reklama
| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Dom > Finanse > Finanse domowe > Raty kredytów w euro na stałym poziomie

Raty kredytów w euro na stałym poziomie

Raty kredytów w euro od kilku miesięcy utrzymują się na stałym poziomie. Dodatkowo EURIBOR jest na historycznie niskim poziomie i to bez obniżania stóp procentowych przez Radę Europejskiego Banku Centralnego.

Od ponad pół roku stawka EURIBOR utrzymuje się na poziomie ok. 0,20 proc., co dla osób spłacających kredyty hipoteczne w euro jest bardzo dobrą wiadomością. Na początku 2012 r. wskaźnik ten wynosił jeszcze 1,2 proc., ale zaczął wówczas spadać i obniżki te zatrzymały się dopiero jesienią, właśnie na poziomie 0,2 proc.

Od początku ubiegłego roku rata kredytu hipotecznego w euro na 30 lat obniżyła się tylko ze względu na spadek EURIBOR-u o ok. 11 proc., a porównując do jesieni 2011 r. jest to już ok. 15 proc. To wyliczenie jednak obejmuje tylko zmianę oprocentowania, a w przypadku kredytów walutowych równie istotnym czynnikiem jest kurs walutowy.

Zobacz także: Kredyt hipoteczny na działkę budowlaną

Tu wahania zdarzają się dużo częściej niż w przypadku stóp procentowych i następują z miesiąca na miesiąc, co powoduje spore zmiany w wysokości raty kredytowej, a to, ile zyskał bądź stracił dany kredytobiorca zależy od momentu zadłużania się. Od kilku miesięcy jednak kurs euro utrzymuje się jednak w przedziale 4,05–4,20, a taka stabilizacja daje klientom stabilizację, bo ich raty nie zmieniają się znacząco z miesiąca na miesiąc.

Składając razem oba czynniki okaże się, że kredytobiorca, który rok temu pożyczył w euro 300 tys. zł na mieszkanie i zamierza spłacać kredyt przez 30 lat, płaci aktualnie ratę w wysokości 1297 zł, podczas gdy w chwili zaciągania kredytu (pomijając koszty związane z okresem przed wpisem do hipoteki) było to 1315 zł – zmiana wynosi więc niespełna 20 zł, choć w między czasie wahania były większe.

Warto pamiętać, że kredyt walutowy zawsze wiąże się z dużym ryzykiem, a zmiany kursów i wysokości raty mogą postępować w obu kierunkach. W niesprzyjających okolicznościach (rosnące stopy i osłabienie złotego) rata kredytowa może w kilka kwartałów urosnąć o kilkadziesiąt proc.

Niskie stopy procentowe i notowania stawki EURIBOR mogłyby zachęcać potencjalnych kredytobiorców do zadłużenia się w europejskiej walucie. Ale od kilku kwartałów banki wycofują się z udzielania kredytów walutowych, a istniejące oferty wymagają wysokich dochodów klienta (np. 10 tys. zł netto lub więcej). Dodatkowo marże kredytów w euro są wysokie, nawet dysponując 50-proc. wkładem własnym nie jest łatwo o kredyt z marżą poniżej 3 proc.

Zobacz także: Kredyt mieszkaniowy o stałej stopie procentowej

reklama

Czytaj także

Data publikacji:

Autor:

Źródło:

Własne

Zdjęcia

Euro Fot. Fotolia
Euro Fot. Fotolia

Uprawnienia rodziców w pracy. Poradnik pracodawcy59.00 zł
reklama

Narzędzia przedsiębiorcy

reklama
reklama
reklama

POLECANE

reklama

Ostatnio na forum

reklama
reklama

Eksperci portalu infor.pl

Sławomir Janiak

Ekspert podatkowy

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
reklama
reklama
reklama