reklama
| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Dom > Finanse > Finanse domowe > Ustawa antyspreadowa – jakie plusy dla kredytobiorców?

Ustawa antyspreadowa – jakie plusy dla kredytobiorców?

Jakie plusy dla kredytobiorców wynikają z ustawy antyspreadowej? Ze zmian w prawie korzysta nawet 50% kredytobiorców, którzy wzięli kredyt w euro lub we franku. Dzięki ustawie antyspreadowej udało się zmniejszyć wysokość rat.

Wartość kredytów spłacanych bezpośrednio w walucie wynosi ponad 26 mld zł (wynika z szacunków Open Finance), z czego może korzystać nawet 80–90 tys. kredytobiorców. Zaciągając kredyt walutowy na 30 lat przy aktualnym oprocentowaniu w wysokości 2,5% (dla wielu kredytów we franku będzie to mniej), można szacować, że co miesiąc Polacy wymieniają na spłatę rat kredytów hipotecznych ponad 100 mln zł. Kupując walutę przez Internet, w tańszych bankach lub w kantorach, oszczędzają oni co miesiąc 2–2,5 mln zł, co w skali roku daje oszczędność w wysokości kilkudziesięciu milionów zł.

Zobacz także: Spread – dodatkowy koszt dla kredytobiorcy

W niektórych bankach liczba klientów, którzy zdecydowali się na skorzystanie z ustawy antyspreadowej, w ciągu ostatniego roku wzrosła pięciokrotnie. Średnio wzrost jest dwukrotny. W kilku przypadkach bezpośrednio w walucie spłaca się wartościowo ponad 40% kredytów walutowych. Kredytobiorcy najchętniej korzystają z ustawy antyspreadowej m.in. w BNP Paribas, Banku DnB Nord oraz w Deutsche Banku PBC. Najwyższa wartość to 55%.

Najwięcej klientów korzysta z ustawy antyspreadowej w bankach, które mają wyższe spready i gorszy kurs walut. Tam, gdzie spread wynosi 7% lub więcej, liczba osób spłacających kredyt bezpośrednio w walucie to prawie 30%. W bankach z korzystniejszych spreadem wartość ta nie przekracza kilkunastu procent.

Zobacz także: Rekomendacja SII: jaki procent kredytobiorców dotknęła?

reklama

Czytaj także

Data publikacji:

Autor:

Źródło:

Własne

Zdjęcia

Ustawa antyspreadowa. Fot. Fotolia
Ustawa antyspreadowa. Fot. Fotolia

Dokumentacja kadrowa. Zasady prowadzenia i przechowywania79.00 zł
reklama

Narzędzia przedsiębiorcy

reklama
reklama
reklama

POLECANE

reklama

Ostatnio na forum

reklama
reklama

Eksperci portalu infor.pl

Kancelaria Prawa Sportowego i Gospodarczego „Dauerman”

Kancelaria specjalizuje się w prawie sportowym i gospodarczym.

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
reklama
reklama
reklama