REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.
Porada Infor.pl

Nowa interpretacja prawa a wnioski o kredyt w RnS

Halina Kochalska
Analityk Gold Finance
Mieszkanie Fot. Fotolia
Mieszkanie Fot. Fotolia
Fotolia

REKLAMA

REKLAMA

Do 31.12.2012 r. można było składać wnioski kredytowe z rządowym dofinansowaniem w ramach RnS. Wiele z nich trafiło do banków w ostatniej chwili, rozpatrywane miały być na początku 2013 roku. Ministerstwo wydało interpretację prawa w świetle, której wnioski kredytowe bez notarialnie potwierdzonej umowy przedwstępnej są niewłaściwe i zostaną odrzucone.

Nawet co czwarty wniosek o kredyt „Rodzinie na Swoim” złożony w końcówce 2012 roku, może być odrzucony z powodu nowej interpretacji prawa wydanej przez resort budownictwa.

REKLAMA

Preferencyjnego kredytu mogą nie dostać osoby, które przed złożeniem wniosku kredytowego pod koniec zeszłego roku podpisały z deweloperami wyłącznie umowy rezerwacyjne. Zdaniem resortu budownictwa składanie wniosku kredytowego bez dołączonej notarialnej umowy przedwstępnej jest niezgodne z prawem. W połowie stycznia banki otrzymały od Ministerstwa Transportu i Budownictwa i Gospodarki Morskiej wykładnię na ten temat:

Umowa rezerwacyjna nie jest umową zobowiązującą w świetle art. 5 ust. 3 Ustawy. W przypadku braku innej umowy zobowiązującej (umowy deweloperskiej, innej umowy cywilno-prawnej) zawartej w terminie obowiązywania ustawy – nie ma możliwości udzielenia kredytu RnS.”

Zobacz także: Polskie kredyty są jednymi z najdroższych w Unii Europejskiej

Powierzchnię użytkową domu jednorodzinnego lub lokalu mieszkalnego, o której mowa w ust. 1 pkt. 2, a także cenę lub wkład budowlany, o których mowa w ust. 1 pkt. 3, przyjmuje się na podstawie umowy o ustanowieniu lub przeniesieniu własności lub spółdzielczego własnościowego prawa do lokalu, a jeżeli umowa taka nie została zawarta do dnia złożenia wniosku o kredyt preferencyjny – na podstawie odpowiedniej umowy zobowiązującej.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Banki są zaskoczone

Interpretacja całkowicie zaskoczyła banki. Banki przez blisko sześć lat trwania programu „Rodzina na Swoim” do analizy wniosku kredytowego brały również pod uwagę umowy rezerwacyjne. Praktyka ta nasiliła się jeszcze po wejściu w życie Ustawy deweloperskiej, która nakazywała podpisywać umowę przedwstępną w formie aktu notarialnego. Klienci woleli się wcześniej upewnić, że dostaną kredyt, zanim poniosą koszty opłaty notarialnej. Z czasem podpisywana była właściwa umowa i to na jej podstawie dochodziło do wypłaty kredytu z programu „Rodzina na Swoim”.

Zobacz także: Trudności w spłacie kredytu mieszkaniowego przez pierwsze lata

W naszych systemach nie ma nawet rozróżnienia na wnioski złożone z umowami rezerwacyjnymi i umowami przedwstępnymi – mówi przedstawiciel jednego z banków. Aby to ustalić musielibyśmy teraz przejrzeć wszystkie dokumenty – dodaje. Nie ma jednak wątpliwości, że do większości wniosków o kredyty na nowe mieszkania dołączone są umowy rezerwacyjne. Problem może dotyczyć co piątego, co czwartego klienta starającego się kredyt z dopłatami państwa.

Zobacz także: Zmiana rekomendacji S – plusy i minusy

Efekty interpretacji ministerstwa budownictwa, to utrata zadatku lub kredyt standardowy z około 40 proc. wyższą ratą przez pierwszych osiem lat. Dla wielu osób będzie to sytuacja nie do zaakceptowania, bowiem nie brali w swoich planach opcji płacenia pełnej raty. Dla tych, którym bank przyznał już finansowanie szok może być jeszcze większy. Przekonani, że otrzymali kredyt RnS, mogą nie zobaczyć dopłat, bo do podpisania finalnej umowy zakupu nieruchomości doszło w 2013 roku. Niewykluczone, że już zaczęły pojawiać się takie sytuacje.

Umowa z 2012 roku

REKLAMA

Pismo resortu budownictwa trafiło do banków pomiędzy 14 a 16 stycznia. Czasu upłynęło niewiele. Bankowi prawnicy głowią się co robić. Część instytucji czeka na ich ostateczną opinię i nie zajmuje jednoznacznego stanowiska. Druga grupa banków postanowiła dostosować się do ostrej interpretacji ministerstwa budownictwa i odrzucać wnioski klientów, którzy nie zawarli notarialnej umowy przed złożeniem wniosku kredytowego.

Trzecia grupa deklaruje, że będzie akceptować umowy rezerwacyjne, jeśli do dnia 31 grudnia 2012 roku posiadały wszystkie konieczne parametry, takie same jakie później znalazły się w umowie zakupu. Niektóre z banków sugerują wprost, żeby klienci dostarczyli odpowiednią umowę z datą obowiązywania programu „Rodzina na Swoim”, czyli z datą z zeszłego roku.

Zobacz także: Rynek kredytów hipotecznych 2013

W obecnej sytuacji w żadnym banku nie ma mowy o honorowaniu oświadczeń woli nabycia nieruchomości spisanych wyłącznie przez kredytobiorcę.

Nie ma jednak pewności, że przy wniosku z umową rezerwacyjną , do której nie dołączono notarialnej umowy w zeszłym roku, właściwie uda się uzyskać kredyt z dopłatami. Ostateczna decyzja należy do państwa, które będzie do kredytu dopłacać.

Zobacz także: Czy będzie można kupić mieszkanie w Warszawie bez wkładu własnego?

Będziemy zabiegać o zmianę stanowiska Ministerstwa Transportu, Budownictwa i Gospodarki Morskiejmówi Jerzy Bańka, wiceprezes Związku Banków Polskich. Klienci składając wnioski kredytowe w grudniu zeszłego roku wierzyli, że będą mogli skorzystać z dobrodziejstw ustawy. W sytuacji wątpliwości co do interpretacji pojęcia „umowy zobowiązującej” powinny być rozstrzygane na korzyść klientówuważa Bańka.

20 tys. wniosków czeka na decyzję

REKLAMA

Bankowcy głowią się co sprawiło, że po latach resort budownictwa postanowił wytknąć bankom brak precyzyjnego stosowania prawa, przy okazji ukarać klientów i przyoszczędzić na dopłatach? Niewykluczone, że jest to zaskakująco bogaty we wnioski kredytowe finisz programu „Rodzina na Swoim”. Opinia o odrzucaniu wniosków bez umów przedwstępnych, może być metodą na zmniejszenie ogromnej liczby potencjalnych beneficjentów. Na pytanie Open Finance skierowane do Banku Gospodarstwa Krajowego: Jak dużą liczbę kredytów RnS spodziewacie się Państwo jeszcze wypłacić w oparciu o wnioski złożone w zeszłym roku? BGK opowiedział, że około 20 tysięcy. Liczba niebagatelna. To prawie półroczna produkcja 2012 roku.

Ale czy rzeczywiście w grę wchodzi aż 20 tys. nowych kredytów z dopłatami? Wielu klientów jak to często bywa, podjęło starania o finansowanie w kilku bankach. Na dodatek w panice, że to już definitywny koniec programu, wniosków złożonych na wszelki wypadek może być jeszcze więcej niż zwykle i ostateczna liczba kredytów okaże się niższa. Jeśli jednak resort budownictwa nie zmieni zdania, oczywiście będzie jeszcze mniejsza.

Zobacz także: Kredyt hipoteczny – czy ubezpieczenie jest konieczne?

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: Własne

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code
Nieruchomości
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Dzicy lokatorzy w Polsce idą śladem hiszpańskich ocupas. Jest obywatelski projekt ustawy, który ma ich powstrzymać

Osoba, która porusza się bez zgody właściciela jego samochodem traktowana jest przez prawo jako złodziej. Jeśli zajmie cudze mieszkanie, ma więcej praw od właściciela, bo ten musi nawet płacić czynsz wspólnocie mieszkaniowej. To tak jakby prawo zakazywało właścicielowi tego kradzionego auta jeszcze fundować złodziejowi paliwo.

Czy ceny mieszkań nadal będą rosły?

Minister Rozwoju i Technologii, Krzysztof Hetman, ocenił w Radiu Zet, że deweloperzy zwiększyli podaż mieszkań, przewidując wprowadzenie programu "Mieszkanie na start" oraz programu wsparcia rozwoju budownictwa społecznego.

Wiosenne wyzwania finansowe Polaków. Remont domu na czele listy

Według najnowszego badania przeprowadzonego przez Santander Consumer Bank "Polaków Portfel Własny: wiosenne wyzwania 2024", aż 38% respondentów wskazało, że największym wydatkiem, jaki planują ponieść wiosną, jest remont domu. Co więcej, 58% badanych planuje sfinansować swoje projekty z bieżących dochodów.

Kredyty hipoteczne z WIBOR-em. Abuzywne formuły zmiany oprocentowania niezgodne z unijnym rozporządzeniem BMR

Wraz z wejściem rozporządzenia BMR umowy kredytowa zawierające niedozwolone zapisy powinny zostać aneksowane i dostosowane do nowego porządku prawnego. Brak dostosowania umowy może skutkować tym, że umowa zawarta wiele lat temu może okazać się nieważna.

REKLAMA

Nowe mieszkania w starej przestrzeni - rewitalizacja centrów miast

Centra wielkich miast są atrakcyjnymi miejscami nie tylko do pracy, ale też do mieszkania. Swobodny dostęp do miejskiej infrastruktury zapewnia tam wygodne funkcjonowanie na co dzień. Niestety, gęsta zabudowa – typowa dla centrum – ogranicza możliwość budowania nowych lokali, zarówno komercyjnych, jak i mieszkalnych. Zdaniem architektów i urbanistów skutecznym rozwiązaniem tego problemu są rewitalizacje zabytkowych kamienic i nadbudowy. Wciąż jednak można odnieść wrażenie, że potencjał istniejących budynków pozostaje niewykorzystany.

Ustawa w sprawie dzikich lokatorów - powstał obywatelski projekt. Co zrobić, żeby w Polsce nie było jak w Hiszpanii? Coraz więcej mieszkań jest zajmowanych bezprawnie

- Nie możemy pozwolić na to, by uczciwie pracujący obywatele byli terroryzowani przez dzikich lokatorów. Niestety z miesiąca na miesiąc rośnie ilość zgłoszeń, że mieszkanie, które miało być wynajmowane komercyjnie, jest po prostu zagrabiane przez dzikich lokatorów. Jeżeli nie dojdzie do zmian w prawie możemy spodziewać się, że niebawem zaleje nas fala dzikich lokatorów jeszcze większa niż w czasie pandemii – mówi Małgorzata Marczulewska, detektyw i windykator.
Małgorzata Marczulewska wspólnie z prawnikami z kancelarii Wódkiewicz & Sosnowski: mec. Grażyną Wódkiewicz oraz mec. Markiem Jarosiewiczem przygotowali projekt ustawy, który miałby pomagać w odzyskiwaniu mieszkań zajmowanych przez dzikich lokatorów. W Internecie dostępna jest petycja w tej sprawie. 

Dom za 1 euro. Jakie są warunki?

Władze miasteczka Saint-Amand-Montrond, położonego w centralnej Francji, podjęły niecodzienną inicjatywę. Wystawiły na sprzedaż dom za symboliczną kwotę 1 euro. Jest jednak pewien warunek - nabywca musi zobowiązać się do zamieszkania w nim na co najmniej 10 lat.

Nowe wsparcie dla kredytobiorców. Wiadomo, kiedy kredyt #naStart wejdzie w życie

Ministerstwo Rozwoju i Technologii ogłosiło, że nowe przepisy dotyczące wsparcia przy zakupie pierwszego mieszkania wejdą w życie w drugiej połowie 2024 roku. Projekt ustawy wprowadzającej kredyt "#naStart" jest obecnie konsultowany.

REKLAMA

Frankowicze czekają na uchwałę Sądu Najwyższego. Czy 25 kwietnia 2024 r. Izba Cywilna SN wyjaśni wreszcie 6 kluczowych zagadnień prawnych?

W dniu 25 kwietnia 2024 roku poznamy kolejny rozdział wieloletniej już sagi związanej z wydaniem tzw. uchwały frankowej przez Sąd Najwyższy w pełnym składzie Izby Cywilnej. Na ten dzień zostało wyznaczone posiedzenie Sądu Najwyższego, który ponownie ma zająć się zagadnieniami prawnymi dot. spraw frankowych, które zostały przedstawione przez Pierwszą Prezes. Czy jednak ta uchwała ma szanse zostać wydana i czy rzeczywiście – po wielu wyrokach TSUE w polskich sprawach frankowych – jest jeszcze potrzebna? Czy jeżeli zostanie wydana, to ułatwi rozstrzyganie pozwów Frankowiczów czy tylko skomplikuje te procesy? 

W jaki sposób deweloperzy mieszkaniowi korzystają z sztucznej inteligencji

Sztuczna inteligencja jako wsparcie dla deweloperów? Jak najbardziej. W jaki sposób już ją wykorzystują i jak planują wykorzystywać AI w przyszłości? 

REKLAMA