reklama
| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Dom > Finanse > Finanse domowe > Becikowe 2013 – kto go nie dostanie?

Becikowe 2013 – kto go nie dostanie?

Becikowe w 2013 roku przyznawane jest na podstawie dochodu netto w przeliczeniu na jednego członka rodziny. W 2013 roku becikowe dostaną tylko rodziny posiadające dochód nieprzekraczający 1922 złotych netto na osobę. Oznacza to, że tego świadczenia zostały pozbawione osoby lepiej zarabiające.

Zasady wypłacania becikowego w 2013 roku uległy zmianie, od 1 stycznia na dodatkowe pieniądze mogą liczyć tylko małżeństwa wykazujące dochód poniżej 1922 zł netto na osobę, nie przekraczający 85 tys. zł w ciągu roku poprzedzającego złożenie wniosku, kwota ta będzie weryfikowana co 3 lata. Do końca 2012 roku świadczenie otrzymywała każda rodzina, w której pojawił się noworodek – jest to duża zmiana i dotknie ona tych, którzy zarabiają nieco więcej, choć z pewnością nie wszystkich można nazwać ludźmi bogatymi.

Rząd podniósł też wysokość dodatku i od 2013 roku wynosi on 1200 zł, dotychczas było to 1000zł.

Zobacz także: Płatności gotówkowe będą zaokrąglane o dwa grosze

Na złożenie wniosku o przyznanie becikowego mamy dwanaście miesięcy od dnia urodzenia dziecka (lub jego przysposobienia). Do wniosku w 2013 roku trzeba dołączyć zaświadczenie, w którym członkowie rodziny oświadczają, jaki był ich dochód w roku poprzedzającym złożenie wniosku. W 2013 roku wpisujemy swój dochód za rok 2012. Oprócz tego trzeba również dołączyć ksero dowodu osobistego osoby wnioskującej o zasiłek (wnioskować może matka dziecka, ojciec lub opiekun prawny dziecka) i oświadczenie, że nie został on wcześniej pobrany. Dodatkowo kobieta musi przedstawić zaświadczenie, że w czasie ciąży była pod stałą opieką lekarską, udokumentowane badaniami wykonywanymi w kolejnych trymestrach ciąży, przy czym pierwsze badanie musiało być wykonane do 10 tygodnia ciąży. Wyniki badań należy dołączyć do zaświadczenia. Uprawnienia do wystawienia takiego zaświadczenia ma lekarz prowadzący ciążę lub położna. Obowiązujący jest wzór zaświadczenia określony w rozporządzeniu Ministra Zdrowia z dnia 14 września 2010 r. w sprawie formy opieki medycznej nad kobietą w ciąży, uprawniającej do dodatku z tytułu urodzenia dziecka oraz wzoru zaświadczenia potwierdzającego pozostawanie pod tą opieką (Dz. U. z 2010 r., Nr 183, poz. 1234).

Dane zgromadzone przez Ministerstwo Pracy i Polityki Społecznej mówią o tym, że dodatku zostanie pozbawionych ok. 10% polskich rodzin, co daje 39 milionów oszczędności w budżecie państwa.

Zobacz także: Koszt utrzymania mieszkania

reklama

Przydatne formularze online

Czytaj także

Narzędzia przedsiębiorcy

reklama
reklama
reklama

POLECANE

reklama

Ostatnio na forum

reklama
reklama

Eksperci portalu infor.pl

Alicja Moszyńska

Właścicielka firmy Architektura Biznesu: doradza MSP w zakresie budowania marki i kultury firmy, marketingu, negocjacji i obsługi klienta.

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
reklama
reklama
reklama