reklama
| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Dom > Finanse > Finanse domowe > Waloryzacja świadczeń 2013 – emerytury, renty i dodatki

Waloryzacja świadczeń 2013 – emerytury, renty i dodatki

W 2013 roku rząd zdecydował się zastosować procentową waloryzację emerytalno-rentową. Oznacza to, że im wyższe dotychczasowe świadczenie, tym podwyżka będzie większa. Metoda zastosowana w ubiegłym roku pozwoliła wypłacić wszystkim uprawnionym po równo i było to 71 złotych.

Waloryzowane są emerytury, renty i dodatki, do których prawo powstało najpóźniej 28 lutego 2013 roku i został złożony wniosek o przyznanie świadczenia. Waloryzacja wyliczana jest po uwzględnieniu inflacji i 20-procentowego wzrostu płac w poprzednim roku. Ponieważ w 2012 roku zanotowano spadek płac, do waloryzacji użyto wskaźnika inflacji, stąd w 2013 roku świadczenia wzrosną o 4%. Oznacza to, że osoby, które dostają wyższe świadczenia kwotowo otrzymają większą podwyżkę. Najniższa emerytura wynosząca obecnie 799,18 złotych wzrośnie o 31,97 złotych. O tyle wzrosną również najniższe emerytury pomostowe, renty z tytułu całkowitej niezdolności do pracy, nauczycielskie świadczenie kompensacyjne i renty rodzinne. Natomiast renta z tytułu częściowej niezdolności do pracy od 1 marca 2013 roku wzrosła o 24,54 zł. Podniesienie świadczenia rentowego pociąga za sobą także zwiększenie renty socjalnej, która w tym roku wynosi 84% najniższej renty z tytułu całkowitej niezdolności do pracy i jest to 698,17 zł. Taką samą kwotę otrzymają również cywilne niewidome ofiary działań wojennych.

Zobacz także: Inwestowanie pożyczonych pieniędzy w nieruchomości

Wzrastają również renty wypadkowe, z tytułu całkowitej niezdolności do pracy na skutek wypadku lub choroby zawodowej, a także renta rodzinna wypadkowa o 38,36 zł i osiąga poziom 997,38 zł. Zaś renta z tytułu częściowej niezdolności do pracy zwiększa się o 29,44 zł i wynosi 765,50 zł.

Od 1 marca większe będą również dodatki i świadczenia do emerytur i rent.

Informację o podniesieniu emerytury, renty i dodatków, z konkretną kwotą, dostaniemy w formie pisemnej od Zakładu Ubezpieczeń Społecznych. Decyzję taką możemy dostać z opóźnieniem, jednak wyższe świadczenia będą wypłacane już od 1 marca.

Zobacz także: Jak oszczędzać na zakupach?

reklama

Przydatne formularze online

Czytaj także

Narzędzia przedsiębiorcy

reklama
reklama
reklama

POLECANE

reklama

Ostatnio na forum

reklama
reklama

Eksperci portalu infor.pl

Mateusz Baszczyński

Prawnik

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
reklama
reklama
reklama