reklama
| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Dom > Finanse > Finanse domowe > Waloryzacja świadczeń 2013 – emerytury, renty i dodatki

Waloryzacja świadczeń 2013 – emerytury, renty i dodatki

W 2013 roku rząd zdecydował się zastosować procentową waloryzację emerytalno-rentową. Oznacza to, że im wyższe dotychczasowe świadczenie, tym podwyżka będzie większa. Metoda zastosowana w ubiegłym roku pozwoliła wypłacić wszystkim uprawnionym po równo i było to 71 złotych.

Waloryzowane są emerytury, renty i dodatki, do których prawo powstało najpóźniej 28 lutego 2013 roku i został złożony wniosek o przyznanie świadczenia. Waloryzacja wyliczana jest po uwzględnieniu inflacji i 20-procentowego wzrostu płac w poprzednim roku. Ponieważ w 2012 roku zanotowano spadek płac, do waloryzacji użyto wskaźnika inflacji, stąd w 2013 roku świadczenia wzrosną o 4%. Oznacza to, że osoby, które dostają wyższe świadczenia kwotowo otrzymają większą podwyżkę. Najniższa emerytura wynosząca obecnie 799,18 złotych wzrośnie o 31,97 złotych. O tyle wzrosną również najniższe emerytury pomostowe, renty z tytułu całkowitej niezdolności do pracy, nauczycielskie świadczenie kompensacyjne i renty rodzinne. Natomiast renta z tytułu częściowej niezdolności do pracy od 1 marca 2013 roku wzrosła o 24,54 zł. Podniesienie świadczenia rentowego pociąga za sobą także zwiększenie renty socjalnej, która w tym roku wynosi 84% najniższej renty z tytułu całkowitej niezdolności do pracy i jest to 698,17 zł. Taką samą kwotę otrzymają również cywilne niewidome ofiary działań wojennych.

Zobacz także: Inwestowanie pożyczonych pieniędzy w nieruchomości

Wzrastają również renty wypadkowe, z tytułu całkowitej niezdolności do pracy na skutek wypadku lub choroby zawodowej, a także renta rodzinna wypadkowa o 38,36 zł i osiąga poziom 997,38 zł. Zaś renta z tytułu częściowej niezdolności do pracy zwiększa się o 29,44 zł i wynosi 765,50 zł.

Od 1 marca większe będą również dodatki i świadczenia do emerytur i rent.

Informację o podniesieniu emerytury, renty i dodatków, z konkretną kwotą, dostaniemy w formie pisemnej od Zakładu Ubezpieczeń Społecznych. Decyzję taką możemy dostać z opóźnieniem, jednak wyższe świadczenia będą wypłacane już od 1 marca.

Zobacz także: Jak oszczędzać na zakupach?

reklama

Przydatne formularze online

Czytaj także

Narzędzia przedsiębiorcy

reklama
reklama
reklama

POLECANE

reklama

Ostatnio na forum

reklama
reklama

Eksperci portalu infor.pl

RSM Poland – Audit, Tax, Consulting

Dzięki nam z odwagą spojrzysz w biznesową przyszłość

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
reklama
reklama
reklama