredyt na już wykonany remont?

Marcin Zadrożny

Aplikant adwokacki

HILLS LTS S.A.

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: Własne

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code
Nieruchomości
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Opłaty za odpady komunalne - MKiŚ pisze nowe przepisy. Upowszechnienie metody „od osoby” i zasady „zanieczyszczający płaci”

Ministerstwo Klimatu i Środowiska pracuje nad zmianami w przepisach dotyczących naliczania opłat za odpady komunalne - napisała w piśmie do Rzecznika Praw Obywatelskich, wiceminister klimatu Anita Sowińska.

Mieszkaniowa inflacja z ostatnich dwóch lat. Ile wynosi?

Skutki rosnącej inflacji Polacy odczuwali już dwa lata temu. Koszyk podstawowych zakupów mocno podrożał. A jak w tym czasie zmieniły się koszty utrzymania domów i mieszkań? Sprawdzamy. 

Mieszkanie na start 2024 - kto może skorzystać? Od kiedy? Jakie dopłaty, warunki i limity?

Mieszkanie na start ma wejść w życie już jesienią 2024 roku. Jego czas trwania przewidziany jest do końca 2027 roku, a kredyt z niższym oprocentowaniem musi zostać udzielony na co najmniej 15 lat. O czym jeszcze warto wiedzieć? Zebraliśmy najważniejsze informacje w pigułce.

Nowe regulacje metody pomiaru hałasu emitowanego przez urządzenia używane na zewnątrz pomieszczeń

Zmienią się metody pomiaru hałasu emitowanego przez urządzenia używane na zewnątrz pomieszczeń. Od kiedy nowe regulacje? 

REKLAMA

Płatne parkowanie w Warszawie również w weekendy?

Prezydent Warszawy zarekomenduje nowej radzie miasta wprowadzenie opłat za parkowanie w weekendy.

Korzyści z usankcjonowania działalności REIT-ów

Jakie są korzyści z wprowadzenia REIT-ów do polskiego porządku prawnego? 

Sytuacja na rynku kredytowym w drugim kwartale 2024 r. - co zapowiadają banki?

Jaka jest sytuacja na rynku kredytowym? Jakie są oczekiwania banków? Czy kryteria przyznania kredytu zostaną zaostrzone? 

Wakacje kredytowe wydłużone na 2024 rok. Prezydent podpisał ustawę

Prezydent Andrzej Duda podpisał ustawę o zmianie ustawy o wsparciu kredytobiorców, którzy zaciągnęli kredyt mieszkaniowy i znajdują się w trudnej sytuacji finansowej oraz ustawy o finansowaniu społecznościowym dla przedsięwzięć gospodarczych i pomocy kredytobiorcom. Obowiązywanie mechanizmu wakacji kredytowych zostało przedłużone na rok 2024.

REKLAMA

Czy jest jeszcze szansa na zakup małego mieszkania od dewelopera?

Obecnie najbardziej poszukiwane są mieszkania jedno- i dwupokojowe. Ile mieszkań do 45 mkw. można znaleźć w ofercie deweloperów? Czy jest szansa na zakup takiej nieruchomości po Bezpiecznym Kredycie 2 proc.?

Gdzie złożyć wniosek o wakacje kredytowe 2024?

Wakacje kredytowe 2024 - gdzie złożyć wniosek o zawieszenie rat kredytu hipotecznego? Gdzie można pobrać wzór wniosku o wakacje kredytowe?

REKLAMA