reklama
| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Dom > Finanse > Finanse domowe > Kredyt konsolidacyjny dla firmy

Kredyt konsolidacyjny dla firmy

Kredyt konsolidacyjny jest przeznaczony dla firm mających kilka zobowiązań finansowych. Jednak, żeby zaciągnięcie kredytu konsolidacyjnego było opłacalne firma powinna mieć kilka dużych i krótkoterminowych zleceń. Obecnie taki kredyt w swojej ofercie mają tylko cztery banki.

Kumulacja krótkoterminowego zadłużenia to zjawisko, które może zachwiać finansami każdej firmy. Jest ono szczególnie niebezpieczne w warunkach rynkowej dekoniunktury. Spłata każdej raty oznacza bowiem ubytek gotówki i spadek bieżącej płynności finansowej spółki. W skrajnych sytuacjach taki kredytowy balast doprowadza do trwałej niewypłacalności przedsiębiorstwa. Najbardziej pesymistycznego scenariusza można uniknąć dzięki konsolidacji firmowych długów – pisze Andrzej Prajsnar z portalu RynekPierwotny.com.

Zobacz także: Kredyt mieszkaniowy dla freelancera

Rozwiązanie nie dla każdego

Eksperci firmy Conse Doradcy Finansowi przypominają, że firmowe kredyty konsolidacyjne są adresowane do wszystkich przedsiębiorstw, które posiadają więcej niż jedno krótkoterminowe źródło zadłużenia. Nie oznacza to jednak, że decyzja o konsolidacji długu zawsze jest pożądana i opłacalna. Według Andrzeja Brudzyńskiego z Conse Doradcy Finansowi kredytem konsolidacyjnym powinny zainteresować się przede wszystkim firmy, które obsługują kilka drogich, krótkoterminowych zobowiązań. Można tutaj wskazać na długi wynikające z użytkowania kart kredytowych, linii debetowych oraz kredytów gotówkowych. – Kredyt konsolidacyjny pozwala na zmniejszenie raty. Trzeba jednak pamiętać, że spadek miesięcznej płatności to konsekwencja wydłużenia okresu spłaty. Taki zabieg niestety skutkuje wzrostem ogólnej sumy kosztów odsetkowych. Warto mieć tego świadomość – przypomina Andrzej Brudzyński z Conse Doradcy Finansowi.

Zobacz także: Kiedy dane trafiają do BIK?

Największą motywację do konsolidacji zadłużenia mają oczywiście te firmy, które już popadły w finansowe tarapaty. Problem w tym, że banki ze sporą rezerwą traktują przedsiębiorstwa walczące z problemami finansowymi. Ich właściciele musza się liczyć z podwyższeniem oprocentowania dla kredytu konsolidacyjnego lub odmowną decyzją banku.

– Dlatego konsolidację zadłużenia trzeba zaczynać po zaobserwowaniu pierwszych symptomów utraty płynności. Zaciskająca się pętla zadłużenia stopniowo zmniejsza szansę na uzyskanie dobrych warunków kredytu – mówi Marta Pawlikowska z Conse Doradcy Finansowi.

Zobacz także: Kto dostanie kredyt w euro?

Uboga oferta banków

Aktualna oferta firmowych kredytów konsolidacyjnych nie jest bogata. Okazuje się, że na refinansowanie firmowych długów pozwalają zaledwie cztery banki. Warto również zaznaczyć, że tylko jeden z nich (Bank Pocztowy) przewidział typowy kredyt konsolidacyjny dla przedsiębiorców. W przypadku pozostałych produktów konsolidacja jest jednym z dopuszczalnych celów kredytowania. Marta Pawlikowska z Conse Doradcy Finansowi zaznacza, że przed dwoma laty rodzime firmy dysponowały większym wyborem. Standardowe kredyty konsolidacyjne dla firm były wówczas dostępne w ofercie Banku PKO BP oraz ING Banku Śląskiego. Niestety obydwie instytucje wycofały takie produkty ze swojej oferty.

W ramach podsumowania eksperci firmy Conse przypominają, że przedsiębiorca może dokonać swoistej konsolidacji zadłużenia za pomocą innego produktu bankowego. Pewnym substytutem dla firmowego kredyty konsolidacyjnego jest długoterminowa pożyczka hipoteczna. Środki pozyskane za jej pomocą nie muszą być wydatkowane na  cel określony w umowie. Dlatego przedsiębiorca może je wykorzystać do spłaty krótkoterminowych zobowiązań – podsumowuje Andrzej Prajsnar z portalu RynekPierwotny.com.

Zobacz także: Kredyt hipoteczny na mieszkanie w budowie

reklama

Przydatne formularze online

Czytaj także

Narzędzia przedsiębiorcy

reklama
reklama
reklama

POLECANE

reklama

Ostatnio na forum

reklama
reklama

Eksperci portalu infor.pl

Michał Wolny

Prawnik

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
reklama
reklama
reklama