REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.
Porada Infor.pl

Czy warto kupić nieruchomość za gotówkę?

RynekPierwotny.pl
Portal internetowy poświęcony nowym nieruchomościom
Pieniądze Fot. Fotolia
Pieniądze Fot. Fotolia

REKLAMA

REKLAMA

Na kupno nieruchomości za gotówkę, niezależnie od tego czy jest to dom, czy mieszkanie, nie każdy może sobie pozwolić. Część Polaków pozbywa się oszczędności, żeby tylko uniknąć zaciągania kredytu hipotecznego. Przeczytaj czy warto kupić nieruchomość za gotówkę?

Opracowania dotyczące rodzimego rynku mieszkaniowego wskazują, że co piąty Polak dokonuje zakupu nowego lokum przy pomocy własnych środków. Na samodzielne finansowanie potrzeb mieszkaniowych decydują się nie tylko osoby posiadające bardzo wysokie dochody. Niechęć do kredytów hipotecznych sprawia, że niektórzy, mniej zamożni nabywcy mieszkań pozbywają się wszystkich zgromadzonych oszczędności. Taka decyzja niestety może okazać się ryzykowna – pisze Andrzej Prajsnar z portalu RynekPierwotny.com.

REKLAMA

Kupno za gotówkę

Przedstawiciele firmy Conse Doradcy Finansowi twierdzą, że wiele osób nie zauważa pewnych niedogodności, które są związane z zakupem nieruchomości za gotówkę. – Wbrew pozorom samodzielne finansowanie potrzeb mieszkaniowych nie zawsze jest optymalnym rozwiązaniem. Każda osoba, która nabywa nieruchomość za gotówkę powinna zastanowić się, czy po dokonaniu takiej transakcji będzie dysponowała wystarczającymi oszczędnościami. Zakup mieszkania lub domu dla większości klientów jest priorytetowym wydatkiem. Trzeba jednak wziąć pod uwagę sytuacje wymagające szybkiego wydatkowania gotówki (np. nieoczekiwana choroba). Wspomniany problem nie dotyczy tylko zamożnych osób, które nawet po zakupie mieszkania będą dysponowały odpowiednią kwotą oszczędności – tłumaczy Marta Pawlikowska z Conse Doradcy Finansowi.

Zobacz także: Jakie szanse na kredyt ma emeryt?

Wielu klientów uważa, że zakupiona za gotówkę nieruchomość stanowi lokatę kapitału, którą można uruchomić w obliczu nieoczekiwanych wydatków. Andrzej Brudzyński z Conse Doradcy Finansowi zwraca uwagę na problemy związane z szybką zamianą mieszkania lub domu. Taka operacja nawet w przypadku dobrej koniunktury rynkowej jest czasochłonna i wymaga zredukowania ceny ofertowej.

Zobacz także: Jaka jest zdolność kredytowa przeciętnej polskiej rodziny?

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Eksperci firmy Conse akcentują jeszcze jedną kwestię, a mianowicie minimalne kwoty kredytów hipotecznych. Te produkty bankowe zwykle kojarzą się z zobowiązaniami opiewającymi na kilkaset tysięcy złotych. Tymczasem rodzimi kredytodawcy umożliwiają pożyczanie znacznie niższych sum.

Poniższa tabela przedstawia minimalne kwoty kredytów hipotecznych dla dziesięciu największych, krajowych banków.

Zobacz także: Zdolność kredytowa a formy zatrudnienia

Andrzej Brudzyński z Conse Doradcy Finansowi ostrzega jednak przed zaciąganiem kredytów o bardzo wysokim wkładzie własnym. Okazuje się bowiem, że krajowe banki nie stosują szczególnych preferencji dla klientów finansujących więcej niż 30%-40% wartości mieszkania przy pomocy własnych środków. – Osoby posiadające spore ilości gotówki nie powinny popadać w skrajność. Najbardziej efektywny wariant polega na wpłaceniu tylko takiej kwoty, która poprawi warunki kredytowania. Pozostałą część własnych środków można zainwestować zapewniając sobie zwrot kosztów kredytu oraz ewentualne zyski. Najbardziej pożądany scenariusz zakłada, że klient osiągnie dwie korzyści. Pierwsza to wypracowany dochód podczas, gdy druga wiąże się z posiadaniem większej płynności finansowej. Warto pamiętać, że osoba dysponująca wolnymi środkami w razie nieoczekiwanych sytuacji nie musi korzystać z drogich pożyczek gotówkowych – mówi Andrzej Brudzyński z Conse Doradcy Finansowi.

Zobacz także: Jak uzyskać najlepszy kredyt hipoteczny?

Jak sfinansować koszty kredytu i zyskać?

Zyskowność proponowanej operacji finansowej zależy od dwóch czynników: stopy zwrotu z własnego kapitału oraz kosztów spłacanego zobowiązania. Każdy kredytobiorca powinien dążyć do tego, by pierwsza ze wspomnianych wartości przewyższała drugą. Okazuje się, że taki cel można osiągnąć bez konieczności stosowania ryzykownych strategii inwestycyjnych.

Zobacz także: Jakie są prognozy dla rynku kredytów hipotecznych?

REKLAMA

Przedstawiciele firmy Conse chętnie przytaczają odpowiednie dane liczbowe. Według nich osoby posiadające wysoki wkład własny mogą liczyć na to, że roczny koszt kredytu (po uwzględnieniu oprocentowania oraz wszelkich opłat i prowizji) nie przekroczy 6,2% pożyczanej kwoty. Wspomniany koszt pozyskania kapitału w dużej mierze można pokryć poprzez ulokowanie większości własnych środków za pomocą depozytu. Warto pamiętać, że posiadacze większych kwot mogą dodatkowo negocjować oferowane oprocentowanie. Taki wariant zwykle dotyczy depozytów o wartości przekraczającej 50 000 zł. W praktyce posiadacze większych sum mogą liczyć na podwyżkę oprocentowania o 0,3–0,5 punktu procentowego (w stosunku do standardowej oferty). Dlatego w przypadku wysokich wkładów uzyskanie oprocentowania na poziomie 6,5–6,7% nie stanowi większego problemu. Po uwzględnieniu podatku od zysków kapitałowych analizowany depozyt zapewni roczną stopę zwrotu na poziomie 5,3%–5,4%. Pozostałą część kosztów kredytu (mniej niż 1 punkt procentowy w skali roku) można bez problemu pokryć za pomocą inwestycji obciążonych większym ryzykiem. Taką rolę mogą pełnić na przykład fundusze inwestycyjne krajowych obligacji.

Osoby decydujące się na zakup nieruchomości ze środków własnych powinny więc bardzo wnikliwie przeanalizować swoją sytuację finansową i rozważyć ewentualne możliwości zainwestowania części pieniędzy, które chcą przeznaczyć na zakup – podsumowuje Andrzej Prajsnar z portalu RynekPierwotny.com.

Zobacz także: Elixir – sesje bankowe i godziny przelewów

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: Własne

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code
Nieruchomości
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Dzicy lokatorzy w Polsce idą śladem hiszpańskich ocupas. Jest obywatelski projekt ustawy, który ma ich powstrzymać

Osoba, która porusza się bez zgody właściciela jego samochodem traktowana jest przez prawo jako złodziej. Jeśli zajmie cudze mieszkanie, ma więcej praw od właściciela, bo ten musi nawet płacić czynsz wspólnocie mieszkaniowej. To tak jakby prawo zakazywało właścicielowi tego kradzionego auta jeszcze fundować złodziejowi paliwo.

Czy ceny mieszkań nadal będą rosły?

Minister Rozwoju i Technologii, Krzysztof Hetman, ocenił w Radiu Zet, że deweloperzy zwiększyli podaż mieszkań, przewidując wprowadzenie programu "Mieszkanie na start" oraz programu wsparcia rozwoju budownictwa społecznego.

Wiosenne wyzwania finansowe Polaków. Remont domu na czele listy

Według najnowszego badania przeprowadzonego przez Santander Consumer Bank "Polaków Portfel Własny: wiosenne wyzwania 2024", aż 38% respondentów wskazało, że największym wydatkiem, jaki planują ponieść wiosną, jest remont domu. Co więcej, 58% badanych planuje sfinansować swoje projekty z bieżących dochodów.

Kredyty hipoteczne z WIBOR-em. Abuzywne formuły zmiany oprocentowania niezgodne z unijnym rozporządzeniem BMR

Wraz z wejściem rozporządzenia BMR umowy kredytowa zawierające niedozwolone zapisy powinny zostać aneksowane i dostosowane do nowego porządku prawnego. Brak dostosowania umowy może skutkować tym, że umowa zawarta wiele lat temu może okazać się nieważna.

REKLAMA

Nowe mieszkania w starej przestrzeni - rewitalizacja centrów miast

Centra wielkich miast są atrakcyjnymi miejscami nie tylko do pracy, ale też do mieszkania. Swobodny dostęp do miejskiej infrastruktury zapewnia tam wygodne funkcjonowanie na co dzień. Niestety, gęsta zabudowa – typowa dla centrum – ogranicza możliwość budowania nowych lokali, zarówno komercyjnych, jak i mieszkalnych. Zdaniem architektów i urbanistów skutecznym rozwiązaniem tego problemu są rewitalizacje zabytkowych kamienic i nadbudowy. Wciąż jednak można odnieść wrażenie, że potencjał istniejących budynków pozostaje niewykorzystany.

Ustawa w sprawie dzikich lokatorów - powstał obywatelski projekt. Co zrobić, żeby w Polsce nie było jak w Hiszpanii? Coraz więcej mieszkań jest zajmowanych bezprawnie

- Nie możemy pozwolić na to, by uczciwie pracujący obywatele byli terroryzowani przez dzikich lokatorów. Niestety z miesiąca na miesiąc rośnie ilość zgłoszeń, że mieszkanie, które miało być wynajmowane komercyjnie, jest po prostu zagrabiane przez dzikich lokatorów. Jeżeli nie dojdzie do zmian w prawie możemy spodziewać się, że niebawem zaleje nas fala dzikich lokatorów jeszcze większa niż w czasie pandemii – mówi Małgorzata Marczulewska, detektyw i windykator.
Małgorzata Marczulewska wspólnie z prawnikami z kancelarii Wódkiewicz & Sosnowski: mec. Grażyną Wódkiewicz oraz mec. Markiem Jarosiewiczem przygotowali projekt ustawy, który miałby pomagać w odzyskiwaniu mieszkań zajmowanych przez dzikich lokatorów. W Internecie dostępna jest petycja w tej sprawie. 

Dom za 1 euro. Jakie są warunki?

Władze miasteczka Saint-Amand-Montrond, położonego w centralnej Francji, podjęły niecodzienną inicjatywę. Wystawiły na sprzedaż dom za symboliczną kwotę 1 euro. Jest jednak pewien warunek - nabywca musi zobowiązać się do zamieszkania w nim na co najmniej 10 lat.

Nowe wsparcie dla kredytobiorców. Wiadomo, kiedy kredyt #naStart wejdzie w życie

Ministerstwo Rozwoju i Technologii ogłosiło, że nowe przepisy dotyczące wsparcia przy zakupie pierwszego mieszkania wejdą w życie w drugiej połowie 2024 roku. Projekt ustawy wprowadzającej kredyt "#naStart" jest obecnie konsultowany.

REKLAMA

Frankowicze czekają na uchwałę Sądu Najwyższego. Czy 25 kwietnia 2024 r. Izba Cywilna SN wyjaśni wreszcie 6 kluczowych zagadnień prawnych?

W dniu 25 kwietnia 2024 roku poznamy kolejny rozdział wieloletniej już sagi związanej z wydaniem tzw. uchwały frankowej przez Sąd Najwyższy w pełnym składzie Izby Cywilnej. Na ten dzień zostało wyznaczone posiedzenie Sądu Najwyższego, który ponownie ma zająć się zagadnieniami prawnymi dot. spraw frankowych, które zostały przedstawione przez Pierwszą Prezes. Czy jednak ta uchwała ma szanse zostać wydana i czy rzeczywiście – po wielu wyrokach TSUE w polskich sprawach frankowych – jest jeszcze potrzebna? Czy jeżeli zostanie wydana, to ułatwi rozstrzyganie pozwów Frankowiczów czy tylko skomplikuje te procesy? 

W jaki sposób deweloperzy mieszkaniowi korzystają z sztucznej inteligencji

Sztuczna inteligencja jako wsparcie dla deweloperów? Jak najbardziej. W jaki sposób już ją wykorzystują i jak planują wykorzystywać AI w przyszłości? 

REKLAMA